Image Alt

Cesta vodních nádrží

ČESKO | JIZERSKÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Cesta vodních nádrží

Cesta vodních nádrží

Náš první výlet do Jizerských hor! Naplánovali jsme si trasu z Bedřichova; kolem vodní nádrže Josefův Důl; na Kristiánov; přes lovecký zámeček Nová Louka; očíhnout vodní nádrž Bedřichov a po NS Černá Nisa zpět do Bedřichova. Další den budeme vyrážet na Protrženou přehradu a poté na dominantu Libereckého kraje – Ještěd.

vodní nádrž JOSEFŮV DŮL

Nemůžeme pořád jezdit jenom do Krkonoš =) a tak jsme pro tentokrát zvolili výlet do Jizerských hor. První den nás čekal výlet na dvě vodní nádrže. Parkujeme u rozhledny Královka, ale o té si povíme až na konci výletu. První nás čeká cesta kolem vodní nádrže Josefův Důl. Páni, překvapuje mě, jak moc jsou Jizerské hory otevřené cyklistům. V podstatě až na Kristiánov jdeme po asfaltové cestě. Vodní nádrž je nepřístupná a slouží jako akumulační nádrž pro úpravnu vody.

lovecký zámeček nová louka

Páni, překvapuje mě, jak moc jsou Jizerské hory otevřené cyklistům. V podstatě až na Kristiánov jdeme po asfaltové cestě. Vlastně kdyby na Kristiánov, po asfaltové cestě dojdeme až na Novou Louku, kde se nachází Šámalova chata. Je to v podstatě v každé roční období takový středobod Jizerských hor. V objektu se nachází hotel a vynikající restaurace. Zastaví se zde snad každý, ať je to chodec, cyklista, pejskař nebo v zimě běžkař.

VODNÍ NÁDRŽ BEDŘICHOV

Poté se konečně odpojujeme od asfaltové cesty a pokračujeme ke druhé vodní nádrži – Bedřichov. Gravitační zděná přehradní nádrž byla postavená v letech 1902-1905 na říčce Černá Nisa z podnětu povodně v roce 1897 a slouží k vodohospodářským a energetickým účelům. Narozdíl od v.n. Josefův Důl se v Bedřichově dá koupat, pokud sem přijedete v horkých letních dnech. Po pravé straně od hráze je na mapě dokonce značeno několik míst ke koupání.

NAUČNÁ STEZKA ČERNÁ NISA

Od Bedřichova pokračujeme lesem po klidné cestě vedoucí podél Černé Nisy. Naučná stezka je ve skutečnosti mnohem delší, my si projdeme pouze malou část této trasy.

rozhledna královka

A nakonec, jak jsem říkala, si nechávám místo kde parkujeme, je to vlastně taková nejkrásnější dominanta dnešního výletu – rozhledna Královka. Tato kamenná věž nahradila roku 1907 původní dřevěnou konstrukci. Rozhledna nabízí pohled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Rozhledna je v případě příznivého počasí dostupná celoročně. Pokud zrovna není odemčená, můžete si vyzvednout klíče na recepci místního hotelu.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 18 km | převýšení 700 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář