Image Alt

Horské chaty ve Slovinsku

SLOVINSKO
  /  Průvodce Slovinskem   /  Horské chaty ve Slovinsku

Horské chaty ve Slovinsku

Spousta z nás se každé léto vracíme do slovinských Alp na pěší túru. Těšíme se na oběd a popíjení grapefruitových radlerů Union na horských chatách. A rádi míříme hluboko do hor na vícedenní túry, kde cestou přespíme ve slovinských horských chatách. Ve Slovinsku jde turistika a chaty ruku v ruce a pokud chodíte na pěší túry a nenavštěvujete horské chaty, je to škoda! Pokud nemáte psa, nejste ničím omezení, pokud psa máte a rádi byste na chatě přespali s ním, bude to ve Slovinsku problém, jelikož chaty patří pod Alpský svaz Slovinska a ten zakazuje ubytování se psy. Na horských chatách obvykle není voda nebo dostatek elektřiny, a tak je problém uklidit nebo vyprat, navíc jsou zde obvykle společné pokoje a mnoho lidí se psů bojí nebo mají alergii. Nicméně, v tomto průvodci najdete i místa, kam určitě můžete se psem! =)


NEJPRVE SI UJASNÍME POJMY

Ve Slovinsku je k dnešnímu dni celkem 179 horských chat (pojmenovaných jako „Koča“ nebo „Dom„) a bivaků („Bivak„). Tyto chaty vlastní Alpský svaz Slovinska (Planinska zveza Slovenije) a provozují je místní alpské kluby. Kdokoliv je může navštívit, najíst se tu a také samozřejmě přespat.

Mezi „Dom“ a „Koča“ není žádný významný rozdíl, i když „Dom“ bývá zpravidla o něco větší. Turistické chaty během turistické sezóny (přelom červen/červenec – přelom zaří/říjen) fungují jako horské hostince, které nabízejí pohodlnou postel, jídlo a pití.

Ve Slovinsku najdeme mimo jiné i mnoho bivaků. Bivaky jsou malé horolezecké přístřešky pro horolezce a turisty, kteří zdolávají vrcholové výstupy. Bivaky se obvykle skládají z jedné místnosti s několika palandami. Tyto malé úkryty nemají žádný personál a tak je potřeba být plně soběstačný.

Vodnikov dom se psem
Vodnikov na Velem Polju
Koča na Golici

Pro účely tohoto příspěvku se tedy zaměříme výhradně na pobyt a stravování v horských chatách (nikoliv v bivacích), protože ať už plánujete výstup na Triglav (obvykle dvoudenní trasa), nebo přechod slovinské horské stezky (Slovinska planinska pot, 30+ dní), budete s největší pravděpodobností bydlet na horských chatách. Ano, možná jste ultra trailový běžec, nebo musíte pro svůj pocit „zdolat Triglav“ během jednoho odpoledne, taky chodíme „tréninkové trasy“, ale věřte mi, že přespávat na horských chatách, vidět západ slunce a vědět, že teď nemusíte nic, že svůj život máte zabalený v batůžku, to je neskutečně osvobozující pocit.


ZÁKLADNÍ INFORMACE

Bivak pod Skuto – OFIS Arhitekti. Foto: Anže Cokl, anzecokl.com
  • Stejně jako všude jinde v Alpách, začíná turistická sezóna na turistických chatách koncem června nebo začátkem července a končí koncem září nebo začátkem října.
  • Rezervujte si horské chaty předem. Vaše rezervace je zpravidla platná pouze do 17:00 v den příjezdu.
  • S sebou si vezměte pas, vložku do spacáku, lezeckou přilbu (pro vysokohorské túry), boty do chaty a hotovost (EUR).
  • Seznamte se s etiketou a pravidly slovinské horské chaty, na kterou se právě chystáte

mapa horských chat ve slovinsku

Všechny slovinské chaty a bivaky jsou vyznačeny v mapě níže. Chcete-li zjistit, zda je chata otevřena, podívejte se na tuto mapu. Pokud vás zajímá, jestli se na horské chatě můžete ubytovat se psem, najdete to právě v této mapě, nicméně na většině se ubytovat se psem nemůžete. Rozdělení poznáte podle ikonky tlapiček 🐾 před názvem chaty, zařadila jsem je hned na začátek, poté je teprve seznam všech ostatních chat. Pokud je chata označena jako „pet-frindly“, může to znamenat, že na chatě jsou kotce, speciální pokoj pro hosty se psy, nebo je chata bez omezení. Mapu si můžete rozkliknout přímo v mapě, nebo TADY.


rezervace ubytování na horských chatách

Především s sezóně je nutné si místo na horské chatě rezervovat předem (vyjma bivaků, kde není žádný personál a platí tam pravidlo – kdo dřív přijde). Doporučuji rezervaci dostatečně dopředu. Jiná situace nastane v neznámé chatě na neznámém místě, ale existují chaty, které jsou každý den vytížené do posledního místa. Například chaty na TMB (Tour du Mont Blanc) se na léto rezervují nejpozději v únoru. Chaty pod Triglavem také bývají hodně obsazené záleží na tom, jak moc jste časově flexibilní.

Ve Slovinsku neexistuje jednotný systém rezervace chat. Musíte kontaktovat každou chatu zvlášť s datem příjezdu, jménem a preferencemi pokoje (pokud existují). V případě, že je chata otevřena, je dobré napsat email, pokud se vám třeba do týdne neozvou zpět, zavolejte.

Chcete-li najít kontaktní údaje jednotlivých chat, hledejte je na webové stránce Alpine Association of Slovenia (PZS).

Některé chaty lze rezervovat online. Stránka chaty odkazuje přímo na rezervační stránku Alpsonline. Hledejte tedy modré tlačítko s textem: „Rezervacija ležišč“

Pokud chaty kontaktujete v zimě nebo brzy na jaře, nečekejte odpověď ihned. S největší pravděpodobností vás kontaktují až za několik měsíců, kdy se provoz na chatě obnoví. Je to z důvodu, že v zimě je většina horských chat zavřena a tak nemá kdo na e-maily odpovídat =) Při rezervaci s velkým předstihem vás některé chaty požádají o opětovné potvrzení 5 dní nebo týden před příjezdem.


cena za nocleh na horské chatě

Náklady za ubytování se budou na každé chatě lišit, obvykle je to v závislosti na kategorii horské chaty a typu pokoje, ve kterém budete ubytováni. Pokud budete například bydlet ve společném pokoji, zaplatíte méně, než když si vezmete dvoulůžkový pokoj.

Slovinské horské chaty jsou zařazeny do tří kategorií. Uvádím přibližné ceny za chaty kategorie I, které jsou dražší než chaty kategorie II. a III. Tyto chaty jsou obvykle ve vyšších nadmořských výškách a jsou tak hůře dostupné a hůře se obsluhují. Tyto chaty jsou také obvykle zásobovány vrtulníky.

Zde najdete přibližnou cenu za nocleh ve Slovinské horské chatě.

nocleh na chatě kategorie 1
  • Pokoj (2 lůžka): 28,50 EUR
  • Pokoj (3 lůžka): 27 EUR
  • Noclehárna (7 – 12 lůžek): 24 EUR
  • Noclehárna (12+ lůžek): 22 EUR
nocleh na chatě s členskou slevou
  • Pokoj (2 lůžka): 19,95 EUR
  • Pokoj (3 lůžka): 18,90 EUR
  • Noclehárna (7 – 12 lůžek): 12 EUR
  • Noclehárna (12+ lůžek): 11 EUR

členské slevy pro turisty

Nejlepší způsob, jak ušetřit za nocleh, je být členem Slovinského alpského svazu nebo jakéhokoli alpského klubu UIAA, který se účastní Mezinárodní reciproční dohody o horských chatách. Například jako členové Rakouského alpského klubu Alpenverein dostáváme slevy na všechny (nejen) slovinské horské chaty v majetku PZS, ale díky kartě máme také po celý rok v ceně cestovní pojištění a další výhody.


způsob platby

Platba se nejčastěji provádí v momentě, kdy se na chatě ubytujete. Na většině chat se vás rovnou zeptají, zda-li budete chtít polopenzi, případně jen snídani nebo večeři. Jídlo si samozřejmě můžete také uhradit zvlášť.

Pokud se ubytujete v rušné / oblíbené chatě (zejména v Julských Alpách), proces odbavení a platby bude velmi efektivní a organizovaný. Budou přísné časy odbavení, takže na předčasné odbavení můžete zapomenout. Pokud se ubytujete na méně frekventovaných horských chatách, můžete očekávat volnější proces odbavení.

Některé chaty přijímají kreditní karty, ale mějte po ruce vždy hotovost, nikdy nevíte, jak špatné bude počasí, nebo zrovna nepůjde terminál, protože se netočí větrná turbína a nevyrábí elektřinu =)


spaní na horské chatě (nejen) ve slovinsku

Pokud nejste zvyklí spát ve vyšších nadmořských výškách, je úplně normální, že váš spánek bude lehčí a budete se druhý den cítit unavení. Doporučuji (pokud je to možné) pít hodně vody a vyvarovat se alkoholu, což je bohužel velmi častá neřest turistů. Horské chaty se mění v rozlévárnu chlastu a celý večer na vás hulákají nevycválaní násoskové, kteří mají turistiku spojenou s alkoholem. Popravdě nevím, kde na to berou energii, já po celodenním výletu v horách obvykle velmi brzy odpadnu =D

POKOJE

Když přemýšlíte o horské chatě, představte si ubytovnu v horách. Pokoje jsou jednoduché a rustikální, i když vždy čisté.

Obvykle si můžete vybrat mezi spaním v matracové noclehárně, pokoji s více lůžky (4, 6, 8, 10 lůžek) a pokud budete mít štěstí, pokoj pouze se 2 lůžky. Při rezervaci uveďte, co chcete.

Všechny pokoje jsou obvykle smíšené bez ohledu na pohlaví.


lůžkoviny

Lůžkoviny, přikrývky a polštáře jsou obvykle k dispozici. Z hygienických důvodů si však s sebou vezměte vložku do spacího pytle. Kromě spacákové vložky také nosím skládací polštářek.

Některé horské chaty vždy poskytují lůžkoviny a automaticky si účtují malý poplatek. Pokud jste si přinesli vložku do spacího pytle, nezapomeňte je při check-inu ukázat, aby vám neúčtovali poplatky.


sdílené koupelny

Pokud koupelna na horské chatě je, jsou vždy společné. Obvykle se rozdělují na pánské a dámské, ale nemusí to být pravidlem. Nečekejte koupelnu a tekoucí vodu na každé chatě, voda je na mnohem místech naprostou vzácností a například při přechodu Karavanek budete několik dní o suchém wc a vodě, kterou si nesete v batohu.


sprchy

Chaty v nižších polohách mohou mít sprchy. Sprchy jsou obvykle provozovány na žeton a stojí 3-4 EUR za horkou sprchu.

toalety

Některé horské chaty mají splachovací záchody, zatímco jiné mají pouze venkovní záchody. Přineste si vlastní toaletní papír.


co si nezapomenout přibalit?

  • Vložka do spacího pytle
  • Cestovní doklad (pas, občanský průkaz)
  • Domácí pantofle sandály na bivakování
  • Špunty do uší
  • Čtečku na knihy

jídlo a pití na horských chatách

Pro ubytované: Pokud nemáte přísná dietní omezení, měli byste snídat a večeřet v chatě. Není zdvořilé jíst vlastní jídlo. To znamená: „všichni návštěvníci mohou konzumovat jídlo a pití, které si sami přinesli, v tomto případě jim však může být účtován poplatek za prostírání“ (Řád horské chaty).

pití vody

Horské chaty v nižších polohách mají tekoucí vodu. Obvykle můžete pít z kohoutku, pokud tam není značka, která říká, že voda není pitná. Některé horské chaty mají i venkovní fontány.

Vysokohorské chaty mají pouze dešťovou vodu. V některých chatách si můžete zakoupit balenou vodu, ale obvykle se platí minimálně zlatem =)

polopenze

Při registraci (nebo při rezervaci) si můžete zvolit způsob platby:

  • Polopenze (přenocování s večeří a snídaní)
  • Bed and Breakfast (přenocování se snídaní)
  • Pouze nocleh

Polopenze vás pravděpodobně vyjde nejlevněji a jídlo vás dostatečně nasytí, takže nemusíte v batohu tahat příliš mnoho jídla.

Můžete také zaplatit za nocleh a poté si kupovat, na co máte chuť. Také jedna z možností stravování, ale ne všechny chaty tuto možnost nabízejí. Dejte si pozor, aby se večeře nepodávala v určitý čas, může se stát, že si zaplatíte polopenzi a zatímco ostatní budou večeřet, si vy budete vychutnávat kouzelný západ slunce a spát půjdete s kručením v břiše =)


typická jídla ve slovinských chatách

Jídlo v chatách je jednoduché, ale syté. Na chatách se obvykle podávají dušená masa, polévky, klobásy nebo sladká jídla. Pojďme se podívat, co se nejčastěji na horských chatách podává, ať víte, co si máte vybrat!

Čokoladni štruklji
Umešana jajca
Ričet & Makaronovo meso

pOLÉVKY & GULÁŠE

  • Jota – hustý guláš z kyselého zelí (kysané zelí) a fazolí.
  • Jota s klobaso – jota se zelím a klobásou.
  • Jota s mesom – jota s masem (obvykle uzeným).
  • Ričet – ječný guláš s fazolemi.
  • Ričet s klobaso – ječný guláš s klobásou.
  • Ričet s mesom – ječný guláš s masem (obvykle uzeným).
  • Psulj – fazolový guláš.
  • Gobova Juha – houbová polévka.
  • Zelenjava Juha – zeleninová polévka.
  • Golaž – guláš, obvykle podávaný s polentou.

slaná jídla

  • Kranjska klobasa – Klobása vyrobená z vepřového masa a slaniny a okořeněná solí, pepřem a česnekem.
  • Ajdovi Žganci – pohankový chléb nebo pohanková kaše podávaná s vepřovými škvarky.
  • Kislo Zelje – kyselé zelí.
  • Makaronovo meso – makarony (těstoviny) s mletým masem/boloňskou omáčkou.

Štruklji

Štruklji je roláda (nebo také knedlík) vyrobený s různými náplněmi. Uvedu jeden příklad slaného a jeden příklad sladkého, ale najít můžete nespočet druhů, podle toho, co mají na chatách zrovna k dispozici =) (jahody, borůvky, špenát, sýr, čokoláda, Nutella,…)

  • Štruklji sirovi – knedlíčky plněné sýrem.
  • Štruklji borovničevi – knedlíčky plněné borůvkami

sladká jídla (dezerty)

  • Jabolčni zavitek – jablečný štrůdl.
  • Palačinke čokolada palačinky s čokoládou (obvykle je to Nutella)
  • Palačinke marmeláda – palačinky s marmeládou

nealkoholické nápoje

  • Fanta, Coca Cola
  • Jabolčni sok – jablečný džus
  • Voda penečna/mirna – perlivá nebo neperlivá voda
  • Cockta – v podstatě naše Kofola – Cola s bylinkami

alkoholické nápoje

  • Pivovarna Laško – pivo
  • Union – pivo
  • Union Radler – pivo ochucené grapefruitem
  • Vino – víno
  • Borovničke – borůvkový likér

teplé nápoje

  • Čaj / sadni čaj – čaj / ovocný čaj
  • Kava – káva. Většina chat podává kávu v tureckém stylu. Pouze několik chat má stroje na espresso.
  • Kava z mlekom – káva s mlékem
  • Kakav – kakao

etiketa na horských chatách

Všechny pravidla na horských chatách najdete ZDE.

  • Po příchodu zapište své jméno do deníku dané chaty.
  • Vstupujte do místností až po přihlášení a zaplacení.
  • Před vstupem do chaty si sundejte boty. U vchodu do chaty vždy najdete úložný prostor pro boty. Některé chaty nabízejí pantofle, pro jistotu si noste své vlastní na přezutí.
  • Všechny vaše odpadky, které jste si přinesli si zase odneste. Nenechávejte odpadky v chatách, ani neodkládejte odpadky do místních košů, jsou určeny pro potřeby chaty, nikoliv pro vaše odpadky, které si nesete s sebou.
  • Dodržujte noční klid od 22:00 do 5:00. Pokud vstanete dřív, nerušte ostatní.
  • V chatě je zakázáno kouřit.
  • Ve spacích místnostech je zakázáno vařit a/nebo jíst.
  • Psi a jiná zvířata mají vstup na horské chaty zakázán. Výjimky najdete v informacích pro pejskaře.

informace pro pejskaře

Tenhle odstavec je věnován speciálně pejskařům. Pokud vás zajímá, za jakých podmínek je možné si na chatu vzít psa s sebou, můžete se podívat na následující seznam chat, kde se dá ubytovat se psem. Bližší informace a zkušenosti pejskařů ze Slovinska a Chorvatska najdete na FB stránce Planinarenje sa psima„. Pokud máte nějaké další zkušenosti, prosím, kontaktujte mě, nebo využijte komentářů!

  • Vodnikov dom na Velem Polju – kotce vedle horské chaty („For dogs we have a place in the dog house next to the hut, they are not allowed to enter the rooms“)
  • Koča pod Bogatinom – vedle chaty se nachází samostatný „dům pro psy“ („For dogs we have a separate dog house next to the hut, they are not allowed to enter the rooms.“)
  • Koča pri Triglavskih jezerich – ubytování se psem je nutné předem dohodnout s obsluhou chaty. Do chaty a do jídelny je psům vstup zakázán, ale můžete společně strávit noc ve zvláštním, pětilůžkovém pokoji.

Z vrcholu hory je lépe vidět, jak bezvýznamné je vše, co je dole. Naše vítězství a naše smutky již nejsou tak důležité. To, co jsme získali nebo ztratili, leží níže. Z výšky hory vidíte, jak je svět obrovský a jak široké jsou obzory. 

Paulo Coelho

Napiš komentář