Image Alt

Putování za divokou vodou – soutěska Steinklamm

NĚMECKO | ŠUMAVA
  /  Cestopisy   /  Putování za divokou vodou – soutěska Steinklamm

Putování za divokou vodou – soutěska Steinklamm

Divokou soutěsku Steinklamm by si měl projít každý, kdo zavítá do Bavorského lesa. Řeka Ohe, která protéká mezi kameny porostlé mechem, vymílá prohlubně a vlévá se do skalní rokliny. Navštívili jsme okouzlující přírodní divadlo.

podél vodního kanálu

Možná jsme hned na začátku udělali malou chybu =D Víte jakou? No, rozhodli jsme se, že půjdeme soutěsku „opačným směrem“ (přitom na mapě samozřejmě doporučený směr trasy nenajdeme, je přístupná z obou stran). Zaparkovali jsme na parkovišti ve Spiegelau a vydali jsme se nejprve po žluté turistické trasy Steinforelle. Cesta vedla podél klidnou cestou podél vody až k jezírku Stausee-Grossarmschlag. Pro pejskaře doporučuji, je to pohodová a příjemná cesta podél vody zakončená koupáním.

soutěska steinklamm

U jezírka si dáváme krátký odpočinek, Kessi s Májou si zaplavou, ale naštěstí není nijak zvlášť teplé počasí i přes to, že je červenec. Napojujeme se na zpevněnou lesní cestu vedoucí dolů k řece Grosse Ohe, kde nacházíme most, za kterým začíná soutěska. Po cestě se proti nám valí spousta lidí. No, tohle nejspíš byla chyba, měli jsme si projít nejdřív soutěsku ve druhém směru a teprve poté pokračovat zpět, takže přesně obráceně.

Po cestě se vyhýbáme mnoha lidem a spíše stojíme než pokračujeme, ale vlastně si díky tomu dokážeme lépe vychutnat krásu této soutěsky. Působivá soutěska vděčí za svůj vznik výškovému rozdílu krajiny, který musí říční proud na malé vzdálenosti překonat. V roklině s hloubkou až 100 m ukazují nejrůznější formy eroze, jako jsou vyhlazené plochy, erozní rýhy a až 2 m hluboké, většinou sedimenty vyplněné prohlubně, jak velká je přetvářející síla vody, která na tomto místě dosáhla svého vrcholu na konci poslední doby ledové díky odtávajícím masám.

Do soutěsky se (zatím) neplatí žádný vstup, je volné přístupná a z bezpečnostních důvodů není možné sem brát kola, kočárky nebo vozíčky. Vstup se psem bez problému, ale prochází se po úzké pěšince, dva lidé proti sobě se obvykle nevejdou, bude tedy důležité si své pejsky ohlídat. Jinak je soutěska Steinklamm rozhodně místo, které doporučuji navštíví.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 8 km | celkové převýšení 500 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář