SUP pro začátečníky: Tipy a Výbava
Pádlování ve stoje (známé především pod názvem „SUP“ – Stand Up Paddle Boarding) je skvělá aktivita nejen na léto. Využít můžeme jezera, řeky, nebo klidně oceán. SUP není jen zábavná aktivita na vodu v horkých letních měsících, ale může být skvělým tréninkem pro posílení celého těla (full body core workout). Pokud je léto v plném proudu, je nejlepší čas s paddleboardem začít!
Paddleboard je skvělá aktivita, kterou zvládne i naprostý začátečník, který nemá s pobytem na vodě žádné zkušenosti. Nezáleží na tom kolik vám je, nebo jakou máte fyzičku. SUP je zábava a sport pro každého =) V tomto příspěvku najdete základy jízdy na paddleboardu, jak vybrat paddleboard, tipy pro začátečníky a jaké vybavení a doplňky budete s největší pravděpodobností potřebovat. Všechny tipy jsou z mé osobní zkušenosti.
CO JE STAND UP PADDLE BOARDING?
SUP je vodní sport, díky kterému si můžete užít zábavy, sportování a turistiky na vodě, aniž byste museli plavat. Na rozdíl od kajaku nebo kánoe je paddleboard v podstatě rovné prkno (nejvíce se podobá rovnému surfařskému prknu), na kterém můžete stát, klečet nebo sedět. Pádlo na paddleboard je velmi podobné pádlu na kánoi – na jedné straně má držadlo, na straně druhé pak list. Na rozdíl od pádla na kánoi je pádlo na paddleboard mnohem delší, a to především z důvodu, aby se vám pohodlně pádlovalo právě ve stoje.
V posledních letech paddleboard získává na oblibě, neboť jej můžeme využít pro relax, zábavu, sport, nebo můžeme objevovat nejrůznější místa z vodní hladiny (řeky, jezera, zátoky, moře, oceány). Na paddleboardu můžeme provozovat jógu (SUP yoga), nebo sjíždět divoké řeky (SUP Whitewater). Na paddlebordu se dá pohodlně jezdit i se psem, jelikož si na nej může pohodlně lehnout, nebo se na něm může bezpečně pohybovat, na rozdíl od kajaku nebo kánoe.
jak na paddleboard?
Pokud se naučíme správně pádlovat, můžeme tak daleko lépe využít naši sílu v každém záběru a můžeme tím zlepšit naši stabilitu na paddleboardu. Díky správné technice pádlování budeme rychlejší, zapojíme celé tělo a budeme lépe ovládat naše prkno. Níže najdete popis jak se poprvé postavit na prkno =)
JAK SE POPRVÉ POSTAVIT NA PADDLEBOARD?
- Položte svůj paddleboard na vodu a na mělčině se vedle něj postavte. Zkontrolujte, jestli vaše fina (ploutvička) nedře o dno. Myslete na to, že při výletu na paddleboard se o něco zvýší hloubka ponoru (dle typu vašeho paddleboardu a vaší váhy)
- Položte vaše pádlo napříč na paddleboard
- Položte ruce na pádlo a klekněte si na paddleboard
- Odpádlujte od břehu, abyste v případě pádu spadli do vody, nikoliv na mělčinu.
- Pokud se cítíte jistě, zkuste se pomalu postavit
- Postavte se doprostřed prkna – příď ani záď paddleboardu by se neměli zanořovat do vody, prkno by mělo být rovně s hladinou
- Vaše chodidla by měla směřovat dopředu, postoj by měl být přirozený na na šíři boků, případně širší, kolena by měla být mírně pokrčená
jak na paddleboardu správně pádlovat?
- Nezapomeňte do pádlování zapojit střed těla, pomůže vám s lepší stabilitou na prkně
- Jednou rukou uchopte pádlo z vrchu za madlo, druhou rukou uchopte pádlo v pohodlné vzdálenosti, ruku směřujte pod polovinu pádla do nižší části
- Při každém zdvihu držte paže rovně
- Udělejte 4-5 krátkých záběrů. Záběr vede těsně podél boku prkna. Poté vyměňte strany a prohoďte ruce.
- Chcete-li zatočit, pokračujte ve pádlování na jedné straně (pádlování vpravo způsobí, že půjdete doleva). Nebo pro rychlejší otočení přetáhněte pádlo dozadu. Můžete také pádlovat obráceně.
- Chcete-li se podívat na video o tom, jak se postavit na paddle board, klikněte sem.
Proč mi přijde paddleboard lepší než kajak? Těch důvodů je hned několik! Máte totiž mnoho důvodů „jak pádlovat“. Nemusíte pádlovat pouze ve stoje. Na paddleboardu můžete klečet nebo sedět. Začínající paddleboardisté se mohou vyzkoušet, co je pro ně nejpohodlnější. Jakmile jste venku na vodě, můžete si na paddleboard lehnout a odpočívat. K paddleboardům je možné dokoupit skládací židli, kterou můžete připevnit na prkno a jezdit v „kajak stylu“, a to třeba v situaci, kdy jste unavení nebo máte problémy s rovnováhou.
DRUHY PADDLEBOARDŮ
Paddleboardy jsou buď pevné nebo nafukovací. Pokud si někde budete paddleboard půjčovat, s největší pravděpodobností bude nafukovací. Nafukovací paddleboardy si však získávají na popularitě díky své cenové dostupnosti, skladné velikosti a všestrannosti. Zde je několik klíčových rozdílů mezi pevnými a nafukovacími paddleboardy:
Pevný paddleboard
- Plusy: Žádné nafukování, skládání nebo zdržování s přípravou, lepší ovladatelnost na vodě, lepší stabilita
- Mínusy: Skladování a přeprava pevného paddleboardu je náročnější; vyšší cena
Nafukovací paddleboard
- Plusy: snadno se skladuje a přepravuje; je měkčí, a tak je pohodlnější k sezení nebo při cvičení jógy; vhodnější na divokou vodu
- Mínusy: nafukování a vyfukování je časově náročné; menší stabilita
JAK VYBRAT PADDLEBOARD?
Paddleboard byste měli vybírat podle aktivity, kterou s ním plánujete provozovat, a také podle toho, na jaké vodě budete jezdit. V angličtině existují dva názvy, pod které můžeme zařadit většinu paddleboardů. Jednou skupinou je „planing hull“ a druhou „displacement hull“. My si je rozdělíme jako „allround“ a „touring“. Dále pak můžeme používat další skupiny jako „yoga boardy, surf boardy, pro rodinu, závodní“ a další tipy. Ale paddleboardy z těchto skupin se dají téměř vždy přiřadit svým tvarem k jedné nebo ke druhé skupině:
- Allround (planing hull): široké, ploché tělo se zaobleným nosem. Nejlepší pro volný čas, SUP jógu, surfování a divokou vodu.
- Touring (displacement hull): užší tělo se špičatým nosem. Nejlepší volba pro fitness pádlování; pádlování na dlouhé vzdálenosti; závodění
Pro většinu začátečníků je vhodné allround prkno. Větší šíře poskytuje vyšší stabilitu, tudíž se můžete lépe soustředit na správný záběr bez neustálé obavy z pádu do vody.
Při koupi nebo půjčování paddleboardu je potřeba brát v úvahu ještě další faktory, jako jsou nosnost a délka prkna. Je důležité vypočítat celkovou hmotnost, kterou na prkně budete vozit (domácí mazlíčci, jídlo, vybavení,…). Díky tomu zajistíte, že váš paddleboard bude méně ponořen, a vám se tak bude lépe pádlovat. Paddleboardy se obvykle prodávají ve třech délkách: krátké desky (pod 10 ‚) jsou nejlepší pro děti nebo surfování, střední desky (10-12‘) jsou nejlepší pro volný čas a každodenní pádlování, a dlouhé desky (nad 12 ‚) jsou nejlepší pro dlouhé – dálkové a kondiční pádlování.
TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY
zkontroluj PODMÍNKY
Toto je první a důležitý krok, pokud se chcete vydat se svým paddleboardem za dobrodružstvím. Ujistěte se, že podmínky jsou bezpečné a odpovídají vaším schopnostem a dovednostem. Klidná voda (jezero nebo zátoka) jsou jednodušší než neklidná voda řek, moří nebo oceánů. Pro vaši první jízdu si doporučuji vybrat klidný, slunečný den s bezvětřím (ráno a večer bývá voda nejklidnější). Pokud pojedete v nepříznivých větrných podmínkách, zkuste si cestu naplánovat tak, abyste měli vítr v zádech až cestou zpět, abyste nemuseli unavení bojovat s větrem. Pokud vás někdy chytne větrná bouře, lehněte si na břicho a s pádlem pod sebou pádlujte jako na surfařském prkně.
vem s sebou kámoše
Pokud s pádlováním začínáte, vezměte s sebou kamaráda! Nejenže si pobyt na vodě nejspíš užijete daleko více, ale budete mít jistotu pomoci. Pokuste se vybrat si místo, kde není hustá lodní doprava, není zde příliš mnoho bójek nebo jiných překážek na vodě. Také si svůj první výlet neplánujte příliš dlouhý – při pádlování zapojujete celé tělo, takže budete nejspíš druhý den překvapeni =)
POUŽÍVEJ POJISTNÉ LANKO
Spojovací lanko nohy a plováku je základní bezpečnostní doplněk, který se obepne kolem kotníku a zaručí, že vám váš paddleboard nikdy neuplave, což se může kdykoliv stát.
ZAPOJ STŘED TĚLA
Nespoléhejte na to, že všechno upádlujete rukama – to je nejrychlejší způsob, jak se unavit! Ujistěte se, že zapojujete svaly středu těla. Převážnou část práce by měly vykonávat vaše velké zádové svaly – ujistěte se, že při každém záběru list zcela ponoříte do vody, abyste získali maximální odpor.
pOPŘEMÝŠLEJ O LEKCI PADDLEBOARDU
Je úplně jedno, jestli jste zkušený vodák nebo naprostý začátečník. Na technice je vždy co zlepšovat =) Při výletu s instruktorem se obvykle nemusíte o nic starat, odpadne vám převoz, plánování a navíc většinou narazíte na další SUP nadšence.
CO SBALIT NA PADDLEBOARD?
Pokud začínáte, můžete si vybavení půjčit, ať již od kamaráda nebo z půjčovny. Zde je můj doporučený seznam věcí, které budete potřebovat na svůj první výlet:
- Paddleboard (překvapivě)
- Pádlo
- Pojistné lanko
- Rukavice (obzvláště, pokud jedete na dlouhou vzdálenost, nebo jste náchylní k tvorbě puchýřů)
- Voděodolný vak (udrží vaše věci v suchu; já si do něj dávám suché oblečení, svačinu, telefon nebo peněženku)
Toto je základní vybavení na paddleboard. Kromě těchto věcí vám ještě doporučím:
- Opakovaně použitelná láhev na vodu
- Kamera (GoPro je na paddleboard perfektní voděodolná kamera)
- Opalovací krém a balzám na rty s SPF
- Garmin Mini (pokud jste mimo dosah mobilní sítě, doporučuji vždy nosit nouzové komunikační zařízení)
CO SI OBLÉCT NA PADDLEBOARD?
Vzhledem k tomu, že se s největší pravděpodobností namočíte, bude dobré držet se dál od všeho bavlněného. Bavlněné oblečení dlouho schne a celý den z vás bude kapat voda. Za předpokladu, že je teplo a nepotřebujete se převlékat z mokrého do suchého v okamžiku namočení, využijete lehké, rychleschnoucí vrstvy (triko a šortky), které poskytují ochranu před sluncem. Zde je to, co vám doporučuji nosit na paddleboardu:
- Pohodlné plavky
- Rychleschnoucí oblečení
- Polarizační sluneční brýle (pozor, ať je neutopíte)
- Pokrývku hlavy proti slunci
- Neoprenové boty (v chladnějším počasí jde od paddleboardu zima, v létě s nimi můžete kdekoliv vystoupit a paddleboard vás nebude tlačit do chodidel. Já osobně mám skvělou zkušenost s neoprenovými boty od Hiko).
Doufám, že tyto tipy pro začátečníky vás inspirují k tomu, abyste konečně poprvé vyzkoušeli SUP! Pokud máte nějaké dotazy nebo tipy, zanechte je v komentářích =)
Eva
Tohle je naprosto skvělý článek! Děkuji za něj, jako začátečníkovi mi moc pomohl, a ujasnil spoustu věcí. Vše je úžasně a přehledně popsané a vysvětlené. Navíc doplněné nádhernými fotkami! Velice inspirativní čtení, hned mám chuť vzít paddleboard a vyrazit na projížďku po nějakém jezeře! 🙂 Moc se mi váš blog líbí a vždy se těším na nové příspěvky!