Image Alt

Barevným listím na Hrubou skálu

ČESKO | ČESKÝ RÁJ
  /  Český ráj   /  Barevným listím na Hrubou skálu

Barevným listím na Hrubou skálu

Další z našich výletů do Českého ráje. Česká ráj je (podobně jako třeba České Švýcarsko nebo Adršpach) skalnatou oblastí a je poměrně blízko Praze. Charakteristickými prvky Českého ráje jsou nádherné hrady a pískovcové skalní pilíře. Mnohé z nich vytvarovali společnými silami vítr, voda, mráz, eroze a lidé do jedinečných a kuriózních tvarů. My si dnes uděláme podzimní výlet kolem Hrubé skály. Objevíme skalní brány, výklenky, jeskyně a dutiny, balvany a skalní hřiby.

hrad valdštejn

Parkujeme na nenápadném parkovišti u Pilského rybníka. Žádné velké parkoviště tu není, ale pohybuje se po parkovišti pán a vybírá parkovné. Balíme si věci a vyrážíme vstříc výletu. Barevné listí je všude kolem nás a šustí nám pod nohama. Cesta se proplétá mezi barevnými stromy, mírně do kopce a přicházíme k naší první dnešní zastávce, k hradu Valdštejn.

Hrad Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Byl založen kolem roku 1260. Byť je Valdštejn v podstatě schovaný uprostřed lesa ve skalách, nenechte se zmást, může vám přichystat spoustu překvapení. Hrad si můžete prohlédnout jak s průvodcem tak bez průvodce, obě prohlídky vám mají co nabídnout. Pořádají se zde také šermířská vystoupení, tajemné noční prohlídky nebo se můžete seznámit se samotným vévodou Albrechtem z Valdštejna.
Naše prohlídka je u konce a my barevným lesem pokračujeme dál.

SKALNÍ RELIÉFY

Po cestě si uděláme malou odbočku na Jirošovu rychtu a skalní reliéfy.

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie. Jeho práce trvala téměř 40 let (1940 až 1978) a za tu dobu vzniklo přes 30 reliéfů postav, zvířat či průčelí staveb, často doplněných o citáty či poselství. Po reliéfech vás provede značená stezka a vstup se zde žádný neplatí .

vyhlídka na kapelu

Ze skalních reliéfů se vrátíme zpět na Zlatou stezku Českého ráje, ze které jsou vidět nádherné výhledy na skalní město (viz. obrázek v úvodu). Největšími skalními dominantami jsou věže Maják, Taktovka a Kapelník.

Ze skalních reliéfů se vrátíme zpět na Zlatou stezku Českého ráje, ze které jsou vidět nádherné výhledy na skalní město (viz. obrázek v úvodu). Největšími skalními dominantami jsou věže Maják, Taktovka a Kapelník. Výhledy jsou na podzim zkrátka dech beroucí.

arboretum, Hrubá Skála

Cestou se zastavujeme v Arboretu, nebo spíš v takovém „anglickém parku“, kde najdeme asi 41 druhů různých známých i méně známých dřevin. Další zastávka dnešního výletu je zámek Hrubá Skála, což byl původně gotický hrad, který později prošel barokními a romantickými novogotickými úpravami. Dnes slouží jako hotel, vy si můžete prohlédnout nádvoří a věž s vyhlídkou. Od Hrubé Skály jsme pokračovali Myší dírou do zámecké rokle. Cesta zpět na parkoviště vede nejprve podél skal a poté pokračuje klidným lesem. Dnešní výlet bych zhodnotila jako klidný výlet, na kterém se dalo načerpat mnoho podzimní energie.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 11 km | celkové převýšení 700 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář