Image Alt

Nejkrásnější vyhlídka na Klíči

ČESKO | LUŽICKÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Nejkrásnější vyhlídka na Klíči

Nejkrásnější vyhlídka na Klíči

Jeden z našich posledních podzimních výletů letošního roku. A že jich tento podzim bylo hodně, jelikož počasí k výletům doslova nabádalo =) Není tomu jinak, i tentokrát jsme se domlouvaly v podstatě na poslední chvíli, ale to vznikají ty nejlepší výlety, což se nám potvrdilo i dnes! Na plánu dnešního dne byl původně Děčínský Sněžník, poté Labské pískovce a na konec ještě České středohoří, ale po cestě na sever jsme se rozhodly, že popojedeme kousek dál, do Lužických hor. Já řídila, kochala se, Péťa sledovala mapu a plánovala výlet. Nakonec bylo rozhodnuto =) 

výstup na horu klíč

Zaparkovaly jsme v malé vesničce Svor – horní část. Je to přímo pod vrcholem Klíč, tak jsme očekávaly nával, ale pravdou bylo, že tu skoro nikdo nebyl. Zabalily jsme batoh, techniku, čtyřnožky a vyrazily na trasu. 

První cíl dnešního výletu byl Klíč (759 m). Hora Klíč je jednou z největších dominant krajiny Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled  nejen na celé Lužické hory, ale také na Nový Bor, České středohoří, Ralskou pahorkatinu nebo třeba Ještěd

pokračujeme barevným lesem

Výhledů do krajiny se nemůžeme nabažit. Jsme na krásné vyhlídce uprostřed barevného podzimu. Okolní vrcholy Lužických hor příliš neznáme a tak taháme mapu a zjišťujeme, co vlastně máme kolem sebe. 

Nakonec sestupujeme jinou cestou a vyrážíme dál. Míříme lesem a loukami na Ovčácký a Tetřví vrch. Jiných výletníků potkáváme jen opravdu velmi málo. Vlastně nevím, kam všichni v tento krásný den zmizeli! Navíc je nádherný podzimní den, listí šustí pod nohama, mezi stromy vykukují paprsky podzimního slunce, není lepší možnost jak trávit dnešní den.

kamzičí stezka

Na mapě jsme ještě objevily, že procházíme kolem Stříbrného vrchu (609 m). Stříbrný vrch leží v nejsevernější části Českého středohoří. Jeho vrchol je obklopen listnatými stromy a na vrcholu se nachází skála se sloupkovitým rozpadem čediče, což je pro tuto oblast typické. Pod

Kolem Tetřevího vrchu vede cyklostezka, která by mnohá z vás mohla zajímat. Jmenuje se Kamzičí stezka. Je to enduro trasa pro cyklisty, kteří hledají těžké terény ve volné krajině. Stezka vede mimo hlavní cesty z Horního Prysku a končí u hřbitova v Dolním Prysku. Délka trasy je cca 10 km. 

Plánovaly jsme, že dojdeme na Střední vrch, ale dnešní dny jsou krátké a nám se začalo stmívat. Cesta nazpět vedla přes Kytlice a Řachvaj zpět do Svoru. Nešly jsme celou dobu po turistické stezce, když mrknete do mapy tak zjistíte, že jsme to braly přes les. Nejsou to žádné pěšinky křovím, vedla tam opravdu cesta, mnohdy dokonce zpevněný.

Při cestě zpět jsme nikoho nepotkaly, ale rozhodně je zde krásná lesní cesta. Pokud si chcete odpočinou od lidí nebo vyrazit s bandou chlupáču, trasu doporučuji. 

INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 18 km | převýšení 1300 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář