Image Alt

Naučnou stezkou na Velký Špičák

ČESKO | KRUŠNÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Naučnou stezkou na Velký Špičák

Naučnou stezkou na Velký Špičák

Náš třídenní výlet tentokrát vedl do okolí Jáchymova. Velký Špičák je poměrně známým turistických cílem, vede k němu naučná stezka a výhledy jsou opravdu famózní. Ale doporučím vám i Střední Špičák, ze kterého ty výhledy také stojí za to!

VELKÝ ŠPIČÁK

Velký Špičák se nachází celkem nedalo od vodní nádrže Velká Přísečnice a je oblíbeným výletním místem. My jsme zaparkovali U Sládkova smrku. Jelikož jsme vyráželi v nádherný podzim, bylo zde poměrně hodně houbařů. Však jsme taky po cestě nacházeli houby! Odtud vede naučná stezka až na vrchol Velkého Špičáku. Cesta je klidná, vede lesem a je zde jen mírné stoupání. Z jedné strany máme výhled právě na vodní nádrž Velká Přísečnice.

Vrchol Velkého Špičáku nás opravdu překvapil. Jedná se o nezalesněný holý kopec, na jehož vrcholu se nachází kříž a najdeme zde i odpočívku se stříškou. V případě příznivého počasí je zde kruhový výhled. Můžeme dohlédnout na Klínovec, Měděnec, Jelení horu nebo třeba až do Německa =) Nahoře trochu fičel vítr, v chladnějších dnech doporučuji alespoň čelenku.

střední špičák

Na Střední Špičák žádná značená nebo naučná stezka nevede, ale v mapě je označeno hned několik cest, kterými se lze pod vrchol dostat. Jdeme v podstatě osamocenou cestou a téměř nikoho celou cestu nepotkáme, což je pro výlet se psy parádní. Přímo nahoru na Střední Špičák nevede žádná cesta, některé jsou lehce vychozené od zbloudilých turistů, některé končí v křoví a další jsou vyšlapané od zvířat. Nejspíš se budete občas něčím brodit, ale pro pejsky je to vlastně ohromná zábava =) Výhledy ale rozhodně stojí za to!

malý špičák a zpět

K Malému Špičáku se také dostáváme lesem, ale jedná se o malý zalesněný vrchol. Zpět jdeme okruhem přes les. Po cestě se zastavujeme u Bývalé jámy Kovářské, což je bývalý důl, kde se v 60. letech 20. století těžil magnetit. Roku 1977 byla těžba zastavena a jáma Kovářská nyní slouží jako zásobárna pitné vody pro okolní obce v horách. Zpět se vracíme poklidnou lesní cestou.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 7 km | převýšení 200 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář