Image Alt

Raná ve večerním světle

ČESKO | ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ
  /  České středohoří   /  Raná ve večerním světle

Raná ve večerním světle

Raná je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších vrcholů Českého středohoří a jeho návštěva určitě bude nezapomenutelným zážitkem! Výška tohoto vrcholu je pouze 457 metrů, ale přesto je společně s Oblíkem dominantou města Louny, poblíž kterého se oba vrcholy nachází.

čedičový velbloud

Většina vrcholů Českého středohoří má tvar pomyslného kužele, a právě proto je Raná originální. Vrchol se nachází uprostřed (asi 1 km) dlouhého hřebenu, na jehož každém konci jsou další dva menší vrcholky.

parádní výhledy do okolí

Výhledy z Rané jsou pamparádní. Co všechno můžeme za dobrého počasí vidět? Jižním směrem můžeme vidět město Louny a jeho okolní obce. Dále pak můžeme vidět Lenešický rybník, vrchol Milá a tři zajímavé, úzce sousedící, skvosty – Oblík, Brník a Srdov. Parkovat se dá v podstatě přímo pod vrchol a celá cesta na vrchol a zpět zabere zhruba 3 km a 300 metrů převýšení. Cesta nahoru je jednoduchá a bezpečná.

ráj pro létání

Vzhledem k poloze je Raná ideálním místem pro létání, což hojně využívají piloti větroňů, rogalisté a paraglidisté. Sídlí tu také letecký klub Raná, a proto je kolem vrcholu poměrně rušno. Pokud budete mít zájem, můžete si vyzkoušet nějaký z nabízených kurzů nebo zážitků. My jsme si pro dnešek vyšlápli opravdu jen a pouze na Ranou a slézali jsme po modré turistické stezce a vrchol jsme si v podstatě obešli. Na úpatí hory jsme si přichystali malý piknik a jen pozorovali, jak se tráva kýve ve větru, v květinách se prohánějí motýli a svět je tu naprosto v pořádku…


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 3 km | převýšení 300 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář