Image Alt

Klínovec, Božídarské rašeliniště

ČESKO | KRUŠNÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Klínovec, Božídarské rašeliniště

Klínovec, Božídarské rašeliniště

Dnešní den v Krušných horách byl poněkud rozházený, ale během jednoho dne jsme stihli obejít hned několik velmi zajímavých míst. Na všechna se tady dnes podíváme. Ráno jsme stihli mlhavou procházku na Klínovec – nejvyšší vrchol Krušných hor. Před obědem jsme si prošli Božídarské rašeliniště a večerní procházka nás (omylem) zavedla na Popovskou horu. Při cestě zpět jsme si ještě prošli naučnou stezku Jáchymovské peklo. Pojďme se na všechna ta místa podívat!

Klínovec

Klínovec je známý především jako největší skiareál Krušných hor, ale posledních několik let je známý spíš jako sportcentrum. Klínovec není rájem pouze lyžařů a turistu, ale dnes také převážně cyklistů. Najdete zde třeba Klínovecký okruh „Po pašerácké cestě“, která vás povede přes Klínovecké sjezdovky a po cestě se naskytnou nádherné výhledy na Krušné hory. Na Klínovci se také nachází známý TrailPark Klínovec, kde najdete stezky celkem 4 obtížností.

My jsme se tentokrát vydali na Klínovec pěšky. Trasa vede lesem a kříží cyklostezky, je tedy potřeba dávat pozor. Výhledy dnes nebyly žádné, celou cestu se valila horská mlha, ale kleče jsou na Klínovci v podzimních měsících opravdu barevné!

Božídarské rašeliniště

Po výletě na Klínovec jsme zaparkovali v Božím daru a vypravili jsme se na krátký okruh přes Božídarské rašeliniště. Trasa je dlouhá cca 4 km a může se na ni vydat opravdu každý. Trasu zvládne pes i kočárek. Stezka rašeliništěm vede po povalovém chodníčku, procházet se budete mezi keříky vřesu, borůvek, brusinek, zakrslou klečí, případně smrkovým porostem. Právě souvislý výskyt kleče dokazuje, že rašeliniště dosáhlo posledního stadia svého vývoje a že dochází k jeho degradaci. Najdete tu celkem 24 druhů rašeliníků.

popovský vrch

Na Popovská vrch jsme se vydali poměrně omylem. Jak? =) Když jsme v Jáchymově navštívili turistické centrum, šli jsme koupit dřevěné turistické známky, které sbíráme. Byla tam i turistická známka No. 1436 – Popovská hora. Tak jsme ji koupili, i když jsme věděli, že na tomhle místě jsme nebyli. Jenže my nechceme turistické známky z míst, kde jsme nebyli, a tak jsme vytáhli mapu, dohledali jsme Popovskou horu a vyrazili jsme.

Zaparkovali jsme v obci Mariánská. Co nás překvapilo byl fakt, že k místu nevedla žádná turistická stezka. Nakonec jsme sešli i z normální cesty a pokračovali jsme přes posekané louky s výhledem na Krušné hory přímo na vrchol. Na místě nikdo nebyl a samotné místo nás velmi překvapilo.

PPopovská hora nabízí nádherný výhled na Doupovské hory, jáchymovské Krušnohoří i pánevní podkrušnohorskou oblast. Nejvýše položeným místem na Popovské hoře je na nezalesněném hřebenu jehlanovitý čedičový útvar zvaný Habartova skála. Na jeho samém vrcholu je umístěn kříž. Od kdy a kdo se o jeho stavbu zasloužil zatím nevím. Hora má ve svém názvu jméno nedaleko položené zaniklé obce Popov.

jáchymovské peklo

Ubytování máme v Jáchymově, a tak se cestou zpět vracíme přes Jáchymovské peklo. Nemohli jsme nezastavit a nepodívat se. Nachází se zde pracovní tábor Svornost, což byl původně zajatecký, později trestanecký pracovní tábor. Zajatci zde těžili uranovou rudu v místní uranové šachtě. Tábor vstoupil do širšího povědomí především svými 270 příkrými dřevěnými schody, postavenými mezi šachtou a táborem. Z původního tábora se nedochovalo prakticky nic. Areálem bývalého tábora dnes vede naučná stezka Jáchymovské peklo. V roce 2015 zde byly vybudované repliky strážných věží a oplocení. Asi 500 metrů od bývalého tábora je zpřístupněna podzemní Štola č. 1, kterou vykutali zdejší trestanci.

Areál tábora Svornost byl majetkem národního podniku Jáchymovské doly. Podnik táborové areály pronajímal za úplatu jednotlivým ministerstvům, které měly trestaneckou agendu ve své kompetenci. Trestanecké tábory byly proslulé zákonnostmi, které překračovaly i tehdejší komunistické právo. Primárními pachateli šikany a krutostí byla ozbrojená táborová ostraha a systém třídní nesnášenlivosti, nastavený komunistickým aparátem. Před rokem 1951 byly životní podmínky v táborech – důsledkem lhostejnosti podnikového managementu – katastrofální. Podnik například nebyl schopen nebo ochoten zajistit stavbu kvalitních ubikací ani jejich průběžnou údržbu, což významným způsobem ztěžovalo každodenní život už tak dost ponižovaných nesvobodných pracovních sil. Podnik se také zdráhal vybudovat v táborech umývárny, toalety, prádelny, kuchyně a nezbytnosti. Tábor byl zrušen v letech 1954.

prostě parádní den

Dnes nebudu přidávat mapku výletu, jelikož jsme se přesouvali z místa na místo a na všech místech s námi byli pejskové. Můžete se inspirovat třeba jedním výletem nebo klidně celým dnem =)

Napiš komentář