7 tipů, jak minimalizovat nebezpečí na trailu
Ať už jste v přírodě nováčci nebo ostřílení turisté, měli byste mít na paměti bezpečnost ještě dříve, než se vydáte na stezky. Jako začínající turista – a buďme upřímní, dokonce i pro zkušené turisty – se vždy najde něco, co zapomenete, pokazíte nebo se prostě zmýlíte. Dodržováním těchto bezpečnostních pokynů minimalizujete potenciální nebezpečí při pěší turistice, takže se budete cítit klidně a budete připraveni prozkoumat nádhernou přírodu.
1. vybav se kvalitním turistickým oblečením
Nechat se překvapit bouřkou nebo naopak extrémním vedrem není zrovna to, s čím se jako turista chcete vypořádávat. Pokud jdete ven, je důležité mít na sobě několik vrstev, které můžete sundat a naskládat je do batohu, nebo si je naopak obléknout, když vám bude zima, a co včetně oblečení do deště a čepice. Je potřeba si uvědomit, že počasí na vrcholu hřebene může být odlišné od teplého a slunečného počasí, které panuje v údolí. V horách se může počasí změnit jako mávnutím kouzelného proutku a to bez předchozího upozornění.
Nenoste bavlněné oblečení a jiné materiály, které neodvádějí vlhkost a pot, jako jsou třeba džíny nebo mikina, totéž platí i pro ponožky. Turistické oblečení je navrženo a vyrobeno tak, aby odvádělo vlhkost od těla pryč a pomáhalo regulovat tělesnou teplotu, což je důležité za každého počasí. Pokud si budete brát na celodenní výlet tílko a máte nový batoh, dejte si do batohu ještě triko s krátkým rukávem, může se stát, že vám ramenní popruhy od batohu odřou ramena.
2. začni plánovat včas
Než vyrazíte na výlet, zjistěte si o trase informace. Dnes existuje hned několik zajímavých aplikací v češtině, kde se můžete inspirovat na výlet, nebo se dozvědět něco o náročnosti trasy. Ujistěte se, že máte mapu – buď papírovou nebo staženou v telefonu. Zjistěte si nejen délku trasy, ale především celkové převýšení (metry stoupání a klesání). Je veliký rozdíl, jestli jdete 10 km s převýšením 200m, nebo jestli jdete 10 km s převýšením 2000m. Časový rozdíl v těchto dvou trasách jsou obvykle v řádu mnoha hodin a náročnost je nesrovnatelná. V horách je převýšení zásadní. Naplánujte si, jak dlouho asi trasa může trvat (po několika výletech délku výletu odhadnete z mapy) a i když si budete jistí, že skončíte před setměním, noste v batohu čelovku, nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat.
3. zabal si vše, co potřebuješ
Zabalit si správné vybavení je pro bezpečnost velmi důležité. Zabalte si nějaké jídlo navíc, mějte dostatek vody, lékárničku a plně nabitý telefon s powerbankou. Zjistěte, kam vyrážíte na výlet a jestli bude po cestě voda. Pokud ne, zabalte si vody dostatek, a pokud jdete se psem, bude potřebovat dostatek vody i on. Čeká-li vás túra v horkém počasí, přibalte si do batohu balíček elektrolytů, nebo si natočte do hydrovaku ionizovanou vodu, abyste předešli dehydrataci.
Můžete se také podívat na Můj seznam nezbytností pro turistiku, kde najdete nejzákladnější vybavení, které zajistí, že na trase zůstanete v bezpečí. Je to seznam věcí, které nosím v batohu pokaždé, když vyrážím na výlet.
4. nezapomeň mapu, ať nesejdeš z cesty
Ať už jste začínající turista nebo ostřílený hiker, dáte mi za pravdu, že bez mapy, bez té se obvykle neobejdete, a především ne v horách. Důležité pravidlo tedy je – nikdy si nezapomeňte vzít mapu. Je jedno, jestli to bude papírová mapa, GPS zařízení nebo telefon, ale vždy se ujistěte, že mapu můžete používat offline, v horách zmizí signál v tu nejméně vhodnou dobu, a také se ujistěte, že v ní umíte číst. Nejen, že se dokážete držet trasy, ale víte, jaký bude následovat terén.
Pokud jdete po vytyčené cestě, tak se ji držte. Nechoďte po neznačených stezkách, křovím nebo podivnými zkratkami. Může se vám stát, že sejdete z cesty, aniž byste z ní sejít chtěli. Někdy jsou cesty velmi špatně značené a během chvíle naklesáte mnoho metrů, které při hledání správné cesty musíte zase vylézt. Pokud se to stane a nejste si jisti, nepokračujte v cestě. Zastavte se, přemýšlejte, prohlédněte si své okolí a vraťte se k poslední známé značce a teprve poté pokračujte dál.
5. respektuj své limity
Je důležité stanovit si realistické cíle a znát své limity a schopnosti. Při výběru stezky jsou dva hlavní faktory, kterém je potřeba věnovat pozornost, je to celkové vzdálenost a celkové převýšení. Pokud s výlety začínáte, vydejte se na túru, která má mírné převýšení a je dobře značená. Získáte tak snadno představu o tom co to vlastně vzdálenost a převýšení je. Plánování výletů pro vás poté bude mnohem jednodušší. Samozřejmě, výzvy jsou super, i my si je dáváme, ale výzva vám nesmí přerůst přes hlavu a odrovnat vás.
Pokud zjistíte, že je na vás stezka příliš náročná, nepřekonávejte se, pokud je to možné, raději se vraťte. Je důležité umět si říct „dost, tohle stačí“. Používat svůj vlastní úsudek na trase je důležitá dovednost, kterou budete potřebovat, pokud se budete chtít vydat do náročnějšího terénu.
6. prozkoumej oblast
Než se vydáte na novou stezku nebo do nové oblasti, nezapomeňte si udělat průzkum. Čeho? =) Podívejte se třeba do online map pro pěší turistiku, velmi snadno zjistíte, jestli na vybrané trase není uzavírka, hnízdění nebo třeba nějaké nebezpečí. Zjistěte, jestli se na trase nemůže vyskytovat divoká zvěř nebo skot, ať víte, jak se v oblasti chovat a co dělat v případě nebezpečí. Je také dobré zjistit, jestli si můžete na cestě doplnit vodu a jestli nějaké voda na trase bude, ať kvůli vám nebo kvůli vašim čtyřnohým parťákům.
Mnoho aktuálních informací také najdete na stezce na informačních tabulích.
7. vytvoř si bezpečností plán
Tento tip je nejdůležitější ze všech. Většina úrazů, nehoj a nepohodlní pramení právě z nedostatečné přípravy. Ale i když se připravíte sebelíp, může nastat situace, která nás dostane do úzkých. Zde jsou nejdůležitější věci, na které bychom neměli zapomenout:
- Řekněte někomu kam jdete, s kým tam jdete a kdy se chystáte vrátit. Tyto informace mohou být pro pátrací tým mimořádně užitečné.
- Mějte komunikační plán. Ujistěte se, že máte nabitý telefon, zabalte si kabel a powerbanku. Pokud ji zapomenete, můžete telefon přepnout do režimu letadlo, abyste ušetřili baterii. .
- Zvažte kurz první pomoci nebo kurz přežití v divočině. Tyto zkušenosti jsou nenahraditelné a žádný článek vám nedá tolik, jako osobní praxe.
- Nezapomeňte si lékárničku. Lékárnička by měla být součástí vašeho batohu na každém výletě.