Image Alt

Naučná stezka Čertova strouha

ČESKO | KRKONOŠE
  /  Cestopisy   /  Naučná stezka Čertova strouha

Naučná stezka Čertova strouha

Pokud máte chuť na jednoduchý Krkonošský výlet, nebo máte za sebou náročný výšlap a chcete něco odpočinkového, případně míříte na Luční nebo Špindlerovu boudu a nevadí vám kratší zacházka, určitě navštivte NS Čertova strouha. Já jsem tuto stezku objevila na mapě náhodou a rozhodla jsem se na ni vyrazit v rámci “odpočinkové procházky” po sobotním výšlapu. 

PODZIM HRAJE VŠEMI BARVAMI

Když říkám jednoduchá, myslím pro pěší, rozhodně není možné jít sem třeba s kočárkem. S kočárkem se dá dostat k Boudě u Bílého Labe, ale dál už to nejde, cesta je velmi kamenitá. Cesta je ale většinou jen opravdu mírně do kopce, takže děti trasu zvládnou bez problémů a nejspíš je bude bavit lezení přes kameny nebo dřevěné lávky =) Nicméně cesta k Boudě u Bílého Labe je téměř samá rovina nebo mírné stoupání a vede lesem kolem vodopádů po asfaltce. Pokud půjdete na podzim, tak si užijete opravdu hravou, barevnou stezku plnou spadaného listí.

DŘEVĚNÉ MOSTY PROSTĚ MŮŽU

Nevím, zda jsem měla štěstí nebo tato naučná stezka není příliš známá, ale na naučné stezce Čertova strouha jsem v krásnou podzimní neděli potkala maximálně 3 lidi =) Cesta vede poměrně nenápadně spodem kolem boudy Bílého Labe a hned na začátku vás uvítá dřevěný mostek právě přes Bílé Labe. Odtud poté pokračujete dál po naučné stezce.

Naučná stezka vás provede Čertovým dolem, úzkou roklí, ve které teče Čertova strouha. Na té byla, kvůli předchozím povodním, vybudována na počátku 20. století kaskáda 43 přepážek doplněných dalšími prvky. O této technické zajímavosti a také o okolní krajině se dočtete na osmi informačních panelech.

jakou cestou zpět?

Když si projdete naučnou stezku Čertovu strouhu, nemusíte se vracet zpět k Boudě u Bílého Labe. Můžete jít po kamenité cestě, která v mapě barevně značená není, ale u rozcestníku u Čertova dolu je přímo značená jako cesta na Špindlerovu boudu. Pokud po ní půjdete, po chvíli narazíte právě na žlutou turistickou stezku, která je značená jako Hollmanova cesta. Můžete tedy pokračovat dál nebo se vrátit zpět k Boudě u Bílého Labe. Pokud budete pokračovat dál, tato cesta je trochu do kopce je =) a po cestě se otevírají výhledy na Krkonoše. Pokud máte sportovní kočárek, dostanete se tudy také, je to sice trochu po šotolině nebo kamení, ale určitě to zvládnete s kočárkem =)


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 15 KM | celkové převýšení 1040 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO


KDE JSME BYLI UBYTOVANÍ

Jelikož se jednalo o víkendový výlet, ubytovali jsme se v Hotelu Esprit ve Špindlerově Mlýně. Ubytování bylo na klidném místě daleko za centrem města. Ubytování se psem naprosto bez problému, a jestli něco mohu opravdu doporučit, tak jsou to snídaně podávané formou švédských stolů a na své si přijde opravdu každý. Jelikož to není první ani poslední pobyt ve Špindlerově mlýně, přidávám odkazy na další ubytování, kde jsme byli spokojení =)

  • Hotel Zátiší – výborné jídlo a velký výběr, možnost ubytování se psem a nechybí ani soukromé lázně s finskou saunou
  • Hotel Pod Jasany – další z mých favoritů. Velikost pejska nehraje roli, jen musí být vachovaný. Poplatek za psa byl cca 200 Kč/noc. Hotel má rakousko-bavorskou pohodovou rodinou atmosféru s profesionální gastronomii. Nechybí ani sauna.
  • Hotel Hromovka – poslední místo, které jsme navštívili. Pokud preferujete klid, rozhodně vyražte sem. Ubytování se psem je samozřejmostí a bylo zdarma. Pes musel být v areálu na vodítku a mít na pokoji vlastní deku nebo pelíšek. Výborná domácí kuchyně, výhled na Krkonoše a prostě místo, kde si připadáte jako u „starých známých“.
Booking.com

Napiš komentář