Image Alt

Debela peč, Lipanski vrh, Mrežce

SLOVINSKO
  /  Cestopisy   /  Debela peč, Lipanski vrh, Mrežce

Debela peč, Lipanski vrh, Mrežce

Kousek od Pokljuky se táhne dlouhý a zvlněný hřeben s několika vrcholy. Některé vrcholky jsou spíše skalnaté, jiné jsou porostlé zakrslou borovicí, další jsou zase travnaté, ale všechny klesají kolmo do doliny Krma. Nejvyšším vrcholem tohoto hřebenu je Tosc, se svými 2273 m.n.m., ale tak daleko dnes nedojdeme, my (už podruhé) navštívíme nejoblíbenější vrchol – Debela Peč (2014 m.n.m.) a další dva vrcholy, kterým pro zařazení mezi dvoutisícovky chybí v podstatě jen několik málo metrů – Lipanski vrh a Mrežce.

BLEJSKA KOČA NA LIPANCI PODRUHÉ

Dnes parkujeme na poměrně schovaném parkovišti uprostřed lesa v podstatě kousek od planiny Lipanca u Blejske koči, odkaz na parkoviště je ZDE. Potom je to kousek k rozcestníku, odkud už vede trasa dole na mapách. K Blejské koči jdeme lesem, poté následuje ještě chvíli cesta lesem, nebo spíš skrz kořeny a s narůstající nadmořskou výškou se lesní porosty začínají měnit na kamenité stráně osázené nízkými borovicemi.

Před pár dny jsme tudy šly, touto stejnou cestou. Nebylo vidět na krok, na sobě jsme měly mikiny, bundy, Kessi měla lehkou softshellku a nebylo v podstatě vůbec nic vidět, jen se valila mlha. Uběhlo pár dní a procházíme se tu v kraťasech a tílku a nastoupané metry nám otevírají neskutečné rozhledy nejen na Julské Alpy, ale při pohledu dokola vidíme i hřeben Karavanek a také vidíme dolů do doliny Krma.

DEBELA PEČ

Tak, a jsme na vrcholu, po druhé, Debela Peč, 2014 m.n.m. Myslím, že je to nejvýchodnější dvoutisícovka Julských Alp a na rozdíl třeba od Triglavu, který je pro většinu lidí dvoudenným výstupem, stihnete tento skvost během jednoho dne. Oblast nad Triglavem byla trochu zatažená, ale i tak to byl dechberoucí pohled. Nejen na Triglav, ale i na všechny okolní skvosty, které odtud máme v podstatě jako na dlani! Vidíme i na Viševnik, který jsme navštívily před několika dny. Pravda je, že ten je Triglavu blíž =)

kredarica

Kredarica (1943 m.n.m.) je dalším vrcholem, který nám v podstatě „stojí v cestě“, jenže po minulé zkušenosti, kdy víme, že je zde několik úseků s železnými lany, jsme se rozhodly vzhledem k psímu společenství vrchol obejít z pravé strany, vede tam značená cesta. Vlastně úplně nevím, jestli to byla výhra, Kredarica je hodně skalnatá a my jsme se v podstatě velmi rychle klouzaly po kamenném moři směrem dolina Krma =D následovalo zase stoupání a museli jsme se napojit na původní cestu. Ale rozhodně jsme nemusely psisky nikde poponášet ani přenášet.

Lipanski vrh

Malý stoupák klečemi a jsme tu, na Lipanskim vrhu (1974 m.n.m.). Odtud jsou výhledy do krajiny ještě více dechberoucí než třeba právě z Debely. Kocháme se, fotíme a pokračujeme dál. Cestou dolů z Lipanského vrchu je krátká a jednoduchá cesta zajištěná železnými lany a schůdky, možná bude potřeba přes tento úsek psa přenést. Pro pobavení – sáhla jsem si spolu s vodítkem na kovové lano, když začalo divně brnět, myslela jsem si, s hrůzou v očích, že do mě proudí blesk =D (což je samozřejmě úplná blbost), tak jsem rychle ruku pustila a z ruky vylítl čmelák, na kterého jsem omylem sáhla, uf, jak se mi ulevilo =D

MREŽCE

Posledním vrcholem dnešního výletu jsou Mrežce (1965 m.n.m.). Při výstupu ze strany Lipanského vrhu si i na Mrežcích sáhnete na železo, ale pro tentokrát není potřeba psiska nikam poponášet, poměrně jednoduše cestu vyskákaly nahoru. Z vrchu vidíme celý dnešní výlet, který jsme absolvovaly, nádhera. Všude po zemi se nachází mraveniště a užíváme si nás poslední vrchol dnešního dne. Poté oblohu rozčísne blesk a my poměrně rychle zahájíme cestu zpět k Blejske koče a dolů k autu. Naprosto parádní a dechberoucí výlet.


INFORMACE O VÝLETU

*Výlet se psem doporučuji, obzvlášť na Debelu Peč, která vyloženě láká k výstupu se psem. Kredarica je nejnáročnějším místem tohoto výletu, stoupá se po kamenech a unaveným psům zapadávají packy mezi kameny, což může být nebezpečné a na vrchol vedou železné řetězy. Můžete ji ale obejít.

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 10 km | celkové převýšení 1400 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO*

Napiš komentář