Image Alt

Adršpašské skalní město

ČESKO | BROUMOVSKO
  /  Broumovsko   /  Adršpašské skalní město

Adršpašské skalní město

Adršpach, to je místo, které vám zaručeně učaruje, stejně jako nám. Tisíce skalních věží, kouzelná příroda a výhledy, ze kterých se tají dech. Adršpašsko-teplické skály jsou zároveň největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Nachází se tu největší skalní labyrint v Česku, Gotická branka nebo Křišťálová pískovna.

vlakem z teplice nad metují

Nevěděli jsme, jaký okruh si vybrat a jak výlet naplánovat, aby nebyl moc dlouhý, ale zase ne příliš krátký, tak jsme si zvolili, že to pro tentokrát prostě okruh nebude. V té době jsem nevěděla, co dřív vidět, aby nám nic neuteklo, ale to jsem nevěděla, že se do Adršpachu podívám v budoucnu ještě mnohokrát. Auto jsme tedy zaparkovali u vlakové zastávky Teplice nad Metují a pokračovali jsme lokálkou do zastávky Adršpach, odkud jsme vyráželi za dobrodružstvím.

pÍSKOVNA A SKALNÍ MĚSTO

Když si zakoupíte vstupenku a projdete branou, první co vám vyrazí dech je Pískovna Adršpach. Je tu samozřejmě zákaz koupání, neboť se nachází v přírodní rezervaci. Dopřejte si čas a celou pískovnu si obejděte, je nádherná. My jsme si poté prošli jednu část okruhu až na rozcestí Trpaslík, odkud se odpojujeme od vyhlídkového okruhu a pokračujeme dále po žluté trase podél Skalního potoka, která spojuje Adršpašské a Teplické skály.

Cesta je to rozhodně krásná a rozmanitá. Oproti prohlídkovému okruhu se zde pohybuje naprosté minimum lidí. Cesta vede často po dřevěných lávkách a žebříkách a celou dobu máme výhled na skály, které se klikatí tímto malebným údolím. Brzy přicházíme k Teplickým skalám.

TEPLICKÉ SKÁLY

V Teplických skalách jsme došli pouze ke skále, která je zvaná jako Sekera. No, asi si dokážete představit proč =) Teplické skály jsou v tuto dobu uzavřené kvůli hnízdění orla. No, tak nás tento tajuplný labyrint čeká zase někdy jindy. Ještě si vyjdeme nahoru na zříceninu hradu Střmen, ze kterého dnes zůstaly jen otesané skalní stěny, zářezy pro trámy a zbytky schodů. Na nejvyšší skále, kde dříve stávala vyhlídková věž, je dnes vyhlídková plošina, ze které je výhled na Krkonoše, Adršpach a údolí Metuje.


INFORMACE O VÝLETU

Trasa je pro zkušené a zdatné psy schůdná, ale je potřeba myslet, že se nacházíte v národní přírodní rezervaci, kde procházejí správci a mnoho lidí, pejska je tedy potřeba mít na vodítku. Určité úseky po schodech mohou být pro některé pejsky nevhodné, je potřeba, aby se pes uměl/byl zvyklý pohybovat v podobném terénu a neskočil ze skály nebo si nezasekl nohu v žebříku. Někdy může být potřeba dopomoc.

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 9 km | převýšení 1000 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO*

Napiš komentář