Image Alt

Frýdlantské cimbuří, Polední kameny

ČESKO | JIZERSKÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Frýdlantské cimbuří, Polední kameny

Frýdlantské cimbuří, Polední kameny

Jizerské hory jsou známou dominantou cyklistů a běžkařů. Někdy mi přijde, že v těchto horách k sobě lidé absolutně nemají pochopení. Spory a nadávky, které jsem tady viděla, jsem nikdy nikde jinde nezažila. Běžkaři nenávidí chodce, chodci zase běžkaře a v létě je to přesně naopak, cyklisté nenávidí chodce a chodci zase cyklisty. Možná by stálo za uváženou, že k sobě všichni můžeme být ohleduplní. Ja osobně navštěvuji hory pěšky, na kole, na běžkách nebo na skialpech. Ale vždy se snažím být ohleduplná ke svému okolí, protože energii, jakou ze sebe vyzařujete, takovou budete od okolí i přijímat =) No, ale kam jsme to dneska vyrazili? Dostala jsem doporučení, abych si udělala výlet na Frýdlanstské cimbuří, tak se tam pojďme společně podívat!

výchozí bod – smědava

Jsem člověk, který jde raději dříve spát a o to dříve vstává, aby si mohl užít probouzející se přírodu a užil se celý den venku. Na parkovišti u horské chaty Smědavy jsme tedy parkovali poměrně brzy, aut zde bylo po málu a na chatě se podávala snídaně. My si bereme batohy, zkontrolujeme, zda-li máme všechno (lékárničku jak pro nás, taky pro psy, dostatek pití, nabitou baterii telefonu, sluneční brýle, pokrývku hlavy, opalovací krém) a můžeme vyrazit =)

Nejprve vycházíme vzhůru po Stolpišské silnici a brzy se odpojujeme na Pavlovu cestu (po žluté) a procházíme pod Smědavskou horou. Cesta se okamžitě mění z pevné a široké cesty na lesní pěšině, kterou střídají dřevěné chodníčky. To je doslova můj balzám na duši! Posedíme u prameniště Bílého potoka a poté úzkou peřinou směřujeme vzhůru na Polední kameny.

POLEDNÍ KAMENY

Polední kameny jsou horským vrcholem, nebo spíš vrcholovým skaliskem o nadmořské výšce 1006 m. Z vrcholu je krásný výhledy právě na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

frýdlantské cimbuří

Cimbuří je od Poledních kamenů už jen kousek =) Pokud budete chtít až přímo na vyhlídku, vede cesta částečně po skále a možná bude lepší používat ruce. Jedná se o chráněné území s rozeklanými žulovými skalami, které při troše fantazie připomínají frýdlantský zámek, a právě z tohoto důvodu vzniklo jméno pro seskupení skalních věží.

podél černého potoka

Od Frýdlantského cimbuří pokračujeme poměrně strmou lesní cestou dolů k Polednímu vodopádu, který ale od cesty není vidět, bude potřeba seběhnout kousek lesem, aby jej člověk mohl vidět. Teploty ale stoupají a my po cestě narážíme na tuto louži, a tak si Kessi s Májou zaplavaly a my jsme poseděly na kameni a smočily nohy. Rozhodně to bylo příjemné ochlazení. Cesta zpět vede chvíli po cyklostezce, je dobré mít v tomto úseku pejsky na vodítku a být společně s cyklisty navzájem ohleduplní, protože společným cestám se nelze úplně vyhnout =) Nakonec se vracíme zpět ke Smědavě, kde si dáváme v místní chatě výborný oběd.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 12 km | převýšení 850 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář