Image Alt

Bohinjsko sedlo, Lajnar

SLOVINSKO
  /  Cestopisy   /  Bohinjsko sedlo, Lajnar

Bohinjsko sedlo, Lajnar

Pokud máte chuť jít se projít do hor, ale nechcete žádnou zničující trasu, ale zároveň si chcete užít dechberoucí výhledy, vyražte na Lajnar! My jsme si trasu prošli a já vám ji dneska představím =) 

RÁNO TO VYPADALO NA DÉŠŤ

Ráno nás opět čekalo zataženo a déšť, tak jsme vyrazili do centra města. Chtěli jsme si dát snídani v místní kavárně ubytovně jménem Štrůdl, ale protože jsme tam přišly v půl jedenácté, snídaně nebyla, jsou pouze do desíti. No, nevadí =) dáváme si alespoň nějaká horký nápoj a jdeme prozkoumat místní obchůdky se suvenýry =) pokoupíme i nějaké jídlo, v kempu se převlékáme a protože se mezitím vyjasnilo, vyrážíme na takový “menší odpolední výlet”, který mi samozřejmě po výstupu k vodopádu Boka nikdo nevěří =D Autem přijížíme na Bohinjsko sedlo. Je zde značená lanovka, ale nám v tu dobu nejezdila, a aut tady bylo opravdu málo. Lajnar je spíše “skicentrum” než letní turistická oblast, ale já si myslím, že je to škoda! 

Bereme batohy a vyrážíme na cestu. První vyrážíme levou stranou na vrchol Lajnar. Tady pozor, celou dobu se pohybujeme po pastvinách a tak je potřeba dávat pozor na volně se pasoucí krávy, které do Alp prostě patří. Pokud chcete tipy “Jak se chovat v Alpách, když potkám krávu”, můžete si přečíst článek, který jsem k tomuto účelu napsala. My jsme ale cestou tam viděly krávy z dálky a tak byla cesta volná. Na vrchol k Lajnaru (1549 m.n.m) je to na posledních metrech poměrně stoupák, ale ženou vás kupředu dechberoucí výhledy, které se naskýtají. Na jedné straně se otevírají výhledy na NP Triglav, na straně druhé vidíme hory pomalu až k Ljubljaně. 

KLIKATÉ CESTIČKY V TOPU

V plánu je pokračovat na další vrchol, na Slatnik (1599 m.n.m), jenže jsme viděly krásnou klikatou cestičku vedoucí podél tohoto vrcholu a rozhodly jsme se jít právě po ní. A rozhodně nelitujeme! Spodem pod Slatnikem vede krásná cesta, na které jsme nikoho nepotkaly. Schová se sice výhled na NP Triglav, ale postupně se otevírá pohled na Mangart. Stoupání je velmi mírné a co zatáčka, to nové pohledy! 

Takto přicházíme až k rozcestí Ovčiarski stan. Zde pozor, v mapy.cz to značí jako chatu a posezení, rozhodně to chata nebo posezení není, nebo možná to dřív chata a posezení bývalo, dnes tento celý objekt opravdu obývají ovce, rozhodně není možné zde posedět nebo se schovat do chaty. U chaty je rozcestník a dá se pokračovat mnoho různými trasami. Já osobně doporučuji pokračovat na vrchol Slatnik (1609 m.n.m.), pokud budete pokračovat ještě dál přes vrchol, dostanete se na vyhlídku, kde se vám otevírají pohledy na NP Triglav a zároveň i jezero Bohinj. Ideální místo na odpočinek, piknik nebo focení. 

BOUŘKA NÁS NAKONEC DOHNALA

Když se dostatečně pochokáme výhledy, vyrážíme zpět k rozcestníku. Měli jsme ještě v plánu dojít na Možic, ale směrem od Mangartu přicházela malá, ale intenzivní bouřka, která se na radaru zjevila poměrně náhodou, tak jsme se rozhodly vrátit dolů. Nešly jsme stejnou cestou, ale od ovčína se dá sestupovat zpevněnou cestou dolů. Tady pozor na pejsky, je zde opravdu hodně oveček, mohou být kdekoliv v zatáčce a jsou poměrně plaché, budou před psy utíkat.  Při sestupu se velmi rychle vrcholky hor překrývají mraky a my jsme rádi, že jsme šli dolů včas a za dobré viditelnosti. Po sestupu zpátky do sedla Bohinj nasedáme do auta a vyrážíme zpět do kempu.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 7 km | celkové převýšení 840 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO


fotogalerie
TURISTIKA SE PSEM
YOUTUBE VIDEO

Napiš komentář