Image Alt

Látkové náhubky – tichý zabiják

CESTOVÁNÍ SE PSEM
  /  Cestování se psem   /  Látkové náhubky – tichý zabiják

Látkové náhubky – tichý zabiják

Nejdříve jsem chtěla napsat článek, který se bude týkat náhubků a jejich používání, ale když jsem si do vyhledávače zadala „dog muzzles“ a viděla jsem, co všechno jsou schopni lidé psům na hlavu nasadit, udělalo se mi nevolno. Rozhodla jsem se tedy napsat článek o BEZPEČNÉM používání psích náhubků. Nejen v době veder je toto velmi důležité téma, protože špatně zvolený náhubek nejenže způsobuje trápení (pokud si myslíte, že ne, zkuste si zalepit ústa, zatavit potní žlázy a posaďte se do Finské sauny a pak si pojďme říct, jak jste se cítili) ale může jej dokonce i zabít. Pokud tedy uvidíte nevhodně zvolený náhubek, prosím, ozvěte se. Vysvětlete dotyčnému situaci a fakta, protože mlčením opravdu nikomu nikdy nepomůžete.

pravidla používání náhubku

  1. Náhubek používejte vždy pod přímým dohledem, bez ohledu na to, jaký typ náhubku používáte. I pohodlný náhubek do jisté míry omezuje schopnost psa regulovat tělesnou teplotu a všechny náhubky snižují množství proudění vzduchu k účinnému snižování tělesné teploty. Pes se také může s náhubkem o něco zachytit, zpanikaří a může si velmi ublížit.
  2. NIKDY NEPOUŽÍVEJTE LÁTKOVÝ NÁHUBEK. Jakýkoliv náhubek, který těsně uzavírá tlamu psa je velmi nebezpečný. Většině psů po nasazení náhubku stoupne adrenalin a epinefrin, což ještě podporuje zvýšení jejich tělesné teploty.
  3. Náhubek by neměl bránit vašemu psovi ve výhledu, neměl by stlačovat tlamu po stranách a měl by být dostatečně velký, aby pes přes náhubek zvládl přijímat potravu a pít. Pokud takový váš obojek tyto normy nesplňuje, nikdy jej nepoužívejte!
Pod přímým dohledem
Žádné látkové / fixační náhubky
Dostatečně velký a prostorný

proč jsou některé náhubky nebezpečné?

Zodpovědní majitelé psů vědí, že nechat psa v rozpáleném autě je jedna z nejděsivějších věcí, která se zvířeti může stát, protože v podstatě během několika minut mohou podlehnout smrtelnému úpalu, nebo také přehřátí.

Proč tomu tak je? 90% veškerého tělesného tepla u psa odchází tzv. „funěním“ nebo „lapáním po dechu“, kdy pes nasává vzduch nosem a odvádí ho společně s potem a tělesnou teplotou skrz ústa a vyplazený jazyk. Tento psí ochlazovací mechanismus je přirozený a je primárním způsobem ochlazování, jelikož vzduch prochází přes vysoce vaskularizovaný labyrint jemných nosních kůstek zvaných turbináty.

Náhubek dnes již není chápán jen jako předzvěst agresivního psa, ale spousta zemí přijala legislativu, že psi smí do veřejné dopravy, nebo na určitá veřejná prostranství, pouze s náhubkem. Náhubek může sloužit i na převýchovu, na ochranu volně žijících zvířat nebo má zabránit psovi v požírání odpadků na rizikových místech. Ano, náhubek může být dobrý sluha, ale je potřeba jej vybírat s rozumem. Látkové náhubky jsou v podstatě nejdostupnější a nejlevnější forma psího náhubku na našem trhu. Stojí pár korun a nikdo se nepozastaví nad tím, proč jej vlastně pro svého psa potřebujete.

V látkovém náhubku se pes nemůže pořádně nadechnout.
Měl by mít dostatek prostoru pro vyplazení jazyka a pití.

Látkový náhubek (nebo také fixační náhubek, aby nedocházelo k záměnám) představuje pro psa značné riziko. Tlama psa je po celou dobu v látkovém náhubku zavřená a schopnost psa dýchat je značně omezená. Takový náhubek slouží k FIXACI tlamy při úkonech, při kterých by se pes mohl ohnat (veterinární ošetření). Neslouží pro výcvik, jízdu v MDH ani žádné jiné činnosti!

Pokud pes fixační obojek nosí déle než pár minut, obzvláště v teplém počasí, může být život ohrožující. Normální tělesná teplota psa je mezi 38,3 °C – 39,2 °C. Zvýšení jen o několik málo stupňů způsobuje psovi velké utrpení a následně i rychlou smrt!

Proč se tedy v obchodech tak hojně prodávají právě látkové náhubky?

Jsou dostupná a většina majitelů si je nepořizuje s tím, aby svého psa týrali, v podstatě si důsledky svého jednání vůbec neuvědomují. V MHD za majitelem zvířete vždy přijdu, žádám ho, aby náhubek sundal a ideálně vyhodil do nejbližšího koše. Jaký byl důvod pořízení tohoto náhubku? Obvyklá odpověď je, že „obojek není pro okolí tak zastrašující, jako běžné náhubky“. Někteří veterináři se dokonce domnívají, že prodej takových náhubků by měl být zakázán. Pokud například potřebujete psovi zafixovat tlamu a vyndat mu klíště (což zabere jen pár sekund), měl by vám takový náhubek prodat veterinář a vysvětlit nebezpečí jeho používání.

Napiš komentář