Image Alt

6 OSOBNÍCH TIPŮ: než vyrazíš do Barcelony

BARCELONA - PRŮVODCE
  /  Průvodce Španělskem   /  6 OSOBNÍCH TIPŮ: než vyrazíš do Barcelony

6 OSOBNÍCH TIPŮ: než vyrazíš do Barcelony

Barcelona byla vždy destinací, která byla na mém „Bucket listu“, ale že to jednou bude město, které je mému srdci nejblíž, to jsem neočekávala. Bylo to především z důvodu, že od návštěvy toho místa mě několik lidí odrazovalo – není tam prý bezpečno a před několika lety to ještě nebyla tak oblíbená destinace jako dnes. Tak jsme se domluvily s kamarádkou a vyrazily jsme na svojí první cestu do slunné Barcelony.

V tomto článku najdete především mnoho základních informací, které se budou k cestě do Barcelony hodit. Veřejná doprava, ubytování, nejznámější památky. Nechte se tedy inspirovat naším cestovním průvodcem po slunné Barceloně.

Ano, Barcelona je velké město, a ano, stejně jako v každém jiném městě, kde panuje turistický ruch, i Barcelona je útočištěm kapsářů a podvodníků. Ale i když jsem Barcelonu navštívila hned několikrát, nikdy jsem se tam necítila nebezpečně. Ve skutečnosti jsem si Barcelonu doslova zamilovala.

Když jsem začala přidávat fotky na sociální sítě, zjistila jsem, že nejsem sama, kdo si tohle město velmi rychle zamilovat. Mám své teorie o tom, co vlastně přispělo k tomu, že se mi v Barceloně líbí, a tak jestli chcete podobný pocit zažít i vy, čtěte dál:

vyber si správné roční období

Do Barcelony jezdíme/létáme vždy přes chladnější roční období. Říjen – duben je, dle mého názoru, na návštěvu Barcelony ideální, pokud se nechcete plácnout na pláž a trávit čas pouze u moře. Můžete slavit Nový rok na pláži, v únoru obdivovat květenství růží, nepotřebujete klimatizaci a můžete se v případě tepla ještě svléknout, na rozdíl od léta, kdy už se můžete tak akorát svléknout z kůže, jelikož počasí zde bývá opravdu horké. Myslím, že výběr ročního období rozhodně může ovlivnit názor na Barcelonu.

nezaměřuj se pouze na památky

Samozřejmě, nemůžeme jet do Barcelony a nevidět Sagradu nebo Park Guell. Nejlepší místa jsou právě od toho, že jsou úžasná (a zrovna Gaudího architektura opravdu je), ale zejména, pokud v Barceloně budete trávit více času, než jen víkend, zaměřte se i na dobrodružství, ať vás památky nebo davy lidí brzy neodradí!

Vyražte do přírody! Udělejte si výlet na Montserrat, budete si vychutnávat nádherné výhledy a skalní útvary, uvidíte panoramatické výhledy na Katalánsko, při dobrém počasí i na Pyreneje a uvidíte klášter.

Nebo se prostě projděte na Tibidabo pěšky, můžete vyrazit z vlakové stanice Estació Baixador de Vallvidrera, odkud vedou klidné turistické stezky a příroda tam má úplně jiný ráz než u nás.

Až si projdete čtvrť Barri Gotic, vydejte se o kousek vedle do čtvrti El Born. Najdete zde také úzké uličky a barcelonský charakter, ale turisty zde příliš nepotkáte.

I když třeba zrovna není počasí na koupání, projděte si čtvrť Barceloneta. Na pláži to žije v jakékoliv roční období a místo má úplně jiný ráz než zbytek Barcelony.

pořiď si dopravní kartu

Barcelona má rozšířenou síť městské hromadné dopravy, především metra. Jednou se nám stalo, že jsme po příletu do Barcelony naskočili na autobus, který měl jet do cílové stanice Plaça de Catalunya (měl to napsáno na předním skle), ale řidič nás vyhodil ve stanici Plaça d’Espanya =D Ale většinou se jednoduše dostanete tam, kam potřebujete.

Pokud přiletíte/přijedete do Barcelony a víte, že budete využívat hromadnou dopravu, doporučuji zakoupit si kartu Hola BCN. Můžete si ji zakoupit přímo na místě nebo online. Po příletu pak do automatu zadáte kód a vyjede vám karta, která platí na veškerou veřejnou dopravu (metro, autobus, tramvaj, regionální vlak).

Karta je velmi praktická, můžete si ji zakoupit na 2, 3, 4 nebo 5 dní. Platí také jako letištní transfer! Na letiště se navíc pohodlně dostanete moderním metrem, které jezdí bez řidiče.

ubytování na dobrém místě

I když v ubytování většinou netrávíme příliš mnoho času, myslím, že pro většinu z nás je důležité. Poprvé jsme bydleli v pěkném, čistém a bezpečném hostelu v klidné čtvrti, po druhé jsme měli ubytování v jedné temné uličce hned vedle La Rambla, a jelikož jsme do Barcelony přiletěli pozdě večer, nebylo hledání našeho ubytování příliš příjemné.

Pokud naopak preferujete soukromí, mohu vám doporučit byt s terasou a výhledem na Gran Via de les Corts Catalanes, který se nachází asi 5 minut chůze od stanice metra. Pokud chcete večer zajít do kavárny nebo restaurace, stačí seběhnout dolů na ulici. Osobně mám raději pronájem bytů během cest, člověk se cítí více jako místní, a pokud si můžete vzít práci s sebou, je tvoření na terase ideální místo pro vaše podnikání.

mysli na včasné rezervace

Možná to zní úsměvně, ale Barcelona z velké části takhle opravdu funguje. Není možné přijít do Sagrady, koupit si vstupenku a jít na prohlídku. Na některé památky zakoupíte vstupenku pouze online, na další budete i mimo hlavní turistickou sezónu stát obrovské fronty. Můžete se jim jednoduše vyhnout tím, že si zakoupíte vstupenku online a jen dorazíte na místo určení včas.

Vstupenku si jednoduše vytisknete nebo stáhnete do svého telefonu a můžete vyrazit vstříc dobrodružství a ušetříte mnoho hodin ve frontách =)

nezapomeň prostě „být“

Nemusíte mít každý den seznam míst, která chcete navštívit a co potřebujete stihnout. Barcelona je velké město a je mnohem víc než jen Barri Gotic, Gaudi a Passeig de Garcia.

Zajděte si na snídani na místní tržiště, budou vám oči přecházet. Navštivte třeba Mercat de la Boqueria.

Naplánujte si „fontána show“ – dokonalá souhra vody, hudby a barev. Rozvrh představení najdete tady. Vstup zdarma.

Barcelona se, vzhledem ke své poloze, nemůže chlubit západem slunce jako třeba Chorvatsko, ale rozhodně nevynechejte východ slunce.

Indických prodejců budete mít kolem sebe mraky. Na pláži prodávají deky, u fontány zase pivo. Kupte si deku a relaxujte na pláži. Budete mít hezkou vzpomínku =)

jaký je váš názor na barcelonu? Už jste tam někdy byli? =) podělte se v komentářích.

Napiš komentář