Canyoning pro začátečníky: Seznámení
Canyoning, to je svět vysokých vodopádů, hlubokých soutěsek, horských potoků, dechberoucích výhledů, smaragdových tůní, obřích balvanů, skalních stěn, přírodních tobogánů a skluzavek. Zaujal vás tento popis? Zní to jako něco, co ve vás vyvolává nadšení, dobrodružství, touhu po poznání nových míst?
CANYOnING | CANYONEERING | KAŇONINK
CO JE TO CANYONING
Canyoning [čti: kaňonink], také známý jako canyoneering, je sport, kdy prostupujete koryty horských říček, potoků a úzkých soutěsek a to vždy po směru proudu toku, tedy shora dolů. Při canyoningu se kombinuje slaňování skalních stěn a vodopádů, plavání tůněmi, skákání do tůní, sjíždění přírodních tobogánů a skluzavek. Někdy se můžeme setkat se slovem „roklování“, právě kvůli tomu, že kaňon je sám o sobě přírodní rokle, kterou vymlela stékající voda.
Kaňon jsou obvykle strmé, mají dramatické skalní srázy po obou stranách. Protékají v nich vodopády, se kterými se při prostupu kaňonem můžete setkat. Některé vodopády tvoří přírodní skluzavky, po kterých se lidé mohou svézt, což je právě důvod, proč spousta lidí canyoning vyzkouší. Jiné vodopády je potřeba slanit a z některých můžeme skákat.
„canyoning, Láska na první slide“
Canyoning zahrnuje hned několik horských aktivit a vyžaduje řadu outdoorových dovedností, včetně pěší turistiky, horolezectví, plavání, slaňování, klouzání nebo komínování. Canyoning je vnímán převážně jako rekreační sport, může tedy pro vás znamenat novou zkušenost, akční zážitek, dovolenou a nebo dokonce úplně nový životní styl. Mnoho lidí si při canyoningu osvojí důležité outdoorové zkušenosti, jiní se pustí do absolvování svého prvního kurz.
počátky canyoningu
Může se zdát, že canyoning je poměrně nová sportovní disciplína, kterou zpopularizovali Brité a Američané v 70. letech 20. století. Pokud ale půjdeme více do historie, dostaneme se k muži jménem Edouard Alfred Martel, který je považován za „otce moderní speleologie“. Byl průkopníkem průzkumu, studia a dokumentace jeskyní. Právě Martel představil techniky canyoningu, aby mohl zaznamenávat důležité vědecké objevy v těžko dostupných oblastech přírodních soutěsek.
Teprve v polovině 20. století se techniky canyoningu začaly měnit. První canyoningové týmy byly složené z horolezců a právě horolezecký tým Alana Waterhouse, Paula Seddona a Tonyho Howarda uvedl v 60. letech 20. století na trh první komerční úvazek. První úvazek byl vyroben britskou společností Troll Climbing Equipment a byl vyroben s použitím plastové ochrany, která se nosila jako šortky, aby se zabránilo opotřebení neoprenů. Tento úvazek používali speleologové a průzkumníci kaňonů v dalších letech. V této době stále ještě považujeme canyoning jako rekreaci, kterou si lidé užívali ve svém volném čase.
V 70. letech 20. století se tento sport konečně rozrůstá a to především díky Dennisi Turvilleovi, profesionálnímu horolezci a fotografovi. Právě on byl průkopníkem tohoto sportu a zmapoval první canyoningové trasy v oblasti Zionu v jihozápadním Utahu v USA. Některé z nejznámějších kaňonů jako jsou Heaps, Keyhole a Pine Creek lze připsat právě Turvilleovi a jeho týmu horolezců.
OBLEČENÍ A VÝBAVA
Pokud na canyoning vyrazíte s průvodcem, dostanete s největší pravděpodobností na půjčení veškeré oblečení a výbavu. Pokud na canyoning vyrážíte sami, máte již bohaté zkušenosti, kurz a legitimaci. Vzhledem k tomu, že canyoning bez dostatečné přípravy může být extrémně nebezpečný sport, není možné do kaňonu chodit jen tak. Většina kaňonů je pravidelně kontrolována a ti, kteří tam nemají co dělat jsou přísně pokutování a vykázáni. Pro vaši představu uvádím, co vše může člověk do kaňonu potřebovat.
- Canyoningová obuv – kluzký charakter kaňonových dobrodružství a mokrého terénu znamená, že odolné boty s dobrou přilnavostí jsou pro vaši bezpečnost prvořadé. Nejlepší volbou jsou boty na canyoning s vysokou přilnavostí a mezi některé značky, které je vyrábějí canyoningovou obuv, patří Adidas, Palm, Salomon a Bestard. Pokud nechcete investovat do canyoningových bot, pár tenisek s dobrou přilnavostí a dostatkem polstrování kolem chodidla je pro začátek dostačující.
- Neopren – nikdy byste se neměli pokoušet absolvovat canyoning bez neoprenu. Nejen, že vás udrží v teple a zvýší váš krevní oběh (což je nezbytné pro snadný pohyb ve studených kaňonech), ale také vás může ochránit před nárazy o kameny. Většina neoprenů na canyoning je poměrně jsou poměrně silné a mají kapuci.
- Helma – helmu používáme vždy, sedí pevně na hlavě a v kaňonu ji NIKDY nesundaváme. Rychlost tekoucí vody může být nebezpečná a uklouznutí a pády nejsou při canyoningu nijak neobvyklé.
- Statické lano – statické lano potřebujeme pro slaňování. Pro bezpečnosti v kaňonu je tedy klíčové. Lana musí být odolná a vhodná pro intenzivní slaňování ve vlhkých podmínkách. Musíte se ujistit, že délka vašeho lana je dostatečně dlouhá pro zdolání všech sestupů a překážek a samozřejmě musíte vědět, jak jej používat.
- Batoh nebo vak na canyoning – tento sport vyžaduje vysokou dávku soustředěnosti a rovnováhy, je tedy důležité mít neustále volné ruce. Vodotěsný vak nebo odtokový batoh vám umožní nosit s sebou vše co potřebujete a zároveň se můžete bezpečně věnovat lezení, plavání, slaňování nebo skákání.
- Vodotěsná krabička nebo vak – zatímco váš batoh vodotěsný být nemusí, lékárnička by měla. Pořiďte si tedy vodotěsnou krabičku na lékárničku větší, abyste si tam mohli pohodlně schovat telefon a další nezbytnosti, které není dobré vystavovat mokru.
- Slaňovací zařízení – slaňovací jistící systém je dalším základním bezpečnostním prvkem a měl by být součástí každé canyoningové sady. Používá se jako třecí brzda, která vám pomůže bezpečně a efektivně zvládnout sestup při slaňování.
- Úvazek – Canyoningový úvazek bude mít plastovou ochranu, která ochrání váš neopren při sjíždění tobogánů. Nosí se po celou dobu.
- Nůž – voděodolný canyoningový nůž je základním bezpečnostním nástrojem pro všechny canyoningové výlety.
- Náhradní karabiny a jištění – musíte vědět, jaké jištění a bezpečnostní vybavení budete potřebovat k průchodu kaňonem a vždy si vezměte pár vázacích popruhů a karabin navíc.
Co byste měli vědět
Pokud zvažujete, že byste poprvé vyzkoušeli canyoning, zde je několik důležitých věcí, které byste měli vědět.
fyzická zdatnost je klíčová
Abyste mohli canyoning vyzkoušet, nemusíte být super sportovec a dokonce nemusíte mít ani přehnané zkušenosti s lezením. Některé kaňony jsou přeci jen vhodné pro děti. To však v žádném případě neznamená, že by to měl vyzkoušet kdokoliv. Fyzická zdatnost je nesmírně důležitá. I u některých jednodušších kaňonů mohou nastat nepředvídatelné situace. Jak již bylo řečeno, mnoho kaňonů můžete absolvovat s vynikajícími instruktory, kteří vám pomohou se základními dovednostmi.
canyoning nebude šetrný k vaší obuvi
Při canyoningu s průvodcem dostanete s největší pravděpodobností i obuv, ale to nemusí být pravidlem. Speciální canyoningová obuv je samozřejmě nejlepší, ale starší boty s dobrou přilnavostí a dobrým polstrováním chodidel jsou také dostačující. Rozhodně si do kaňonu neberte neoprenovou obuv, kterou používáte v chladných měsících třeba na kajak nebo paddleboard. Určitě si ale do kaňonu neberte své oblíbené tenisky nebo úžasné vycházkové boty. Počítejte s tím, že je namočíte, poškrábete a už nikdy nebudou vypadat stejně. To je prostě canyoning =)
kontrolujte si své cestovní pojištění
Canyoning je vnímán jako extrémní sport, což to znamená, že mnoho standardních cestovních pojištění úrazy při canyoningu nepokryje. Ujistěte se, že jste si přečetli podmínky vašeho pojištění, nebo si promluvte s pojišťovnou a proberte upgrade. Počítejte s tím, že to nebude tak jednoduché.
co ještě vědět o canyoningu?
jak s canyoningem začít
Existuje tolik skvělých míst, kde můžete poprvé vyzkoušet canyoning. Pokud jste v tomto sportu nováčkem, měli byste vždy začít s řízenou skupinou a vybrat si kaňon, který není příliš náročný. Raději ať obsahuje menší skoky a tobogány, než aby vyžadoval náročné technické dovednosti. V tomto vám zcela jistě poradí vybraný průvodce.
kdy je nejlepší poprvé vyzkoušet canyoning
Neexistují žádná pravidla, která by určovala, kdy se smí a nesmí canyoning dělat. Někdo jej preferuje jako letní aktivitu pro zpestření dovolené, jiní navštěvují kaňony celoročně, bývají to především ti, kteří v horských oblastech žijí a mají to jako jednodenní nebo víkendový výlet. Někomu může vyhovovat jaro nebo podzim, kdy není venku příliš velké horko, ale kaňony mohou být zjara plné vody z důvodu tání sněhu. Začátky léta bývají deštivé a hladiny řek včetně jejich průtoku tak mohou být vyšší. Je potřeba myslet i na fakt, že se budete s největší pravděpodobností pohybovat mezi stěnami a ve vlhkém a chladném prostředí. Ideálními měsíci se jeví květen, červen, srpen a září. Naopak zkušení canyoneři naopak často vyhledávají silné proudy řek.
Ideálním obdobím, kdy canyoning vyzkoušet, může být tedy léto. Teplé teploty a mírná hladina vody jsou pro vaši bezpečnost rozhodně lepší =)
POTŘEBUJI PRŮVODCE na canyoning?
Ano, canyoning není sport, který by se měl zkoušet bez zkušeného profesionála, pokud nemáte zkušenosti a přesně nevíte, co děláte. Pro ostřílené horolezce, turisty a canyonery může být místní průvodce stále nesmírně užitečný. Bude mít lepší místní znalosti než vy a bude vám schopen pomoci procházet složitými oblastmi. Bude mít nejlepší tipy pro pohyb v určitých částech kaňonu a bude dobře rozumět místním podmínkám, včetně počasí. Průvodce vám také může doporučit vhodný kaňon pro vaši skupinu a poradit, co zkusit dál.
Pro začátečníky je průvodce naprosto zásadní. Pokud jste nikdy nelezli nebo nepoužívali canyoningové vybavení, poskytnou vám veškerý výcvik, který potřebujete.
je canyoning nebezpečný?
Stejně jako všechny extrémní sporty má i canyoning svá rizika. S průvodcem ale můžete tato rizika minimalizovat a pod odborným dohledem se naučit nové dovednosti. Obecně lze říci, že většina výletů do kaňonu s průvodcem je extrémně bezpečná. Existují dětské kaňony vhodné pro děti všech věkových kategorií, takže to není tak extrémní, jak se může zdát. Dost často jsou lidé překvapeni, kolik toho dokážou, když si canyoning poprvé vyzkouší.
Canyoning na vlastní pěst může být naopak extrémně nebezpečný, proto mějte vždy vyškoleného průvodce, který zná místní soutěsky.
nejlepší místa
Zde jsou některá z nejlepších míst na světě, kde můžete canyoning vyzkoušet:
- Sierra de Guara, Aragon, Španělsko
- Corsica, Francie
- Bovec, Slovinsko
- Utah, USA
- Val Bodengo, Itálie
- Valais, Švýcarsko
- Francouzské Alpy
Pokud vám mohu doporučit místo, kde canyoning vyzkoušet, rozhodně nevynechejte Bovec a Purple-Rocket pod vedením Káti a Oldy. Neskuteční průvodci, školení, podpora. Jsem ráda, že moje první zkušenost s canyoningem byla právě tady. O mojí první zkušenosti s canyoningem si můžete přečíst v článku Canyoning Sušec.
A co vy a vaše zkušenosti s canyoningem? =)