Image Alt

Tipy pro bezpečné výlety se psem

CESTOVÁNÍ SE PSEM
  /  Cestování se psem   /  Tipy pro bezpečné výlety se psem

Tipy pro bezpečné výlety se psem

Psi jsou od přírody dobrodruzi a turistika se psem může být skvělým způsobem, jak s nimi posílit pouto a zároveň je udržet aktivní a zdravé. Když vezmete svého psa na výlet s sebou, může to prodloužit život vám i vašemu chlupatému společníkovi, ale je důležité, abyste se ujistili, že to děláte bezpečně a zodpovědně. Je důležité podniknout správné kroky k tomu, aby váš nejlepší parťák zůstal v bezpečí a pohodlí na všech výletech.


JAK PŘIPRAVIT SVÉHO PSA NA TURISTIKU

Mám pro vás několik základních tipů, o kterých je třeba popřemýšlet předtím, než svého čtyřnohého parťáka vezmete poprvé na výlet. Na seznamu je mnoho faktorů, které musíme brát v úvahu.

Počkejte, až bude váš pes připravený

V první řadě je potřeba si uvědomit, že na výlet není možné vzít jakéhokoliv psa, stůjte nohama na zemi a respektujte jeho věk, kondici a v neposlední řadě také zkušenost a výchovu. Například – není nejlepší nápad vzít malé štěně na celodenní výlet, nebo nevychovaného či agresivního psa na nejfrekventovanější stezky. Přizpůsobte se a buďte realističtí, ušetříte tak spoustu nervů nejen psovi, ale především sobě. Začněte s malými krůčky, váš čtyřnohý parťák se potřebuje dostat na vaší úroveň. Málokdo z nás dokáže ze dne na den změnit svůj život, vstát z gauče a ujít 20 kilometrů, tak to nečekejte ani od svého chlupáče.

Než vyrazíte na první túru, bude fajn, když se váš parťák naučí základní povely, jako je:

  • Přivolání – zásadní a nejdůležitější věc, bez které se prostě neobejdete, pokud nechcete mít psa neustále na šnůře
  • Chůze u nohy – nemusí být dle pravidel ZOP, postačí, když se pes bude držet v okolí vaší nohy a bude vědět, že v tuto chvíli nemá volný pohyb. Využijeme například v situaci, kdy procházíme kolem cizích lidí. Je třeba si uvědomit, že i tento povel je pro psa práce a zaměstnává jeho hlavu.
  • Odvolání – občas se na cestě válí něco, co byste neradi, aby váš pes snědl, nebo k tomu čichal
  • Volno – pes ví, že teď nejde v blízkosti vás, ale může volně pobíhat a odpočinout hlavě
  • Zůstaň – je jedno, jestli pes zůstane stát, nebo jej naučíte zaléhávat, zásadní je, že může přijít krizový moment, kdy nebude čas svého psa přivolat, nebo bude nebezpečné, aby se k vám vracel. V tento moment můžeme bezpečně použít zastavovací povel (musí být krátký, jasný a důrazný) a ke psovi dojít a zajistit jej.

Těchto 5 povelů považuji za základní a běžný pes turista si s nimi v podstatě vystačí celý svůj dobrodružný život. Mezi další povely patří třeba sedni, lehni nebo zůstaň, ty využíváme především u fotografování) a další. Základní povely a výcvik mohou pro vašeho psa znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Nemůžete je nechat nahánět divokou zvěř, zkoumat jedovatého hada nebo běžet do neznámé a zrádné oblasti.

HLÍDEJTE SI čipy a známky

Ujistěte se, že je váš pes čipovaný (důležitá věc pro obyvatele Prahy a pro veškeré cesty do zahraničí). Nechat očipovat psa je jedna věc, druhá věc je registrace ve všech registrech, kterou provádíte VY, nikoliv váš veterinář! Pokud najdeme zatoulaného psa, dost často se stává, že po návštěvě policie zjistíme, že pes čip sice má, ale majitel se neobtěžoval zadat tam své telefonní číslo. V tento moment pes prostě putuje do útulku, i když je čipovaný. O to horší situace nastává v zahraničí.

Jako druhou pojistku můžete zvolit kontaktní údaje, které umístíte přímo na psa. Mnoho výrobců postrojů nebo obojků umisťuje kontaktní informace rovnou na psí výbavu, nezapomeňte tam tedy nesmazatelnou fixou napsat své kontaktní údaje, případně dnes existují různé ID štítky, výšivky nebo známky, které nebudou pejskovi překážet. Telefonní číslo vždy uvádějte s vaší mezinárodní předvolbou!

uJISTĚTE SE, ŽE MÁTE PLATNOU VAKCÍNU

Pes musí být očkovaný, hlídejte si tedy datum vaší další vakcinace. Předejdete tak mnoha problémům nebo v případě vztekliny i smrti psa.

seznamte se s pravidly stezky

Než vyrazíte na trasu, zjistěte si bližší informace. Stezka může probíhat národním parkem, kde pes třeba musí být na vodítku, můžete také procházet honitbou; případně někam vstup se psy může být zakázaný úplně. Vždy je potřeba respektovat podmínky. Zároveň v případě, že narazíte na protivného člověka budete znát pravidlo daného místa. V mnoha místech platí, že pes na vodítku být nemusí, pokud je „pod vlivem svého majitele“. Pokud tedy pes nelítá bezprizorně po lese, nebo zrovna neštve divou zvěř, nemůže vám nikdo nic namítnout. Respektujte také fakt, že se někteří lidé psů bojí a jiné majitele psů opravdu nezajímá, že „zrovna ten váš pes nekouše“, i když třeba řeč jeho těla říká úplně jiného. Přátelit se s cizími psy? Ano, ale až po vzájemné domluvě, na nikoho nehulákejte přes půl lesa jen proto, že jste líní si svého psa přivolat. Ohleduplnost na všech stranách.


NEZBYTNÉ TURISTICKÉ VYBAVENÍ PRO PSY

Jednou mi moje kamarádka řekla „ta tvoje Mája, kdyby byla člověk, tak je nahatý bezdomovec, co se hrabe v popelnici“. V podstatě ji vystihla =D Mája je útulkový pes a do svého roka žila jen tak „na volno“. Na postroj si nikdy úplně nezvykla a nejraději běhá právě „nahatá“, ale to neznamená, že jej nemusí nosit. Co tedy připravit svému psisku na výlet? Dám vám sem tipy na věci, které používám ale, ale na trhu najdete mnoho dalších outdoorových značek s kvalitními věci pro psy. Holky chodí především na volno, neděláme dogtrekking ani canicross, a tak nepotřebuji tažné postroje nebo kvalitní amortizační vodítka. Pokud víte, že svého psa nebudete pouštět z vodítka, případně hodně tahá, nebojte se obrátit na jakýkoliv e-shop nebo prodejnu, kde tyto produktu prodávají. Na jistotu vám vždy poradí třeba v běhejsepsem.cz; loype.cz; mushgo.cz, nebo třeba v dogfitness.cz.

VODÍTKO

I když se budete pohybovat po stezce, kde může váš chlupáč běhat na volno, i tak je důležité mít vodítko s sebou. Nikdy totiž nevíte, kdy potkáte agresivního psa, nebo třeba turistu, který se psů prostě bojí. Pro nás je nejlepší vodítko Nonstop Move Leash, jelikož má ideální délku, rychloupínací karabinu a amortizér.

MISKA

Do batohu se hodí jakákoliv malá, lehká a skládací miska. Já osobně nemám příliš ráda látkové misky, po čase začnou protékat a když je vrátíme zpět do batohu, jsou obvykle vlhké. Díky Pétě a šeltičkám jsme si oblíbily cestovní skládací misky od Brit. Dá se na ně přidat karabina a můžete je mít přichycené na batohu. Já na pití používám hydrovak, a tak mám ještě v postranní kapse láhev s vodou pro psy, kterou můžu kdykoliv vytáhnout bez toho, abych musela lézt do batohu.

POSTROJ

Postroj pro psa na výlet je super. Já osobně mám nejraději postroj Nonstop Line harness. Ergonomický a univerzální krátký postroj vyvinutý pro pěší turistiku, trekking a každodenní činnosti se psem. Postroj má několik připevňovacích bodů pro vodítko, a tak je tento postroj velmi univerzální. Krk ve tvaru Y umožňuje volný pohyb ramen a minimální omezení dechu.

BOTIČKY

Jako typ obuvi nosíte do hor? Turistickou obuv? Super, ale tak jako chráníte své nohy, je někdy potřeba chránit tlapky svého psa, jelikož celodenní hike po ostrých kamenech pro ně může být nepohodlný a nebezpečný. Vždyť zranění psích polštářků je jedním z nejčastějších zranění domácích mazlíčků. Někteří psi mají drsné tlapky a jsou na chůzi v terénu zvyklí, ale pokud váš pes chodí celý rok po posekaném trávníků v místním parku, může pro něj být chůze v drsném terénu nebezpečná a bolestivá, což nám například potvrdili majitelé dvou border kolií z Holandska, kde v podstatě celý rok nemají kde „trénovat psí packy“ a výlet jednou za rok do Julských Alp obvykle prostě přinese zranění. Tak i tak bychom měli botičky nosit v batohu jako první záchranu v případě úrazu. Boty můžeme použít při chůzi po rozpáleném asfaltu, nebo pokud se v zimě chodníky sypou solí.


BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ PŘI TURISTICE SE PSEM

teplota

Prvním faktorem pro rozhodování zda-li jít nebo nejít se psem na výlet by měla být teplota. Kolik vrstev oblečení potřebujete, abyste zůstali v teple? Pokud je jich více, bylo by dobré zvážit další vrstvu pro vašeho psa, obzvlášť, pokud je to třeba krátkosrstý pes. Mějte na paměti, že ne všichni psi si dokáží izolovat teplo a udržet se tak v tepelném komfortu po celou dobu vašeho výletu. Skvělou zkušenost do chladnějšího podzimu máme třeba se svetrem Pomppa Jumppa. Do velké zimy pak používáme Hurtta Expedition Parka. Důležité je, aby obleček zakrýval celá záda (mikiny typu adidog, nebo další oblečky „do pasu“ jsou opravdu k ničemu) a největší svaly, tudíž by měl zakrývat i stehnový a ramenný sval, především u krátkosrstých psů.

KOUSNUTÍ A BODNUTÍ

Klíšťata, včelí bodnutí nebo komáří kousnutí je jen hrstka z mnoha běžných problémů s hmyzem, se kterými se můžeme setkat při turistice se psem. Včelí bodnutí obvykle nepředstavuje vážný problém, pokud váš pes není alergický, ale nemoci přenášení klíšťaty mohou být smrtelné. Pokud se nacházíte v oblasti, ve které je pravděpodobní, že bude mnoho komárů nebo klíšťat, je dobré s sebou nosit repelent proti hmyzu. Doporučuji buď přírodní repelent MenForSan, nebo si doma vyrobit svůj vlastní Přírodní repelent proti blechám a klíšťatům. Další možnou přírodní prevencí je nechat si nahrát na BICOM čip prevenci proti klíšťatům.

HADI A VĚTŠÍ ZVÍŘATA

Dejte si pozor na hady, hlodavci a větší zvířata. Ideální je vyhýbat se oblastem, kde se hadi obvykle vyskytují, abyste toto nebezpečí zcela eliminovali. U nás na taková místa obvykle nenarazíte. Pokud byste se psem cestovali do tropických oblastí, můžete vyhledat odborníka, který se zabývá výcvikem psů v chování vůči chřestýšům. Mnoho hrabavých hlodavců nebo netopýrů má problémy s invazí psů do jejich prostoru, takže se ujistěte, že je očkování vašeho psa proti vzteklině platné, a mějte se kamarády neustále na očích.


první pomoc na výletě se psem

Znalost základní pomoci (nejen) zvířeti je důležitá, pokud se svými psy chodíte na výlety. Můžete se dostat do situace, kdy bude nutné poskytnou vašemu parťákovi první pomoc, protože ne vždy je ihned možné se dostat na nebližší veterinu. Na co se tedy zaměřit? Zjistěte u svého veterináře, nebo na kurzu první pomoci, jak poskytnout psovi KPR (kardiopulmonální resuscitaci); dávejte pozor na to, aby pes po cestě nic nejedl a myslete na to, že již vyléčené zdravotní stavy se mohou při náročném programu opět objevit, jelikož imunitní systém je při velké námaze oslabený (pes může začít kulhat na již uzdravenou nohu, může se mu snížit hladinu cukru v krvi, apod.).

Je super, pokud s sebou nosíte psí lékárničku, která by měla být vybavena speciální pinzetou na klíšťata, dezinfekcí, náhubkem (ano, pes se může v bolestech přestat ovládat), a obvazy, které mohou zastavit masivní krvácení.

Čas strávený venku na čerstvém vzduchu pomáhá tělu relaxovat, lépe se soustředit a být zdravý. To samé platí i pro vašeho psa. Nedovolte, aby vám nepřipravenost zkazila zážitek ze společného výletu, protože každý den s vašim čtyřnohým chlupáčem je jedinečný a nebude se opakovat. Dodržujte bezpečnost =)

Napiš komentář