Image Alt

Grosser Arber, Grosser Arbersee

NĚMECKO
  /  Cestopisy   /  Grosser Arber, Grosser Arbersee

Grosser Arber, Grosser Arbersee

Großer Arber, neboli český Velký Javor (1456 m.n.m), je nevyšší a nejspíš i nejnavštěvovanějším vrcholem Bavorského lesa (Německé části Šumavy). Můžete na něj vyrazit pěšky nebo kabinovou lanovkou, kam můžete i se psy. My jsme se něj také vypravili!

velký javor

Německá část Šumavy mě láká poměrně dlouho, tak jsme si řekli, že si tam uděláme prodloužený víkend! Vyrazili jsme brzy ráno a náš první výlet směřoval právě na vrchol Velkého Javoru. Pro tentokrát jsme nahoru vyrazili lanovkou. Když jsme se k ní blížili, měla jsem hrůzu v očích – nesnáším lanovky, ale překvapivě – za přítomnosti psů mi až tak nevadila. Svítilo sluníčko a lanovka házela na zemi stíny, což se samozřejmě velmi líbilo Kessi, která to brala jako zajímavou hru – chytni stín. Jen jsem doufala, že nám nerozhoupe kabinku =) (ba ne, byla hodná, jen natahovala za každým stínem krk jako žirafa)

Nahoře nás čekalo mnoho krásných, byť zamračených, výhledů. Vrchol Velkého Javoru tvoří čtyři skály – Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitz. Nahoře se také nachází několik vysílačů, můžeme mezi nimi najít i AN/FPS 117, což je letecký vyhledávací radar vyrobený společností GE Aerospace v roce 1980. Vlastně mi ty objekty na náhorní plošině přišly poněkud zvláštní…

Velké javorské jezero

Když si obejdeme celý vrchol Velkého Javoru, vyrážíme dál, k jezeru Grosser Arbersee, což je jedno z několika ledovcových jezer, které se nachází v oblasti Šumavy. podstatě je to velmi známé turistické místo. Nachází se jen pár minut autem od Velkého Javoru, kolem jezera vede poklidná a jednoduchá cesta, v blízkosti je restaurace s terasou, půjčovna loděk, prodejna suvenýrů a pohádkový les. Cesta kolem jezera vám zabere asi hodinku.

I my jsme si obešli jezero kolem dokola. Jezero napájejí zčásti podzemní prameny, zčásti malé potůčky stékající z jezerní stěny. Odtok je jediný – potok Geigenbach, někdy též zvaný Arberseebach.

Pod jezerní stěnou bylo kdysi vyvinuto rašeliniště. Když byla hráz jezera uměle navýšena kvůli zadržení většího množství vody pro plavbu dřeva, stal se z rašeliniště plovoucí poloostrov. Je porostlý typickými rostlinami jako rosnatka, kyhanka, klikva atd. 

V jezeře je voda s kyselým pH, které je způsobeno srážkami s vysokým obsahem SO2. Proto tu rostou jen druhy přizpůsobwné kyselému prostředí jako rašeliníky (Sphagnum sp.) nebo sítiny (Juncus sp.). Stulík žlutý (Nuphar lutea) kyselou vodu sice rád nemá, ale přežívá.

Napiš komentář