Image Alt

Podél řeky Vrchlice k Sionu

ČESKO | STŘEDNÍ ČECHY
  /  Cestopisy   /  Podél řeky Vrchlice k Sionu
Kutná hora se psem

Podél řeky Vrchlice k Sionu

Můj první článek o výletě ve Středočeském kraji. Vlastně je to trochu úsměvné, jelikož žijeme na samotném okraji Prahy směrem na Kolín, spoustu let jsme trénovaly na dogtrekking, tudíž jsme chodily několikrát týdně klidně 30 km dlouhé výlety, více než 10 let poznávám nejrůznější zajímavá místa právě v okolí, ale píšu články ze zahraničí, často také z Krkonoš, ale nikdy mě nenapadlo psát články právě z našeho nejbližšího okolí, jako třeba „Romantické výlety Středočeský kraj“, „Středočeský kraj výlety příroda“ nebo „Kam na výlet autem Středočeský kraj“. Vždyť to je přesně kraj, ze kterého bych vám mohla dát nejvíc inspirací. Kdy mě to napadlo? Když jsem vzala člověka na výlet do Černých Voděrad a on z toho byl absolutně nadšený, divila jsem se, že ta místa vůbec nezná, přitom bydlí o pár domů dál. Máme tu skvosty, které stojí za to navštívit, ale v krásných dnech tu je jen velmi málo lidí, zatímco ostatní stojí frontu na Sněžku a jiná známá místa. Myslím, že znám tento kraj daleko lépe, než většina rodáků, a proto jsem se rozhodla vám připravit průvodce právě po Středočeském kraji. Pojďme se tedy podívat na náš první zdokumentovaný výlet – Podél řeky Vrchlice k Sionu.

Příští zastávka – kutná hora, předměstí

Výlet jsem naplánovala tak, že zaparkujeme někde na vlakovém nádraží, vlakem dojedeme do Kutné hory a z Kutné hory budeme pokračovat podél Vrchlice zpět k autu. Jenže to nebylo tak jednoduché. Za normálních okolností je to v pořádku, ale v našem případě zrovna fungovala náhradní autobusová linka. Zaparkovali jsme tedy v obci Bahno u zastávky Bahno, Černíny a odtud nám za pár minut jel náhradní spoj přímo do Kutné hory. Cestování se psem naprosto bez problému a cesta zabrala kolem 15 minut. Věřím, že cesta vlakem by byla ještě lepší =)

Naše výstupní stanice tedy byla Kutná hora, Předměstí. Odtud jsme se prakticky ihned napojili na červenou turistickou stezku, která vedla kousek přes město, vedla nás okolo památek, které jsme měli možnost vidět z úplně jiné perspektivy. Za chvíli jsme zašli do lesa, čekal nás poslední pohled na Kutnou horu a vyrážíme lesem podél Vrchlice za dobrodružstvím.

Bývalý mlýn cimburk

Bývalý volní mlýn Cimburk stojí přímo u cesty. Ještě před 90 lety vypadal jako v době, kdy se v něm mlelo. Později vyhořel a zůstaly jen zbytky zdí. Je to krásné místo uprostřed lesa, vedle protéká řeka Vrchlice, je zde ohniště, u kterého můžete posedět. Místo samo o sobě dýchá historií.

Vrchlické vodopády jsme našli omylem

Dalším důležitým místem naší trasy byly Vrchlické vodopády, které jsme našli v podstatě úplně omylem. Na jednom rozcestí vedla jedna trasa (červená) do kopce a druhá, neznačená kamsi do lesa, ale byla tam další zřícenina, tentokrát bývalý mlýn Šimákov. Prošli jsme kolem něj a vykoukl na nás vodopád. Wow, bylo to doslova jako překvapení. Brouzdali jsme ještě dál mimo cestu a objevili jsme další z Vrchlických vodopádů, byl to doslova skvost.

Kolem velkého rybníka na sion

O kousek dál procházíme krásnou trasou kolem Velkého rybníka, který zakončuje Klenbový kamenný most. Odtud pokračujeme krajinou typickou právě pro Středočeský kraj, až po několika kilometrech dojdeme k Sionu.

S jsme na našem posledním dnešním magickém místě Středočeského kraje, a to na Sionu. Sion je zřícenina hradu, neboli sídlo Jana Roháče z Dubé. Jedná se o slovanské strážní hradiště, které vzniklo v 10. století a zároveň jde o místo posledního odporu husitských radikálů v čele s Janem Roháčem z Dubé. Dnes zde najdete opravdu jen ruiny, ale doporučuji toto místo rozhodně nevynechat. Odtud už pokračujeme krásnou lesní trasou a polem přes Krasoňovice zpět do Bahna.


INFORMACE O VÝLETU

Jde o jednoduchou trasu vedoucí z části po lesních cestách a z části po asfaltu. Na cestě nejsou žádné náročné úseky ani převýšení. Trasa občas vede po veřejných komunikacích, doporučuji tedy postroj na psa. Po celou dobu se jde podél řeky Vrchlice, voda pro psa nebyla potřeba téměř vůbec.

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 18 km | převýšení 500 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO


FOTOGALERIE

CESTOVÁNÍ SE PSEM

NAŠE cestopisy

Napiš komentář