Image Alt

Podvečerní výlet na Sedlo

ČESKO | ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
  /  České středohoří   /  Podvečerní výlet na Sedlo

Podvečerní výlet na Sedlo

Miluju spontánní výlety a ani dnes tomu nebylo jinak =) během chvilky jsme se rozhodly, že si uděláme výlet na nějaký vrchol v Českém Středohoří. Když jsem vyrážela z Prahy, v podstatě až do poslední chvíle jsme nevěděly, kam vyrazíme. Když jsem ale dojela na sever k Pétě – bylo jasno. Peťa nám vymyslela výlet na Sedlo. Popravdě, když jsem ten vrchol viděla, trochu jsem se zhrozila. V dáli se tyčil vysoký kopec opravdu podobný sedlu, možná odtud ten název. Ale obavy stranou, vyrážíme, do setmění ještě času dost, vždyť je červenec!

PARKUJEME POMĚRNĚ VYSOKo

Parkujeme na velmi nenápadném parkovišti v podstatě uprostřed lesa v malé vesničce Jeleč. Dále už pokračujeme po svých. Cesta vede nejprve lesem po široké lesní cestě a poté odbočuje po ZTZ v pravo. My ale pokračujeme dále, až na další zelenou odbočku, jelikož chceme udělat okruh a vracet se přes hřeben. Nejprve se prodíráme lesem a brzy se nám otevře kamenitá, rychle stoupající cesta, která nás dovede až na vrchol.

Po chvilce stoupání se dostáváme na vrchol a najdeme první, a zároveň nejkrásnější vyhlídku na konci ZTZ. Výhled odtud je naprosto fantastický. Společně s nastupujícím západem slunce se okolní krajina zabarvuje do krásných, jemných odstínů žluté barvy. Je tu klid a nikdo tu není.

zdejší fauna je úchvatná

Cestou tam nebo zpět rozhodně nevynechejte přechod hřebene. Celý hřeben se může pochlubit nezvykle bohatou flórou. V sutích najdeme smíšené lesní porosty, často pralesovitého charakteru, s mohutnými exempláři lip, klenů, buků a dubů.Na skalách se sloupcovitou odlučností obrácených k jihu roste vzácná teplomilná květena. Ze Sedla byl poprvé popsán kosatec bezlistý Fieberův. Zdejší fauna má vyloženě lesní ráz.

Cesta zpět po hřebeni je dlouhá něco kolem kilometru. Stezka není vždy nejideálnější, ale rozhodně zavání dobrodružstvím. Kdo má rád úzké lesní pěšinky mezi stromy a kolem skal, bude nadšený. Mě osobně stezka po hřebeni nesmírně mile překvapila, společně se zapadajícím sluncem a jemným světlem prodírajícím se mezi stromy a v travnatém porostu byla tato cesta jako pohlazení po duši… Cesta je pro psy bez obtíží.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 7,5 KM | celkové převýšení 680 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář