Image Alt

Karavanky, den 4.

SLOVINSKO
  /  Cestopisy   /  Karavanky, den 4.

Karavanky, den 4.

Čtvrtý den ze čtyřdenního přechodu Karavanek. Karavanky – to jsou horské štíty, sedla, travnaté hřebeny a zelená údolí. Přestože páteř pohoří Karavanky (Karawanken) působí jednolitým dojmem, skládá se hned z několika samostatných masívů. Všechny však jsou spojeny nádherným vysokohorským dálkovým přechodem v dlouhou hřebenovku na pomezí rakouských a slovinských Alp. My jsme si část této hřebenovky prošli. Přečtěte si také články z dalších dnů strávených na tomto přechodu!

NEŽ SE PUSTÍTE DO ČTENÍ…

Jste ve čtvrtén dni našeho přechodu Karavanek. Podívejte se nejdřív na Den 1, Den 2 a Den 3, abyste měli kompltní informace, věděli, kde jsme byli a jak se na horských chatách ubytovat! =)

luxusní snídaně v planinskem domě

Na dnešní den jsme ještě plánovali přechod hřebene Begunjšcica, ale od toho jsme nakonec upustili, čeká nás i tak ještě pořádný sestup před námi. Na horské chatě Planinski dom na Zelenici jsme si ještě dali snídani. Snídaně zde byly opravdu bohaté! Hostitelé nám připravili švédské stoly, na výběr byly jak slané věci, tak sladké, bylo možno si vybrat hned z několika horkých nápojů. Pokud vás zajímá, jak to na horských chatách ve Slovinsku chodí a co všechno si můžete koupit k jídlu, mrkněte na náš článek:

horské chaty ve slovinsku

sestup k roblekovu domu

Zahajujeme sestup a procházíme kolem Domu pro izviru Završnice a pokračujeme k Roblekovu domu. Až sem je to krásná a pohodová cesta. Máme výhled na okolní Alpy, občas se nám ukáže i Stol. Cesta je široká a zpevněná, místy kameny, tak to občas prokluzuje, klesání je intenzivní, ale pohodové. Od Roblekova domu pokračujeme k Planině Preval.

planina preval

Cesta od Roblekova domu k Planině Preval je opravdu nádherná. V jednom momentě sejdete z široké, zpevněné a frekventované cesty a napojíte se na krásnou lesní pěšinku podél svahu, na kterou se dva lidé vedle sebe nevejdou. A počítejte s tím, že tu nejspíš budete sami. Cesta vede nejprve podél svahu, poté podél skal a na závěr nás čeká stoupání lesem, kde je opravdu vlhko. Nakonec vyjdeme na zpevněnou cestu a dojdeme pohodlně k Planině Preval. Je to fungující horská chata, můžete se zde ubytovat nebo najíst.

hurá do begunje

Od Planiny Preval sestupujeme již po asfaltové cestě dolů do Begunje. Po cestě potkáváme kamennou záležitost na fotce. Samozřejmě nám to nedá, musíme to prozkoumat. Je to zřícenina středověkého hradu z 12. století. Dříve k hradnímu komplexu patřily ještě hospodářské budovy, včetně mlýna a pily, dnes jsou v okolí krásné rodinné domy a penziony. Zřícenina hradu Kamen je volně přístupná.

A tady jsme na konci naší cesty. Naše čtyřdenní dobrodružství končí. Počasí se vydařilo každý jeden den, cesta proběhla bez větších komplikací. Byl to jeden z mých nejkrásnějších zážitků. Děkuju Veru a Luky za to, že jste se se mnou vydali zrealizovat tento bláznivý nápad =)


INFORMACE O VÝLETU

vzdálenost 14 km | převýšení 2100 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO


FOTOGALERIE
ITINERÁŘ
YOUTUBE VIDEO

Komentáře

  • Hanka
    12. 3. 2022

    Ahoj, chci se zeptat, zdali se dá bivakovat nebo postavit stan u chat, když mám psa a na chatě mě neubytuji.
    Díky Hanka

    reply

Napiš komentář