Image Alt

Vánoční atmosféra v Norimberku

NĚMECKO
  /  Cestopisy   /  Vánoční atmosféra v Norimberku

Vánoční atmosféra v Norimberku

Vánoce jsou nádherným obdobím v roce a zároveň velkou příležitostí, kdy prozkoumat nová města. Letošní Vánoce stihneme dvě návštěvy vánočních měst. S rodinou jsme navštívili Salzburg a Hallstatt, s přáteli jsme si pro letošní rok zvolili Norimberk a Regensburg, a o nich bude tento článek.

NORIMBERK…

…druhé nevětší město Bavorska, je známé svou slavnou středověkou architekturou, významným germánským historickým muzeem, strašidelnou nacistickou minulostí, vánočními trhy (největšími v Německu) a Norimberskou klobásou. Norimberk (německy Nürnberg) byl kolem roku 1500 jedním z předních Evropských měst a jeho císařský hrad je označován za pevnost Svaté říše římské. Dnes, i když má Norimberk půl milionu obyvatel, okouzlující Staré Město, s gotickými budovami z červeného pískovce, dává návštěvníkům pocit, že jsou v mnohem menším a historickém městě.

NORImBERSKÝ HRAD

Norimberk sám o sobě působí velmi sympatickým, leč ohromným, dojmem. Zaparkovali jsme kdesi před psychiatrickou léčebnou =) a vydali jsme se do historického centra města. Hned v začátku procházíme rozsáhlým opevněním, které v jedné části ohraničuje centrum města. Projdeme si centrum a zamíříme na hrad, který je součástí městského opevnění. Je to vlastně v podstatě takový „dvojhrad“, který se skládá z hradu Císařského a Purkrabského. Během 2. světové války byl poničen a následně zrekonstruován do své původní podoby.

VOČNÍ TRHY

Po návštěvě hradu vyrážíme na vánoční trhy, které jsou zde otevřeny po celý den. Byla to asi naše nejlepší rozhodnutí, jelikož na trhy jsme se vrátili ještě večer po setmění. Nebylo možné se zde hnout. Obrovské návaly turistů činili z trhů tlačenici, která s vánoční pohodou rozhodně neměla nic společného. Byli jsme rádi že jsme si trhy v poklidu prošli ještě dopoledne. Večer jsme se poté vrátili ještě na hrad, abychom viděli osvětlený vánoční Norimberk a vydali jsme se do místní restaurace na večeři.

Nojoo, ale to bych zapomněla! Po prohlídce města jsme se vydali pěšky na prohlídku jedné gigantické stavby, ze které vám nejspíš bude běhat mráz po zádech..

dokumentační centrum pro národní socialismus

Všechny nás zajímá historie, proto jsme navštívili Dokumentační centrum pro národní socialismus, kterému jsme věnovali poměrně hodně času. Tato kongresová hala, při jejíž stavbě se Speer inspiroval římským Koloseem, je nevětším pozůstatkem nacistické architektury. Osmdesát metrů vysoká kruhová hala měla sloužit pouze k jednání stranických delegátů. Stavební kámen těžili a opracovávali vězni z koncentračních táborů.

Dnes (od roku 2001) je budova zrekonstruována a uvnitř se nachází výstava, která podává detailní svědectví o celé historii nacistického hnutí. Zaměřuje se přitom na nacistickou architekturu, mystiku, mytologii, rituály a na přitažlivost totalitní ideologie pro celou generaci Němců.  Zvláštní pozornost je věnována úloze Norimberku při stranických sjezdech, schvalování rasových zákonů a při poválečných procesech s nacistickými pohlaváry. Muzeum získalo cenu UNESCO za vzdělávání v oblasti lidských práv. 

Zdroj informací: archiv.hn.cz

MOMENTKY Z VÁNOČNÍCH TRHŮ

Joo, sbíráme hrnečky =D já si obvykle dávám horkou čokoládu a ostatní popíjejí svařák, případně punč. Protože Norimberk má vánočních trhů po městě hned několik, museli jsme jich samozřejmě obejít co nejvíc!

REGENSBURG

Norimberku jsme věnovali celý den. Samozřejmě, vždy je co objevovat, ale my jsme přijeli také kvůli vánočním trhům. Rozhodli jsme se tedy, že druhý den se vypravíme prozkoumat historická zákoutí a vánoční trhy v Regensburgu, které je vzdálené co by kamenem dohodil od Norimberku. Na rozdíl právě od zmiňovaného Norimberku zde panuje klid a rozhodně tu mají hezčí hrnečky na vánoční punč =)

Procházíme si historické centrum a po prohlídce města a vánočních trhů míříme zpět do Prahy. A konečně můžou Vánoce začít i u nás!

Napiš komentář