Image Alt

Sněžka, královna českých hor

ČESKO | KRKONOŠE
  /  Cestopisy   /  Sněžka, královna českých hor

Sněžka, královna českých hor

Na první výlet do Krkonoš jsem se neskutečně těšila. Dlouho mi to připadalo jako nepřekonatelný sen, jako velká meta, ke které bych se jednoho dne ráda dostala. Když mi někdo řekl, že navštívil Sněžku, v hlavě se mi honilo „wow, taky bych se tam jednou chtěla podívat! To musí být strašně těžký výstup!“. A víte jak to je s tím – pokud si něco opravdu přejete? Ano, pokud si budeme správně přát, tak se to splní =) S nikým z těchto lidí jsme se v podstatě moc dlouho neznali a oni mezi sebou také ne. Ale spojovalo nás jedno – láska ke psům a dobrodružné duše. V té době jsem nevěděla, že tito lidé se stanou mými nejbližšími přáteli, životními coachy, budou mojí inspirací a otevřou mi dveře k mnoha snům. Stanou se z nich přátelé, kteří při mě budou stát v těch nejtěžších životních situacích. Vlastně to nikdo k výstupu na Sněžku nepotřebuje vědět =) ale tohle není „průvodce“, tohle je blog, a emoce jsou s dobrodružstvím úzce spojeny… tak se pojďme podívat, jaký ten výlet vlastně byl!

vyrážíme v půl čtvrté ráno

My s Péťou a šeltičkou Nessčou jsme vyrážely od nás z domu a v Letňanech jsme nabírali druhou půlku posádky – Veru, Lukyho a borderáčka Artíka. Proč jsme vyráželi tak brzy? Potřebovali jsme stihnout autobus z Pece pod Sněžkou nahoru na Pomezní boudy. Cesta z Prahy trvá přibližně dvě hodinky, ale po cestě nás ještě zastavil spadlý strom přes cestu, takže jsme byli rádi, že jsme si udělali rezervu. Do Pece pod Sněžkou jsme přijeli akorát na čas, sbalili jsme batohy, pejsky, a za chvíli přijížděl autobus směrem Pomezní boudy.

Vystoupili jsme na Pomezních boudách a v žilách mi kolovala spousta adrenalinu. Krkonoše! Opravdu jsme tady a chystáme se poprvé v životě dojít na Sněžku, naši nejvyšší horu! Máme s sebou nejlepšího průvodce – Lukyho, takže se o nic moc nemusíme starat, dnešním výletem a trasou nás parádně provedl, je to zkušený výletník.

Z Pomezních bud jsme pokračovali přes Soví sedlo na boudu Jelenku. Je to jednoduchá, mírně stoupající cesta. Na Jelence obdivujeme horské jedle a barevné vřesy.

POČASÍ SE POD VRCHOLEM ZKAZILO

Po krátkém fotoodpočinku pokračujeme dále. Vystoupáme na Svorovou horu, kde se nám otevírá hřebenovka a nádherný výhled na Sněžku. Je tam, opravdu je před námi! Počasí se začne velmi rychle kazit. Z modrého nebe se během chvilky stává neproniknutelná mlha a začne fičet vítr. Nám to vlastně v tu chvíli ani nevadilo.

A chlupáčům to evidentně už vůbec nevadilo. Byť v nížinách panovalo jaro, na horách bylo místy ještě dost sněhu, ze kterého měli největší radost samozřejmě naši čtyřnozí dobrodruzi, kteří si dnešní výlet užívali jak jen to bylo možné.

Závěrečné stoupání nám dalo zabrat, ale už jsme nahoře…

Česká poštovna na vrcholu sněžky

Ze Sněžky se objevují nádherné výhledy na okolní hory. Nikdy jsem nic takového neviděla. Byl to neskutečný pocit. Opravdu jsme tam byli =) Navštívili jsme Poštovnu Anežku, jejíž původní historie se datuje k polovině 19. století, kdy nejprve sloužila jako telegrafní stanice a později, od 1.9.1899 začala plnit úlohu České poštovny. Dnešní moderní Poštovna nemá s tou původní nic společného, ale dokáže se přizpůsobit povětrnostním podmínkám.

zpět obřím dolem

Cestou zpět pokračujeme kolem Slezského domu a dále Obřím dolem do Pece pod Sněžkou. Procházíme kolem vodárny, bývalé Kovárny a kolem Boudy v Obřím dole. Několikrát míjíme řeku Úpu, která odvádí z hor tající sníh a svou čistotou a průzračností dodává horám svěží nádech. Jaro je ve vzduchu a my máme za sebou nezapomenutelný zážitek…

na skok ve vrchlabí

Po výletě se zastavujeme ve Vrchlabí, jelikož kousek odtud máme zamluvené ubytování. Projdeme se po městě, prohlédli jsme si náměstí a Kostel svatého Vavřince. Skončili jsme v místní restauraci. Ubytování jsme měli na Liščí farmě, kde jsme měli zamluvenou chatičku, dostali jsme přímotop zadarmo a měli jsme v podstatě celý kemp jen pro sebe =) Takže si zatopíme, usušíme smradlavé ponožky a zítra nás čeká další dobrodružství =)


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

VZDÁLENOST 14 KM | PŘEVÝŠENÍ 1570 m | VODA NA TRASE – ANO | VHODNÉ PRO PSY – ANO

Napiš komentář