Image Alt

Hřebenovkou do Dvorského lesa

ČESKO | KRKONOŠE
  /  Cestopisy   /  Hřebenovkou do Dvorského lesa

Hřebenovkou do Dvorského lesa

Slunečné počasí přímo vybízelo k návštěvě Krkonoš! Na programu dne je výlet z Pomezních bud do Dvorského lesa a počasí se nám vydařilo na jedničku. Parádní podzimní den v milovaných Krkonoších.

horské kleče plné borůvek

Auto jsme nechali na parkovišti ve Svobodě nad Úpou, odkud nám jel autobus nahoru na Pomezní boudy. Nezdá se, ale autobus jede poměrně dlouho, něco přes hodinu. Od Pomezních bud se krátce stoupá nahoru po zelené trase, které se brzy změní v dlouhou, mírně se vlnící hřebenovku. Trasa je skvělá pro rodiny s dětmi nebo pro lidi, kteří si chtějí užít krásu Krkonoš, ale nechtějí velké kopce nebo náročná převýšení. K rozcestníku Pod Lysečinskou boudou vede cesta barevnými horskými klečemi, které jsou plné borůvek a brusinek. Nasbíráme si něco málo od cesty do plecháčku na cestu a pokračujeme dále.

výhledy na adršpach a sněžku

Hřebenovka vede celá po zelené trase a poskytuje nádherné výhledy. Pokud budete mít štěstí, můžete se na jedné straně kochat výhledy do Polska. V dáli můžeme vidět kopečky patřící do CHKO Broumovsko (Broumovské vrchoviny).

Na straně druhé se nám otevírají výhledy na královnu Sněžku a hřebenovku Česko-Polského přátelství až na Svorovou horu. Vlevo pak můžeme vidět Vysoké kolo, Zlaté návrší a Voseckou boudu. V případě špatného počasí tyhle výhledy s největší pravděpodobností nebudou, ale zase zažijete neuvěřitelnou atmosféru Dvorského lesa!

DVORSKÝ LES

Na horní rovině Rýchor se rozkládá Dvorský les. Nacházejí se zde pokroucené staré buky, což má za následek jednak okusování stromů dobytkem z 19. století, ale také drsné klima tohoto lesa, který se musí vypořádávat s pravidelnou vysokou sněhovou pokrývkou, větrem a především vysokou nadmořskou výškou (1000 m.n.m.), která je na hranici výskytu buku na našem území. V těchto výškových metrech už se u nás nacházejí jen kleče nebo nízké jehličnany. Les není nijak upravován a do jeho života není nijak zasahováno.

vodní nádrž les království

Naší dnešní zastávkou po cestě domů byla přehrada Les Království. Tato gravitační nádrž byla postavená v letech 1910 – 1919 na řece Labi a slouží jako ochrana před povodněmi a k hydroenergetickým účelům. Na hrázi jsou postaveny pseudogotické stavby a přehrada tak působí opravdu pohádkovým dojmem =)


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 21 km | převýšení 2204 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář