Image Alt

Okruh na Protrženou přehradu

ČESKO | JIZERSKÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Okruh na Protrženou přehradu

Okruh na Protrženou přehradu

V Jizerských horách jsme byli celkem tři dny. Včera jsme si udělali výlet Kolem vodních nádrží a zítra se chystáme na Ještěd. Oba články z našeho prodlouženého víkendu si můžete přečíst po kliknutí na odkaz. Dna dnešní den jsme zvolili protrženou přehradu na Bílé Desné a u toho jsme stihli ještě parádní okruh. Začali jsme v osadě Jizerka, pokračovali na protrženou přehradu, zastavili jsme se na Smědavě, prošli se na rašeliniště Jizerky a prohlédli si Safírový potok. Jizerské hory si u mě po dnešním výletu rozhodně polepšily, byl to krásný výlet! Pojďte, vezměte batoh, vodítko, postroj, a my vás provedeme! =)

OSADA JIZERKA

Parkovali jsme na parkovišti těsně před osadou Jizerka, dál už autem většina lidí nesmí. Jizerka je v podstatě rozcestí mnoha cest a významným výchozím místem pro mnoho výletů za každého ročního období. My jsme prošli celou osadou, vlastně nejvýše položenou obcí u nás v Čr. Osada Jizerka dříve bývala sídlem dřevorubců a sběračů drahých kamenů, později zde byly založeny dvě sklářské huti (jedna z nich slouží dodnes). O historii Jizerky se dozvíte při návštěvě muzea (Muzeum Jizerských hor), které je situované ve staré škole. Doporučuji navštívit.

PROTRŽENÁ PŘEHRADA NA VELKÉ DESNÉ

Z osady Jizerka pokračujeme po ŽTZ k Protržené přehradě. Cestou míjíme vyhlídku na Souš, u které se také nachází pomník jizerskohorským lesníkům. Na pamětní desce je nápis:

„Památce jizerskohorských lesníků, kteří navzdory nepřízni doby svou prací dokázali, že jsou zdejší lesy stále zelené.“

Cesta se poté opět napojuje na cyklostezku, ale příliš mnoho cyklistů zde zatím nepotkáváme, na trase jsou ještě místy zbytky sněhu a tak není cyklotrasa pro tyto případy zatím úplně komfortní.

Po cestě potkáváme mnoho řopíků a následně přicházíme k protržené přehradě. Hned na začátku se nachází Lesní bar Krömerova bouda. My jsme se zde schovali před deštivou přeháňkou a při té příležitosti jsme ochutnali místní čas a výborný domácí borůvkový koláč, který neměl chybu!

Žlutá stezka vás povede po stopách přehrady. Co vlastně ta „protrženka“ tedy je? Je to přehrada se sypanou hrází, která byla postavena v roce 1915 na Bílé Desné za účelem regulace toku a předcházení povodním, které často sužovaly údolní osady.

Pouhý rok po zprovoznění přehrady však došlo ke katastrofě. V odpoledních hodinách 18. září 1916 voda začala prosakovat hrází přehrady, která se nakonec protrhla a způsobila katastrofální povodňovou vlnu. Pod návalem vody zemřelo 62 lidí a na 100 domů v Desné bylo těžce poškozeno nebo zcela zničeno. Místní pomník byl vytvořen z kusu původní hráze a omotán pásy se jmény obětí.

SAFÍROVÝ POTOK

Zbytek cesty jsme šli krásnou přírodou Jizerských hor, místy jsme se ještě brodili ve sněhu. Ještě než vejdete zpět do osady Jizerka, udělejte si trochu času a projděte si alespoň část NS Tři iseriny (tu, která vede v jizerskohorském rašeliništi). Kromě krásné přírody, chlupatých krav a horské atmosféry po cestě potkáte Safírový potok. Je to velmi nenápadný přítok řeky Jizerky a patří k nejvýznamějším evropským nalezištím safíru. V okolí jsou skryté fotopasti a místo je velmi hlídané, hledání tedy není možné. U naučné stezky se napojujeme zpět na cyklostezku vedoucí do osady Jizerka a k parkovišti.

Mnozí lidé jsou tak uvězněni ve své mysli, že pro ně krása přírody vůbec neexistuje

Eckhart Tolle

INFORMACE O VÝLETU

Vodu na trase nemohu zaručit v každém ročním období. Po cestě je několik říček (Černá Desná, Bílá Desná) a napojit psa můžeme i na horské chatě Smědava, kde při každé návštěvě mají misku pro psa. Vodu pro psa ale mějte vždy s sebou.

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 23 km | převýšení 950 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Komentáře

Napiš komentář