Image Alt

Údolím řeky Doubravy

ČESKO | ŽĎÁRSKÉ VRCHY
  /  Cestopisy   /  Údolím řeky Doubravy

Údolím řeky Doubravy

Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů, které můžeme najít jinde ve světě. Byť je údolí mnohem menší, neubírá mu nic na kráse a půvabu. Je romantické, tajuplné a rozhodně překvapí. Pokud mám cestu do Jihlavy a zbývá mi čas, vždy se po cestě zastavím na nějaký výlet nebo procházku. Tentokrát bylo času mnoho, a tak jsem se při cestě zpět rozhodla navštívit údolí řeky Doubravy, které jsem našla na mapě v podstatě úplně omylem.

řeka doubrava

Na parkování si volíme malé a nenápadné parkoviště poblíž Dolního Sokolovce. Zde necháváme auto a vydáváme se lesem po svých. Máme v plánu udělat okruh kolem řeky Doubravy (nejprve po jedné a poté po druhé straně). Cestou do Bílku jdeme klidnou, leč krásnou lesní cestou, projdeme Bílkem a napojujeme se na NS Údolím Doubravy.

Široká cesta naučné stezky se nejprve klikatí mezi chatkami a baráčky, propluje pod kamenným mostem, přes který jezdí vlak. Za mostem se profil trasy zásadně změní. Cesta vede po úzké pěšině, místy po kamenech a také kolem skal.

Cesta v podstatě po celou dobu kopíruje koryto řeky Doubravy. Místy se objevují železné lávky a mostky. Po nějaké době narazíte na nejkrásnější místo celého výletu, je to soutěska Koryto. Soutěska se obchází, nejprve se cesta prudce zvedá nahoru a poté klesá zpět k řece, odkud si soutěsku můžeme prohlédnout pěkně zblízka. Na trase se také nachází několik vodopádů. Najít zde můžeme i dvě skalní vyhlídky z nichž jedna je pozůstatek hradu Sokolov.

kamenný potok

Cestou jsme si okruh ještě trochu protáhly po modré trase podél Kamenného potoka. Podél potoka vede krásná a klidná lesní cesta. Popravdě, i tuhle část trasy jsem si užila. Cesta je bezpečnější (nehrozí uklouznutí po mokrých kamenech nebo železných lávkách) a zároveň si můžeme vychutnat jehličí pod nohama. Výlet NS Údolí Doubravy doporučuji. Nenajdete zde příliš mnoho atraktivních výhledů, ale užijete si šumění řeky tekoucí přes kameny a nádhernou přírodu Železných hor.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 11 km | převýšení 450 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář