Image Alt

Jajce, Mlinčići

BOSNA A HERCEGOVINA
  /  Bosna   /  Jajce, Mlinčići

Jajce, Mlinčići

U babičky jsem po několikáté, ale navštívit město Jajce nás ještě nikdy nenapadlo, přitom taťka už tu prý byl několikrát =D Plánovat rodinné výlety v Bosně je trochu složitější, hned vám řeknu proč. V noci je horko, tak se budím poměrně brzy, jsem na to zvyklá, razím heslo “ranní ptáče dál doskáče” a když i když třeba nemusím vstávat do práce, stejně vstávám brzy a buď chodím cvičit, plavat, nebo si dělám nějaký jiný ranní pohybový rituál a obvykle začínám den plná energie. 

v bosně je to ale jiné

Ve vedrech, která panují v Bosně přes léto se tyto rituály dodržují hůře. V noci se špatně spí z důvodu horka a ráno už nás budí buď traktor nebo koňský povoz, který se řítí po kamenité cestě kolem pod okny domu. Vstávám a jdu se projít na kopec, kde se protáhnu, zacvičím si a obvykle za vysokých teplot kolem deváté se vracím zpátky domů. Se snídaní se čeká, až všichni vstanou z postele, což může být kolem půl desáté nebo desáté. Dnes čekáme do půl desáté. Babička k snídani připravujeme smažené Čevapi, jsou výborné, ale do dnešního horka to není úplně dobrá volba, ale takový je tady život.

vzhůru do města jajce

Do města Jajce tedy přijíždíme téměř v pravé poledne, kdy jsou teploty nejvyšší. Parkujeme na parkovišti po pravé straně vody. Nezapomeňte zaplatit parkovné (1KM na 1 hodinu) a lístek si vložit za okno u auta. Poměrně pravidelně zde prochází hlídka. Pokud nebudete mít lístek za oknem, čeká vás pokuta 40 KM. Pokud budete mít lísteček v peněžence, s největší pravděpodobností je ukecáte, ale nespoléhejte na to, hledat místní úřad a domlouvat se s nimi není úplně příjemné.

Jako první vyrážíme mostem přes řeku Pliva a míříme napříč městem nahoru na zříceninu Jajačka Tvrdava. Historické centrum města má prvky středověké a osmanské architektury. Zde se platí vstupné, vychází cca 3,5 KM na osobu, ale výhledy na město a okolní krajinu jsou pěkné. Po prohlídce zříceniny se vracíme zpět do města a dáváme si studené občerstvení v podobě pití v jedné z mnoha místních podniků. Vlastně to tu vypadá trochu jako plážová promenáda. Okolo nás stříkají nejrůznější fontány, jeden bar vedle druhého a obvykle z každého vychází jiná místní muzika. Jako klidné město bych to rozhodně nenazvala =D

VODOPÁDY JAKO DOMINANTA MĚSTA

Poté se vydáváme na druhou stranu řeky Pliva a dostáváme se dolů k hlavní vyhlídce. Zde se také platí vstupné, 4 KM na osobu, ale pokud si výlet dobře rozvrhnete, můžete si koupit hromadnou vstupenku na více atrakcí a nějakou marku tak ušetřit, ale počítejte s tím, že každý malinko zajímavý kout tohoto města je dobře zaplacen. U vyhlídky, na soutoku řeky Pliva a Vrbas se nachází soustava vodopádů. Můžete si zde užít několik zajímavých atrakcí. Přímo přes vodopád vede taková „domácí zipline“ (musíte se brzdit sami a na konci je sláma), a ve vybrané dny se zde pořádají profesionální skoky do vody.

plivsko jezero, historické mlýny

Vracíme se zpět k autu a přesouváme se na Plivsko jezero. Dávám vám odkaz na parkoviště, které ale v mapě není zaznamenané. Zde, přesně mezi Malým a Velkým Plivským jezerem se nachází staré historické vodní mlýny Mlinčići. Jsou to krásné staré vodní mlýny z dob osmanské nadvlády. Jedná se o 20 malých dřevěných vodních mlýnů na kůlech, mezi kterými můžete volné chodit po dřevěných chodníčkách a zatím se zde nevybírá žádné vstupné. V minulosti patřily mlýny k důležitým zdrojům obživy pro místní obyvatele. Dnes objekty evidentně čekají na rekonstrukci, nebo alespoň ochranu.

Co vám ale opravdu doporučím je Veliko Plivsko Jezero, které láká k vodním sportům, třeba k jízdě na paddleboardu nebo na kajaku. Jsou zde neskutečná panoramata okolo jezera a okruh je přibližně 6 km. Rozhodně si vychutnejte různá zákoutí, zastavte se před splutím do Malého Plivskeho jezera a dejte si zmrzlinu v místní cukrárně. Rozhodně nejlepší zakončení dne!

Napiš komentář