PRŮVODCE ŘÍMEM: 30 míst, která musíte navštívit
Řím je jedno z nejkrásnějších měst na světě. Historie zde dýchá téměř na každém rohu, milovníci pizzy a těstovin si přijdou na své a během teplých měsíců máte moře co by kamenem dohodil. Věřím, že toto 2500 let staré město, ohromí i vás. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že Řím je také velmi často dost špinavé město. Odpadky se válejí všude a budete přeskakovat psí exkrementy v určitých uličkách téměř na každém kroku. Tak i tak si myslím, že byste tohle město měli určitě navštívit. Pojďme se na něj podívat krok po kroku.
co je obsahem článku?
- Základní informace o cestě do Říma
- Na kolik dní jet do Říma, kde koupit letenky, jak se dostat z letiště, kde se v Římě ubytovat, pohyb a doprava v Římě, kde se dobře najíst, proč navštívit Řím první neděli v měsíci, proč nakoupit vstupenky online s předstihem
- 30 míst, která v Římě navštívit
- Vatikán, Koloseum, Forum Romanum, Palatine Hill, Piazza Venezia, Complesso Vittoriano, Pantheon, Fontana di Trevi, Via Appia Antica, Španělské schody, Andělský hrad, Galerie Borghese, Kapitolská muzea, Caracallovy lázně, Římské katakomby, Ústa pravdy, Circus Maximum, Kvirinálský palác.
ZÁKLADNÍ INFORMACE A OTÁZKY Ohledně VÝLETU DO ŘÍMA
Na základě dotazů na Instagramu, Facebooku a průzkumu na internetu jsem sepsala několik nejdůležitějších otázek a bodů, které by vás mohly při cestě do Říma napadnout a se kterými jsme se při návštěvě setkali i my. Navštívili jsme nejen památky v Římě, ale vyrazili jsme i mimo Řím, na to najdete samostatný článek. Pojďme se na tato místa podívat =)
Na kolik dní jet do říma?
To je poměrně individuální otázka. Dokáži si představit, že v případě příznivého počasí mimo hlavní sezónu (podzim nebo jaro) bude stačit prodloužený víkend. My jsme vyrazili do Říma v září, kdy teploty dosahovaly 38 stupňů a tak nebylo možné být venku celý den. Několik dní jsme také věnovali pobytu u moře. My jsme si na město vyhradili krásných 10 dní. Navštívili jsme snad všechny dostupné památky, několikrát jsme vyrazili k moři, navštívili jsme několik restaurací a místních podniků, víme, co dělat v Římě když prší a dokonale jsme si vychutnali kulturu města právě tak, abych o tom mohla napsat článek.
kde koupit letenky do říma?
Letět do Říma můžete z Prahy několika leteckými společnostmi. Zpravidla je to Ryanair, Wizzair, Eurowings nebo Smartwings s tím, že momentálně vychází nejvýhodněji letenky od společnosti Wizzair. K základní letence máte k dispozici pouze příruční zavazadlo 40x30x20, které se musí vejít pod sedadlo před vámi. Pokud si budete chtít vzít na palubu i klasické příruční zavazadlo (zpravidla do velikosti 55x40x23), budete si muset připlatit za službu WizzPriority. My jsme letěli 4, daleko více se nám tedy vyplatilo mít společné odbavené zavazadlo. Na 10 dní pro 4 dospělé jsme měli zavazadlo od Eagle Creek a vešli jsme se do hmotnosti 20 kg.
Jak se dostat z letiště Fiumicino do centra Říma?
Řím má dvě mezinárodní letiště. Větší z nich se jmenuje Leonardo da Vinci (Fiumicino) a menší pak Ciampino. Pokud poletíte z Prahy, s největší pravděpodobností budete přistávat na letišti Fiumicino. Z letiště se do Říma dostanete autobusem, vlakem nebo taxi. Nečekejte bus MHD jako je tomu třeba v Praze, pojedete dálkovým autobusem a jízdenka vás bude stát přibližně 7 EUR (pokud si zakoupíte rovnou i zpáteční, vyjde vás jízdenka levněji). Vlak stojí asi 14 EUR a za taxi počítejte minimálně 40 EUR. Vlak i autobus vás dovezou na Termini, což je jedno z nejstrategičtějších míst v Římě, kde se protíná veškerá doprava. Je zde hlavní vlakové nádraží, přestupní stanice metra, dostanete se sem několika autobusy a zastavují zde i autobusy a vlaky na letiště.
Jak se dostat na letišťě fiumicino v noci?
Kdo kupuje levné letenky tak ví, že obvykle neodlétá ani nepřilétá v hlavní letové časy. Některé spoje létají doslova v nekřesťanskou hodinu. I my velmi často odlétáme nebo přilétáme v noci, ale noční doprava na letiště Fiumicino je jedna z těch horších. Poslední metro odjíždí z konečné stanice (kromě pátku a soboty) vždy ve 21:00, poté trasu metra nahrazují noční autobusy. Měli jsme kolem noční dopravy nejasnosti, navštívili jsme tedy informace přímo v metru, kde nám velmi milá paní řekla, že žádné jednotné jízdní řády neexistují, že si prostě máme stoupnout na zastávku, kde ten autobus má zastavit, a tam počkat, on nejspíš někdy přijede, ale že netuší odkud. Ano, přesně to potřebujete slyšet od zaměstnance městské hromadné dopravy, který pracuje na informacích =)
Realita byla taková, že jsme si stoupli na zastávku, která byla jasně označená číslem nočního autobusu, načež projelo 5 autobusů a i přes usilovné mávání nám ani jeden nezastavil.
Vyzkoušeli jsme tedy alternativní spoj, který nás na Termini dovezl, ale okružní hodinovou trasou (metrem jsme to měli na Termini asi 5 zastávek). Noční spoje na letiště jsou taky tragické, kromě jednoho nočního autobusu jedoucího jednou za hodinu nejezdilo nic jiného, ani vlak, ani žádné další autobusy. Náš bus odjížděl téměř plný. Na letiště jsme dorazili kolem půl druhé v noci a první letadlo mělo odlétat v 6:05, naše v 6:15. Letiště bylo plné lidí, bylo tedy pravděpodobné, že jsme tento problém neřešili jen my. Bydlet jinde než v centru, pochybuji, že se na letiště vůbec dostaneme.
Kde se ubytovat v Římě?
Určitě se ubytujte v centru, ideálně v blízkosti Termini, odkud se pohodlně dostanete na letiště. Postačí, když zvládnete na Termini dojít pěšky. V Římě se téměř všude dostanete pěšky. My jsme se ubytovali přímo u vstupu do Vatikánských muzeí, kde bylo od brzkého rána poměrně rušno.
- Pokud na ubytování nešetříte, oblíbeným místem je Domus Sessoriana, což je hotel z roku 1800 v samém srdci Říma, kde se podává snídaně formou bufetu na střešní terase, kde si můžete užít úchvatný výhled na Řím.
- Mohu také doporučit Hotel Borromeo, kde najdete útulné dobové pokoje pár minut od metra v pěší vzdálenosti od centra
- Při víkendové návštěvě jsme byli ubytovaní v Casa Montani. Nachází se kousek od parku Villa Borghese, nabízí vlastní parkování a výborné snídaně, ze kterých si vyberou jak vegetariáni, tak lidé s alergií na lepek.
Kolik stojí doprava v Římě?
- Základní jízdenka (BIT) platí 100 minut a stojí 1,5 EUR
- Celodenní jízdenka (BIG) platí 24 hodin a stojí 6 EUR
- Víkendová jízdenka (BTI) platí 3 dny a stojí 16,50 EUR
Pokud bydlíte v centru a budete chodit pěšky, doporučuji kupovat nejlevnější jízdenky za 1,5 EUR.
kde v římě koupit jízdenku?
Jízdenky na MHD koupíte v každé trafice s názvem „Tabacchi“. V každé stanici metra jsou také k dispozici automaty na nákup jízdenek. Automaty jsou vybaveny platebním terminálem, který ale nikdy nefungoval, doporučuji mít na jízdenky připravenou hotovost. Jízdenky není možné zakoupit u řidiče.
Jak se po římě pohybovat?
Nejlepší odpověď je překvapivě – pěšky. MHD v Římě je často pomalé a nespolehlivé, nejrozumnější varianta je jízda metrem. Metro zastavuje na některých turistických místech:
- Zastávka Colosseo – zde najdeme Římské Koloseum, Palatine Hill a Forum Romanum
- Zastávka Spagna – zde najdeme Španělské schody
- Zastávka Flaminio – zde najdeme náměstí Piazza Del Popolo a vstup do Parku Borhese, kde najdeme slavnou Galerii Borghese
- Zastávka Piramide – zde najdeme Ciestovu pyramidu a přestup na nádraží Roma Porta San Paolo
- Zastávka Ottaviano – je nejspíše nejbližší zastávka u Vatikánu
Pokud budete chtít, můžete vyzkoušet kola, koloběžky nebo skútry. Fungují na aplikacích.
Kde se dobře najíst v Římě?
Italské jídlo by mohla být kapitola sama o sobě a vyšlo by to na celý článek. Pokud vás zajímá italská kuchyně, doporučuji vám přečíst si článek od Míši Muzikářové: Kde se najíst v Římě a další užitečné římské tipy pro cestovatele. Já vám zde dám doporučení na 3 restaurace a podniky, které jsem osobně navštívila a mohu vám je doporučit.
- Pastasciutta – Jeden z nejlepších těstovinových fastfoodů. Několik druhů domácích těstovin, které se vyrábí přímo na místě, si můžete namíchat dle vaší chuti. My jsme navštívili Pastasciutta u Vatikánu. Uvnitř místo na sezení nejspíš nenajdete, ale můžete využít polštářky a posedat si na schody nebo obrubník jako mnoho dalších lidí. Těstoviny dostanete do papírového talíře. Doporučujeme.
- Tonnarello – počítejte s tím, že tady si na místo budete muset počkat, i když kapacita restaurace zabere pomalu celé náměstí. Čekáme asi 15 minut a poté nás velmi milá obsluha usazuje. Objednávám si špagety Carbonara, což je taková moje srdcová záležitost =) Jen na ně pomyslím, mam chuť vrátit se k bodu dva, nasednout na letadlo a dát si těstoviny právě tady, ale rozhodně neprohloupíte ani pizzou, i ty tady mají výborné.
- Old Bridge Gelateria – zmrzlina v srdci Říma s více než 30 letou tradicí. Pokud si pokládáte otázku Kam na nejlepší zmrzlinu v Římě, tak doporučuji sem. Můžete si vybrat z několika kornoutků a v ceně na kornoutku máte VŽDY tři kopečky, a je jen na vás, jaké budou.
JAK UŠETŘIT V ŘÍMĚ
- Roma Pass umožňuje získat slevu nebo vstup zdarma do více než 45 památek a muzeí. Mimo jiné zajišťuje dopravu v Římě.
- Vatican pass a doprava zdarma poskytuje navíc vstup zdarma do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple
- Vyražte do Říma první neděli v měsíci
mám koupit vstupenky online?
Řím je jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy, ročně jej navštíví až 10 milionů turistů. Pokud tedy letíte do Říma, kupte si vstupenky dostatečně dopředu online. Počet vstupenek je omezený a z celých 10 dnů jsme měli možnost výběru vstupu do Vatikánu pouze dva dny a oba ve večerních hodinách. Online vstupenky vám ušetří mnoho času ve frontách. Osobně nakupuji na tiqets.com nebo GetYourGuide.com. Přikládám odkazy na vše, s čím jsem byla spokojená.
První neděle v měsíci v Římě
Mám tady pro vás jeden malý tip. V Římě platí od roku 2014 vyhláška decreto Franceschini, díky které můžeme každou první neděli v měsíci navštívit státní muzea, galerie, archeologická naleziště, zahrady a další kulturní památky nejen v Římě, ale i ostatních italských městech, zcela zdarma =)
30 Tipů na nejkrásnější místa, která navštívit v Římě
V tomto krátkém průvodci si ukážeme nejznámější památky, ale také se pokusím vám nastínit Řím netradičně. Jak se říká – „Všechny cesty vedou do Říma“ a tak věřím, že díky tomuto článku sem povede i ta vaše =)
VATIKÁN
Vatikán, „stát ve státě“, jeho prohlídka vám určitě zabere celý jeden den, dost možná také budete unaveni a rozdělíte si prohlídku na více dnů. Vatikán je se svou rozlohou 49 hektarů nejmenším státem světa, je považován za centrum křesťanství a celoživotně mu vládne papež. Jako turisté se můžeme podívat do Baziliky svatého Petra, na náměstí svatého Petra a do Vatikánských muzeí.
BAZILIKA SVATÉHO PETRA
Kupole baziliky svatého Petra poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů nejen na náměstí svatého Petra a okolní zahrady, ale také na Řím. Do kupole musíte vystoupat celkem 551 schodů. Doporučuji si za pár korun koupit audioprůvodce, se kterým si vše projdete na pohodu.
NÁMĚSTÍ SVATÉHO PETRA
Pokud se vydáte do Vatikánu, toto náměstí nemůžete minout. Je architektonickým dílem Giana Lorenza Berniniho z let 1656 – 1667. Ve středu náměstí si můžeme všimnout vysokého obelisku, který je zdoben dvěma fontánami. Tento obelisk zde stojí již od dob vlády císaře Caligula. Celé náměstí je realizováno tak, aby navodilo pocit bezpečí, bude vás objímat přesně tak, jako ruce církve objímají lid.
VATIKÁNSKÁ MUZEA
Vatikánská muzea (Musei Vaticani) jsou jedno z nejnavštěvovanějších míst v Římě, ale měla bych spíše napsat ve Vatikánu. Ročně je navštíví více než 6 milionů turistů a DOPORUČUJI zakoupit vstupenku předem, a to ještě k tomu s dostatečným předstihem, může nastat situace, že vstupenky online nebudou. V našem případě během 10 dnů byly volné pouze dva termíny, vždy jen večer. Vstupenky jsme kupovali týden dopředu a i to bylo málo. Ubytování jsme měli přímo u Vatikánských muzeí, a tak vím, jak obrovské fronty se tam každý den tvoří a lidé čekají na přímém slunci.
Vatikánská muzea mají sbírku více než 20 000 uměleckých děl rozdělených do několika muzeí, která jsou dále rozdělena dle určitého období lidské civilizace. To je jen část, jelikož většina sbírky je veřejnosti nepřístupná. Na místě je k dispozici audioprůvodce, ale velmi brzy zjistíte, že kdybyste si chtěli poslechnout vše, zřejmě by vám celodenní prohlídka nestačila. Doporučuji připravit se předem, připravuji na téma Vatikánská muzea speciální článek.
sixtinská kaple
Prohlídka Sixtinské kaple (Cappella Sistina) je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. V případě, že si Vatikánská muzea procházet nechcete, můžete si zakoupit expresní vstupenku pouze do této kaple. Dominantou celé kaple jsou fresky od Michelangela, který zde vyobrazil Stvoření světa a Poslední soud.
TIP: V Sixtinské kapli se nesmí mluvit ani fotografovat! Do Vatikánských muzeí je nutné mít oděv, který zakrývá kolena a ramena, a to jak u žen, tak u mužů. Na ulici najdete mnoho pouličních prodejců, kteří vám budou nabízet šátky na zakrytí ramen, i když se do muzeí vůbec nechystáte.
koloseum
- (Colosseo), nebližší stanice metra Colosseo, nejbližší stanice autobusu Colosseo nebo Celio Vibenna
Někteří jsou z Kolosea nadšení, jiní říkají, že rozhodně nesplnil jejich očekávání. Z mého pohledu každý z nás vnímá památky, estetiku a historii úplně jinak a pokud Řím navštívíte, neměli byste vynechat ani návštěvu tohoto místa. Vstupenky se dají zakoupit online na určitý čas. Pokud vás zajímají i podzemní prostory, zakupte si speciální komentovanou prohlídku a návštěvou podzemních prostor.
Koloseum je symbolem Říma. Tento čtyřpatrový amfiteátr byl vybudován v letech 72 – 80 našeho letopočtu a pojme až 50 tisíc diváků. Na prohlídku si vyhraďte tak dvě hodiny, podobně jako třeba na vedlejší Forum Romanum. Dost se nachodíte, nezapomeňte si tedy vzít pohodlnou obuv. Já osobně celý Řím prochodila ve VivoBarefoot, ale věřím, že na některé povrchy bude vhodná třeba obuv Altra, o které si můžete přečíst v našem článku.
TIP: Připravte si předem vstupenku, kterou máte vytištěnou nebo vyfocenou v telefonu, tu poté u vstupu naskakujete. Čeká vás také bezpečností kontrola. Do Kolosea si můžete vzít jen malý batůžek a nesmíte v něm mít alkohol, tmavé nebo skleněné láhve, spreje a velké stativy.
ŘÍMSKÉ FORUM & palatinův pahorek
- (Forum Romanum & Colle Palatino), nebližší stanice metra Colosseo
Pokud se podíváme do historie, zde to všechno začalo. V roce 753 př. n. l. založil Romulus na Palatinově pahorku (který byl symbolem moci a bohatství) Řím. Právě na tomto místě si zámožní Římané začali stavět své domy. Z tohoto důvodu většinu nejstarších památek najdete v těsné blízkosti Palatinova pahorku.
Dnes je téměř k neuvěření, že Forum Romanum bylo obchodním centrem, které díky svým chrámům z bílého mramoru a zlatými střechami budov, bylo chloubou celé římské metropole.
Najít toto místo může být matoucí, jelikož vrch Palatin je součástí prohlídky a vstupenky do Římského fora. Pokud cestujete do Říma v létě, doporučuji návštěvu Forum Romanum a Palatine dopoledne, kdy se vyhnete přímému slunci, před kterým není moc možností kam se schovat.
TIP: Na jednu zakoupenou vstupenku za 12 EUR budete mít vstup do všech tří památek – Koloseum, Forum Romanum a Palatine Hill. Vstupenka vám bude platit 48 hodin.
piazza venezia
- (Piazza Venezia), nejbližší stanice metra Colosseo, nejbližší autobusová zastávka P.Za Venezia, nejfrekventovanější zastávka Plebistico
Jedno z nejrušnějších náměstí v samotném srdci Říma. Sbíhají se sem hlavní dopravní tepny a projíždí tudy hned několik autobusových linek. Na náměstí můžeme vidět i Palazzo Venezia, který nejenže byl prvním velký římským palácem, ale také ve 20. století sloužil jako hlavní štáb Mussoliniho gardy. Dnes je zde muzeum umění.
TRAJANOVO FORUM
Trajanovo forum (Mercati di Traiano) bylo prvním římským nákupním centrem, a jak název napovídá, vzniklo za vlády císaře Trajána. Mělo celkem 6 pater a nacházelo se zde přibližně 150 obchodů, v tehdejší době se jim říkalo tabernae.
complesso Vittoriano
Dominantou náměstí Piazza Venezia je Vittoriano, což je budova postavená na konci 19. století jako pomník Viktoru Emanuelu II., kterého si můžeme pamatovat jako prvního krále sjednocené Itálie. Vittoriano má několik přezdívek, mě osobně nejvíce zaujala přezdívka „psací stroj“, ale zdomácnělé jsou i výrazy jako „falešné zuby“ nebo „svatební dort“.
Návštěvu tohoto místa nevynechejte, pokud vyjdete všechny schody, na terase se vám naskytne nádherný výhled na Forum Romanum a Koloseum. Můžete zde zastavit, dát si ledovou tříšť nebo osvěžující Aperol. Na střechu jezdí skleněný výtah, za projížďku nahoru a dolů zaplatíte 12 EUR. My jsme ale vyrazili 1. neděli v měsíci, a tak jsme výtah měli zdarma.
TIP: Nevynechejte procházku z Piazza Venezia ke Koloseu ve tmě. Tato místa jsou nádherně osvětlená a působí historickým dojmem. Po cestě uvidíte historické promítání na zdech Fora Romana. Nevidět noční Řím by byl hřích. Na této cestě také potkáte mnoho umělců a malířů, od kterých si můžete zakoupit ručně malovanou památku z Říma.
PANTHEON
- (Pantheon), nebližší stanice metra Barberini, nejbližší stanice autobusu Rinascimento (ne, není to kouzlo z Harryho Pottera) a Argentina
Pantheon vás zcela jistě nadchne svou architekturou. Nachází se na náměstí Piazza del Rotonda. Tento dokonale zachovalý chrám z roku 126 byl původně postaven v roce 27 Marcusem Agrippou. V chrámu ale došlo k ničivému požáru a tak ho v roce 125 – 126 nechal obnovit Hadrián. V 7. století se z Pantheonu stal kostel.
Kopule Pantheonu je největší kopulí nevyztuženého betonu na světě. Když vzhlédnete nahoru ke kopuli, uvědomíte si celou impozantnost této stavby. V minulosti se v Pantheonu nacházely sochy bohů, ty už zde ale nenajdete.
TIP: Vstupné do Pantheonu je zdarma a doporučuje se mít zakrytá ramena. Tento fakt pohodlně vyřeší lehký šátek, který si přes ruce můžete při vstupu přehodit.
fontána di trevi
Trevi symbolizuje hojnost a je také nejznámější fontánou architekta Lorenza Berniniho. Někteří lidé považují tuto fontánu za nejkrásnější na světě. Fontána je přístupná celoročně a je zdarma. V pondělí, středu a pátek v časech 8:00 – 9:00 na fontáně probíhá údržba a vybírají se mince.
Podle místní tradice se říká, že byste měli do fontány hodit mince. Pokud hodíte jednu minci, znamená to, že se do Říma ještě někdy vrátíte. Pokud hodíte 2 mince, znamená to, že potkáte lásku a 3 mince vám údajně přinesou manželství. Denně tak turisté nahází do fontány až 3000 EUR, které se pravidelně vybírají. Výtěžek z fontány poté putuje místní charitě na pomoc pro lidi v nouzi.
TIP: Fontana di Trevi je nádherná, ale zároveň také oblíbeným turistickým místem obklopeným lidmi snad ze všech možných i nemožných stran. Nedoporučuji si toto místo dávat jako místo srazu a zároveň je dobré sem vyrazit brzy ráno.
via appia antica
Pokud chcete zažít Řím netradičně, doporučuji výlet na Via Appia Antica. Pojďme se vrátit v čase. Římský lyrický básník, satirik a kritik Horatius (Quintus Horatius Flaccus), který se narodil v Itálii v roce 65. př.n.l., se stal hlasem Římské říše neboli také Římského impéria. Horatius vydal dvě Satiry (Kniha I. a Kniha II.) Jedna z jeho satir se jmenuje „Rome to Brindisi with Stops“ (z Říma do Brindisi se zastávkami). Horatius a Virgil v roce 37 př.n.l. doprovázeli svého patrona Meacenáše na rušné cestě napříč Itálií. Maecenáš cestoval do Athén, aby doručil zprávu od Octaviana Marcu Anthonymu. Jeho přátelé, básníci, s ním šli až do Brindisi. Horatius místo toho, aby se soustředil na váhu diplomatické mise, kterou ve své satiře mohl popsat, je Horaceův popis 600 km dlouhé cesty plný malých detailů a komických anekdot. Je to v podstatě pozoruhodný cestopis tří přátel na cestách.
Když jsem tuto satiru četla, překvapilo mě, jak moderní (a mnohdy vulgární) staří Římané jsou. Horatius povzbuzuje své čtenáře, aby žili dál s odvahou v srdci a postavili se ranám osudu. Radí „nemučit se falešným pocitem studu, protože se bojíte, že vás mezi šílenci budou považovat za blázna“. Říkala jsem si, jak moc odlišní lidé před více než 2 tisíci lety museli být, ale nebyli. Chtěla jsem upozornit na fakt, že tito tři přátelé svou cestu absolvovali v roce 37 př.n.l. A právě tak bychom na ní měli nahlížet.
I ve srovnání s mnoha dalšími „turistickými atrakcemi“ a památkami v Římě, je Via Appia Antica neuvěřitelně dobře zachovalá. Je postavena z velkých plochých kamenů, které jsou usazovány tisíce let deštěm, koly a chodidly, která přes ně prochází. Když se jich dotknete, jdete po stopách římských císařů, obchodníků, světců a možná i svatého Petra. Cesta byla původně postavena převážně pro vojenské účely, což znamená, že po ní šel Julius Caesar spolu s tisícemi dalších vojáků, vůdců a konzulů. Křesťanští konvertité byli pohřbíváni podél cesty a slavný vůdce otroků Spartakus byl ukřižován na via Appia v roce 71 př.nl.
Pro svou historii a krásu je nyní prvních 10 mil Via Appia součástí regionálního parku Parco dell’Appia Antica, kde jsou silnice a památky, které ji obklopují, chráněny. Via Appia začíná přímo ve Forum Romanum, což bylo centrum tehdejšího města, pokračuje směrem Circus Maximum, okolo Caracallových lázní a Aureliánovy hradby. Právě tam dnes začíná dochovaná část starověké silnice.
JAK SI PROJÍT VIA APPIA ANTICA V JEDEN DEN?
Velká část Via Appia se nachází za hranicí Říma a pro někoho se celá 14 km trasa může zdát dlouhá, zvlášť v době, kdy je venku horko. Jednou z možností je půjčit si v Římě kolo (případně e-bike), takových půjčoven je na začátku Via Appia opravdu několik. Ruku na srdce, těžko si můžete užít opravdové kouzlo tohoto místa na kole, kde se pohybujete téměř celou cestu po kamenech a hrbolech. Takových cyklistů jsme potkali mnoho a jejich jediným cílem bylo sledovat cestu před sebou a nespadnout z kola. My jsme si tedy vybrali pěší cestu tak, abychom viděli všechny důležité památky.
Jeďte metrem na zastávku Circo Massimo a poté nasedněte na autobus #118, který jezdí minimálně každých 40 minut 7 dní v týdnu. Pokud si vyberete neděli, vyhnete se provozu aut na této silnici, jelikož je celý park pro dopravu uzavřen, kromě autobusů. Dojedete do zastávky Appia/Squillace (nebo také Appia/Villa dei Quintili), odkud budete pokračovat pešky. Jako první si projdete komplex Villa dei Quintili a dojdete na Via Appia Antica. Odtud můžete pokračovat směrem Řím kam až vás nohy ponesou. Po cestě uvidíte všechny tyto památky v následujícím pořadí:
- Villa dei Quintili (Villa dei Quntili)
- Mauzoleum Cecilie Metelly(Tomb of Caecilia Metella)
- Circus Maxentius (Circus Maxentinus)
- Kalixtovy katakomby (Catacombe di San Callisto)
- Kostel Domine Quo Vadis (Domine Quo Vadis)
- Mauzoleum Priscilly (Tomba di Priscilla)
- Brána Porta San Sebastiano (Porta San Sebastiano
U Porta san Sebastiano můžete naskočit na autobus ##118 ve směru do Říma (ale pozor, cesta je jednosměrná, musíte kousek podél hradby), nebo můžete pokračovat dále do Říma pěšky, cesta končí ve Forum Romanum. Celý itinerář trasy najdete ZDE.
TIP: Naplánujte si výlet na Via Appia v neděli, kdy je celá ulice uzavřena pro dopravu a můžete si tak projít celou její délku až k Porta san Sebastiano, kde je obvykle velmi hustý provoz.
Piazza Navona
- (Piazza Navona), nejbližší stanice metra Barberini nebo Spagna, nejbližší stanice autobusu Rinascimento
Na náměstí Piazza Navona s největší pravděpodobností narazíte při procházce od Pantheonu. Náměstí má oválný tvar, jelikož zde ve středověku probíhaly turnaje. Dnes na náměstí stojí tři známé fontány. Nejznámější z nich je Fontana dei Quattro Fiumi, neboli Fontána čtyř řek a byla, podobně jako Svatopetrské náměstí, navržena Lorenzem Berninim, italským barokním sochařem. Fontána čtyř řek symbolizuje velké řeky čtyř kontinentů (Rio de la Plata, Ganga, Dunal a Nil). Myslím, že když si tuhle hádanku položíte na náměstí Piazza Navona, určitě budete vědět =)
ŠPANĚLSKÉ SCHODY
- (Spagna), nebližší stanice metra Spagna, nejbližší stanice autobusu Trinita‘ Dei Monti
Nejznámější schodiště v Římě, které nesmíte minout. Pocházejí z 18. století a mají tvar motýla. Dominantou Španělských schodů je kostel Trinita Dei Monti. Naopak pod schody najdeme Berniniho fontánu Barcaccia. My jsme si vybrali trasu ze stanice metra Spagna, odkud jsme pokračovali parkem Villa Borghese k Borgheské galerii. Tyto významná místa jsme tedy spojili při jedné návštěvě. Možná vám Španělské schody něco připomínají. Vzpomenete si ještě na film „Prázdniny v Římě“ s Audrey Hepburn? Tak možná přesně tento film vám schody připomínají =)
TIP: Na Španělské schody si určitě nesedejte. Za tento prohřešek vám hrozí pokuta 160 – 400 EUR. To si raději zajděte sednout do restaurace.
ANDĚLSKÝ HRAD
- (Castel Sant’Angelo), nejbližší stanice metra Ottaviano, nejbližší stanice autobusu P.za Pia/Castel S. Angelo
Jen malý kousek od Vatikánu, na břehu řeky Tibery, stojí monumentální stavba. Andělský hrad a jeho zdi jsou hranicí mezi Římem a Vatikánem, který původně sloužil jako mauzoleum císaře Hadriána, později jako útočiště papežů nebo jak vězení, dnes slouží jako muzeum, kde můžete nahlédnout do papežských bytů.
GALERIE BORGHESE
- (Galeria Borghese), nejbližší stanice metra Spagna, nejbližší stanice autobusu Pinciana/Museo Borghese
Pokud vezmete do Říma někoho, kdo miluje umění, je Borgheská galerie místem, kam ho určitě musíte vzít! Jde totiž o jednu z nejlepších sbírek umění, kterou si vytvořil kardinál Scipione Borghese. Svou sbírku chtěl chránit, právě proto nechal vystavět galerii. Doporučuji koupit vstupenky předem, na místě již nemusíte nic řešit. V galerii může být jen omezený počet účastníků. Ke galerii Borghese patří i přilehlý park (Villa Borghese), ve kterém můžeme najít nejen odpočinek od ruchu Říma nebo úkryt přes slunečními paprsky, ale najdeme zde také zoologickou zahradu, národní galerii moderního umění nebo třeba Plovoucí chrám (Tempio di Esculapio).
KAPITOLSKÁ MUZEA
- (Musei Capitolini), nebližší stanice metra Colosseo, nejbližší stanice autobusu Ara Coeli/P.za Venezia
Dominantou náměstí Piazza Venezia je Vittoriano (ano, psací stroj), a tak Kapitolská muzea můžete snadno přehlédnout. Muzea stojí na Kapitolu, což je jeden z římských kopců. Náměstí kolem muzeí se nazývá Piazza del Campidoglio a bylo navržené Michelangelem. Dominantou náměstí je socha jezdce na koni, která představuje Marka Aurelia. Je to pouze replika, pokud budete chtít vidět originál, musíte navštívit Kapitolská muzea.
Pokud se vám žádná další muzea procházet nechce, zavítejte sem ve večerních hodinách. Naskytne se vám tu krásný pohled na osvícené Forum Romanum a určitě nesmíte vynechat vlčici Lupu. Kapitolská vlčice (Lupa Capitolina) dle pověsti o založení Říma odkojila Romula a Rema, zakladatele města.
CARACALLOVY LÁZNĚ
- (Terme di Caracalla), nejbližší stanice metra Colosseo, nejbližší stanice autobusu Terme Caracalla
Pokud jste milovníci archeologie, jsou Caracallovy lázně místem, které rozhodně nesmíte zapomenout navštívit. Nejsou příliš navštěvované, jelikož leží mimo hlavní turistické trasy i památky, ale jsou nedílnou součástí římské historie. Lázně nechal vystavět Marcus Aurelius a je překvapivé, co všechno se v nich nacházelo. Mohli jsme zde najít kryté i nekryté bazény, osm faun, frigidarium a calidarium, ale nechyběly ani knihovny, šatny, tělocvičny nebo třeba obchody s potravinami. Pokud vám některé pojmy nic neříkají, tak frigidarium je velká a bohatě dekorovaná bazilika a calidarium je druh mokré keramické sauny.
Bylo by úžasné se alespoň na chvíli vrátit v čase a všechny tyto nádhery vidět. Vše bylo barevné, zdobené freskami, mozaikami, mramorem nebo sochami. Kdo zde trávil čas? Úplně kdokoliv, každý svobodný Říman (muž i žena) zde mohli strávit celý den. Byl to dar Římanům od císaře.
ŘÍMSKÉ KATAKOMBY
Řím je známý svou rozsáhlou sítí podzemních pohřebišť, které zde vzniklo z důvodu, že židé a křesťané v době od 2. do 5. století nesměli pohřbívat mrtvé na hřbitovech. Na základě toho vybudovali rozsáhlý labyrint podzemních chodeb. Dnes je odhaleno přes 60 různých katakomb, ale přístupné veřejnosti jsou pouze následující:
- Katakomby San Callisto
- Katakomby San Sebastiano
- Katakomby Domitilla
- Katakomby Priscilla
- Katakomby Sant‘ Agnese
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Ústa pravdy
- (Bocca della Verita), metro Circo Massimo
Jedná se o kanalizační poklop s plastikou obličeje, který najdete nedaleko Circus Maximum. Ústa jsou detektorem pravdy, legenda praví, že pokud prostrčíte do úst ruku a máte na triku nějakou lež, ústa vám ji ukousnou. Troufnete si? =)
circus maximum
- (Circus Maximus), metro Circo Massimo
Circus Maximus je starověká antická aréna, která v dobách rozkvětu Říma sloužila nejen vozatajským závodům, ale také k oslavám na počest císařů vracejících se z válek. V době rozkvětu poskytovala místo pro 300 tisíc diváků.
Kvirinálský palác
- (Palazzo Quirinale), metro Barberini
Napadla vás otázka „kde sídlí Italský prezident?“ tak pro vás mám odpověď. Italský prezident sídlí v Kvirinálském paláci na stejnojmenném pahorku. Je také zároveň největším palácem italské metropole mezi římskými paláci opravdu vyniká.