Image Alt

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený pes

CESTOVÁNÍ SE PSEM
  /  Cestování se psem   /  Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený pes

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený pes

Výlety a procházky se psem během jara a slunečného léta, kdy je venku příjemná teplota, nejsou ohledně vybavení tolik složité. Člověk vezme z věšáčku postroj, vodítko a jde se na túru. Situace se mění, když přijde podzim, po něm zima, a teploty často klesají pod nulu. Psi s námi většinou tráví čas ve vyhřátém domově, někdy u krbu nebo pod peřinou, proto na nepřízeň počasí venku obvykle nejsou zvyklí. U otázky, zda psa na ven oblékat, či nikoliv závisí na několika faktorech. Samozřejmě v první řadě záleží na konkrétním psovi a typu jeho srsti. Dalšími vlivy jsou také věk, velikost a zdravotní stav psa. 

oblékat nebo neoblékat psa?

Co se týká oblékání psů, existuje mnoho názorů. Když člověk pravidelně vyráží se svým čtyřnohým parťákem na výlety a túry, měl by se nad touto problematikou pozastavit a případně se řádně vybavit. Existují psi, kteří žádný obleček nepotřebují. Pokud je pes mladý, zdravý a má huňatý kožíšek, asi není potřeba to nějak zvlášť řešit, takový pes se většinou obejde bez oblékání. Pokud má však pes krátkou srst, nebo nemá podsadu vůbec, je potřeba dbát, aby byl na výletech za každého počasí v komfortu. Myslím si, že pokud na zimních výletech oblečeme staršího psa, který už se tolik nezahřeje jako mladý, neuděláme tím žádnou chybu, spíš naopak. Považuji za vhodné své psy obléknout také v případech, kdy třeba trpí na záněty močového měchýře, mají nějaký problém s ledvinami či nemocné klouby, trpí artrózou a podobně. 

jak vybrat vhodný obleček?

U psích oblečků obecně platí, že by měl zakrývat nejen celá záda, krk, ale i zadní nohy – celé kyčle. Důležité je tak zvolit správnou velikost. Obleček by neměl vadit v pohybu, měl by držet, nesjíždět a neposouvat se. 

když prší a fouká vítr

S deštěm se můžeme při svých toulkách přírodou setkat během celého roku za každého ročního období. Co si budeme povídat, většinou není příjemný ani nám, ani našim psím společníkům. Psí pláštěnka se pak nabízí jako skvělé řešení. Většinou je velmi lehká a skladná, takže do batůžku se nám krásně vejde, a v případě nepříznivé předpovědi je dobré ji s sebou přibalit. Pláštěnky se prodávají buď nezateplené, kdy nepromokavý materiál chrání psa před deštěm a následném promoknutí. Další výhodou pláštěnek je, že si pes tolik neumaže břicho a zároveň skvěle brání před typickým zápachem „mokrého psa“ =). Nezateplenou pláštěnku doporučuji pro všechny psy, kteří mají podsadu, delší chlupy, a obleček tak plní účel jen jako ochrana před kapkami deště. Zateplená verze pláštěnky by se hodila spíše psům bez podsady, kteří by mohli snáz prochladnout, čemuž by měla zabránit zateplená vrstva. Pláštěnky jsou obvykle používané i jako skvělá ochrana proti větru.

Pomppa Sade
Hurtta Monsoon Raincoat
Hurtta Drizzle Coat

Osobně pro své psy používám pláštěnky Pomppa Sade – jedná se o velmi lehoučkou, nezateplenou pláštěnku, která je pro mé sheltie s dlouhou srstí ideální. Má reflexní prvky, límec dobře chrání krk, ale je možné ho i ohrnout. Obleček se velmi dobře nasazuje a v batohu nezabere skoro žádné místo. Můžete si vybrat hned z několika barev, které se každou sezónu obměňují. Obleček se dá používat během celého roku. Zateplenou verzí, která psa i trochu zahřeje je Pomppa Kevyt. Dále mohu doporučit pláštěnky od značky Hurtta, která má také jak zateplenou (Hurtta Drizzle coat) , tak nezateplenou (Hurtta Monsoon raincoat) verzi. Mezi další tipy bych zařadila obleček od značky Rukka, konkrétně pláštěnku Hase rain, a v neposlední řadě Nonstop Dogwear Fjord raincoat – velmi kvalitní a propracovaný obleček do deště. 

když je ZIMA, SNÍH A MRÁZ

I přesto, že venku vládne zima, že by psa nevyhnal, přece nebudeme sedět několik měsíců doma a neužijeme si zimní dobrodružství. I zimní krajina má své kouzlo a příroda v zimních barvách stojí za prozkoumávání. Samozřejmě se psem po boku, jen musíme dávat pozor, aby nám psí parťák neprochladl. Záleží pak na teplotě a délce výletu, obvykle kratší výlet dlouhosrstí psi zvládnou bez oblečku. Pokud je pes v pohybu a zahřeje se sám, není to problém. Doporučuji své psy sledovat a brzy zjistíte, jestli ten váš nějakou vrstvu potřebuje nebo ne. V České republice nevládnou kruté zimy jako třeba ve Skandinávii, pokud se však vydáme se psem do hor, například do Krkonoš nebo nějakého jiného pohoří, může nás počasí velmi překvapit. Zažili jsme velký mráz a vítr k tomu, a v těchto případech si nedovedu představit psa neobléct.

Když jdu se svými sheltiemi v zimě ven u nás v nížině, obvykle se řídím tím, že když je teplota v mínusu, starší osmiletou fenku obléknu. Mladší, dvouletou fenku pozoruji a nevidím žádné známky toho, že by ji byla zima, tak chodí i v mínusových teplotách bez oblečku. Jiná situace by však nastala, pokud bychom vyrazily do hor a zde podnikaly celodenní zimní túry, pak bych pro jistotu nějaký zateplený obleček vzala s sebou. Obzvlášť pokud máme na výletech pauzy a pes musí čekat, než si dojíme svačinu a podobně.

Domnívám se, že u krátkosrstých psů je to pak v takových podmínkách nezbytnost. Důležité je vždy svého psa pozorovat, někteří lidé mají třeba zkušenost s tím, že psovi je v oblečku příliš teplo, pak obvykle žádný nepotřebuje. Zateplených oblečků do zimy je na trhu celá řada. Opět je můžeme rozdělit na několik typů, podle míry zateplení, od mírně teplých až po ty extra hřející. Někdy máme oblečků doma hned několik typů a volíme je podle konkrétního výletu a počasí, který v ten den panuje. 

lehké oblečky pro psy

Pro svou starší sheltii mám fleesový svetr Pomppa Jumppa, který funguje v podstatě jako taková mikina, není vhodný do deště či sněhu, protože by promokl. Avšak jako takové slabší zateplení, pokud se trochu ochladí, funguje dobře. Osobně ho ráda používám například při zimních trénincích agility, kdy ho psovi v pauzách nasadím, aby nevychladl a svaly zůstaly zahřáté. Alternativou také může být mikina od Hurtty – Razzle Dazzle Midlayer. Skvělou variantou může být také Ruffwear svetr Fernie.

Pomppa Jumppa
Hurtta Razzle Dazzle Midlayer
Ruffwear svetr Fernie
teplé oblečky pro psy

Do opravdové zimy bych pak doporučila obleček, který je zateplený a zároveň nepromokavý. Například modely Expedition Parka, Summit Parka či Extreme Warmer od značky Hurtta. Od Nonstopu je pak parádní Glacier Jacket. Všechny oblečky jsou kvalitní, velmi teplé, umožňují volný pohyb. Mají na hřbetě dírku na obojek či postroj. Můžete tedy nechat postroj pod oblečkem, nebo pokud máte nějaký slabší obleček, postroj lze pro větší pohodlnost nasadit přes oblek. 

Pokud bydlíte ve vyšší nadmořské výšce a často se tak přes zimu potýkáte se sněhem, nemusí vás to brzdit při společných výpravách. Některým psům se na chlupech u pacek začnou tvořit sněhové koule, které drží jako lepidlo. Pro takové případy naštěstí existují overaly, které mají nohavice a kryjí právě i všechny končetiny. Na psech vypadají poněkud vtipně a někteří psi potřebují delší čas, aby si na ně zvykli. Oblečky však mají výhodu, že zakryjí většinu těla. Nejoblíbenější verzí tohoto typu oblečku je Nonstop Protector Snow. Pokud pes potřebuje zároveň zahřát, můžete využít Hurtta Extreme Overall.

Hurtta Expedition Parka
Nonstop Glacier Jacket
Hurtta Extreme Overall

Změna počasí, zima a mráz nás nemusí zastavit od pěkných výletů a aktivně stráveného času venku. Stačí vybrat správnou výbavu, pejska i sebe dostatečně obléknout a hurá vyrazit do zimní pohádkové krajiny na pořádné dobrodružství! 

Napiš komentář