Image Alt

Okruh na Ostrý a Malý Ostrý

NĚMECKO | ŠUMAVA
  /  Cestopisy   /  Okruh na Ostrý a Malý Ostrý

Okruh na Ostrý a Malý Ostrý

Druhý den už nás čekal okruh. Vzhledem k místu ubytování jsme se rozhodli pro Ostrý a Malý Ostrý. Ostrý se nachází na státní hranici s Německem, proto je tento článek zařazen i jako článek z rubriky Šumava. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny, např. na Jezerní Horu, Špičák, Pancíř, Prenet a údolí Úhlavy a Klatovy. Někdy je také vidět zřícenina hradu Radyně u Plzně.

OStrý / osser

Auto jsme zaparkovali na jedné prašné lesní silnici, kam se dá celkem pohodově dostat autem (jen musíte po návštěvě lesního parkoviště umýt auto, jinak neuvidíte přes zaprášená skla). Na lesním parkovišti začíná červeno-žlutá turistická stezka až na vrchol Ostrý (1293 m).

Na vrcholu Ostrého stával hrad, který tak byl nejvýše položeným českým hradem. Byl to strážní hrádek s rozměry cca 30 × 30 metrů. Podle archeologických nálezů byl zřejmě postaven na konci 13. století. Dnes se na Ostrém nachází turistická chata (horský hostinec) „Osserschutzhütte Haus Willmann“ (která byla postavena v roce 1897 a je díky hraničnímu přechodu pro pěší přístupná i z české strany. Z Ostrého máme výhled kromě Šumavy na Malý Ostrý, kam se vypravíme za chviličku.

malý ostrý / kleiner osser

Musíme nejprve cestou dolů a pak nás čeká krátké stoupání na Malý Ostrý (Kleiner Osser), v podstatě tedy procházíme takovým „sedlem“, které spojuje oba vrcholy. Malý Ostrý je takový „nižší brácha“ Velkého Ostrého. Nachází se na bavorské straně Šumavy, ale rozhodně na něj nezapomeňte. Jsou z něj podobné skvostné výhledy jako z velkého Ostrého.

Paragliding

Cestou z Malého Ostrého procházíme přes holou pláň, kde se nachází oficiální paraglidingové startoviště Ostrý. Vyskytnou se krásné výhledy do krajiny a budete procházet nízkými klečemi plnými borůvčí. Pokud vy, nebo vaše psiska, máte rádi borůvky, je to jako malý ráj pod Ostrým. Zbytek cesty procházíme klidnou cestou lesem až zpět na parkoviště.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 5 km | převýšení 800 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář