Image Alt

10 inspirativních Tolkienových citátů o cestování a životě

INSPIRACE & TIPY
  /  Zdraví & Seberozvoj   /  10 inspirativních Tolkienových citátů o cestování a životě

10 inspirativních Tolkienových citátů o cestování a životě

Pokud se považujete za čtenáře, s největší pravděpodobností máte nějaké oblíbeného spisovatele. Já jich mám hned několik, jedním z nich je J.R.R. Tolkien a druhým John Muir, kterého obdivuji jako „vandráka z přelomu 19. a 20. století“. Ráda si připomínám jejich citáty, které se objevují v jejich knihách.

Dnes jsem vybrala mých 10 nejoblíbenějších Tolkienových citátů/úryvků.

J.R.R. Tolkien nás učí o cestování a životě

 My rozhodujeme pouze o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán.

Malá připomínka toho, že i když se ocitneme v situaci, která nám není příjemná, tak jediné co mohu udělat je to, že ji využiji co nejlépe. Nemohu ovlivnit co se stane, ale mohu ovlivnit to, jak se situací naložím. Ať se jedná o parnou, hrbolatou a nevolnost vyvolávající cestu autobusem, nebo business, který stále nefunguje. Vždy se na vše snažím dívat z té lepší stránky a vyjít ze situace silnější.

Pokud cestujete, velmi brzy zjistíte, že věci prostě nejdou vždy podle plánu. V ten moment máte dvě možnosti – buď se budete zlobit a necháte si nezdarem zkazit celý výlet, NEBO prostě přijmete to, co vám bylo naservírováno. Já si rozhodně vybírám to druhé, protože život je příliš krátký na to, abychom nevyužili každý okamžik.

Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější.

Neznám pravdivějších slov. Jen si pomyslete, o kolik méně stresu bychom všichni zažívali, kdybychom měřili úspěch v počtu hodin strávených u dobrého jídla a ve společnosti blízkých přátel, než v počtu korun na našich bankovních účtech.

Je to nebezpečné, Frodo, vyjít ze dveří. … Vstoupíš na Cestu a jestli si nedáš pozor, může tě zavát kamkoliv.

Když zavřu oči a řeknu si tento citát, rozbuší se mi srdce. Cestování funguje přesně tímto způsobem – vyjdete ze dveří a vydáte se na dobrodružství. Očekáváte, že bude probíhat určitým způsobem. A pak samozřejmě vyhodíte své plány z okna, poznáte nové lidi a zamilujete se do míst, kde jste to nikdy nečekali.

Jakmile necháte nohy sejít z cesty, cestování vás opravdu MŮŽE zavát na ta nejneuvěřitelnější místa.

Svět je plný nebezpečí a je v něm mnoho temných míst, ale přesto je v něm mnoho krásného, a i když se ve všech zemích nyní láska mísí se smutkem, tím snad svět roste.

Občas dostanu otázku – a nebojíš se cestovat? Nebojíš se cestovat sama? Někteří lidé předpokládají, že svět „tam venku“ je z podstaty nebezpečný. Samozřejmě, na světě je mnoho míst, kam bych se neodvážila, ale na každé skutečně „nebezpečné“ místo existuje 5 nebo 10 dalších, které jsou krásné a dokonale bezpečné. Svět se nedělí na dobrý a špatný – a to je část toho, co ho dělá tak zajímavým.

Ne všichnikteří se toulají, jsou ztraceni.

Někteří lidé předpokládají, že lidé, kteří hodně cestují, před něčím utíkají — před špatným vztahem, před pracovními problémy, protože nechtějí nikdy dospět… Ale rozhodně tomu tak není vždy. Ve skutečnosti bych řekla, že cestování mě vedlo k tomu, že jsem o sobě, světě a lidském stavu objevila víc než v čemkoliv jiném, co jsem v životě udělala. Možná se hodně toulám – ale rozhodně nejsem ztracená.

Všude kolem je širý svět: můžete se ohradit, ale žádná ohrada vás před ním natrvalo neochrání.

Všem lidem tam venku, kteří se bojí druhých kvůli jejich náboženství, rase nebo kvůli tomu, kde se narodili: překonejte to. Svět se neustále mění a díky technologiím se každým rokem zmenšuje. Tento citát je tak pravdivý – nakonec se k vám děsivý, nebezpečný svět „tam venku“ dostane, bez ohledu na to, jak moc se ho snažíte od svého života oddělit. Takže to můžete přijmout i nyní.

Když nemůžete něco najít, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je hledat. Pakliže hledáte, jistě určitě něco najdete, ale není to vždy to, oč vám jde.

Oh, jak je toto pravdivé. Když cestujete, často přijíždíte do nové destinace s očekáváním. Někdy jste si jisti, že si nějaké místo zamilujete, zatímco jindy jste o něco skeptičtější. Ale obvykle se nevyhnete překvapení.

Copak dobrodružství nikdy neskončí? Asi ne. Někdo další vždycky musí pokračovat

Jakmile začnete cestovat – jakmile vás kousne „cestovní brouk“ – je velmi těžké přestat. Jakmile vaše oči uvidí cizí země a otevřou se různým způsobům myšlení, část vašeho „já“ bude vždy toužit pokračovat. Pro cestovatele dobrodružství rozhodně nikdy nekončí – vždy se těšíme na další.

Jediný sen je silnější, než tisíce skutečností.

Tento úryvek nepatří jen k cestování. Na cestě ke svému snu budete čelit mnoha překážkám, mnoha selháním i chybám. Důležité je nikdy se nevzdávat. Protože pokud jste opravdu odhodlaní za svým snem jít, nepřekvapí vás ani tisíc propastí a překážet, které budete muset překonat.

Ať ten, kdo neviděl padat noc, ještě neslibuje kráčet tmou. 

Poslední citát k zamyšlení na závěr. Vždy se spoléhejte jen sami na sebe, pokud jste s daným člověkem nečelili tmě. Lidé slibují, ale lidé se bojí, lidé couvají, utíkají, jsou zbabělí. Určitě to znáte. Naplánujete si cestu a myslíte si, že víte, s kým ji budete absolvovat. Vyrazíte s nimi, ale když jste v cíli a ohlédnete se kolem sebe, uvidíte úplně jiné lidi. Uvidíte ty, kteří kráčeli stejným neznámem jako vy. A ti, kteří vám slíbili, že vás nikdy neopustí, ti s vámi v cíli obvykle nejsou…


Který citát je váš oblíbený?

Napiš komentář