Image Alt

Víkend na rozhlednách

ČESKO | JIZERSKÉ HORY
  /  Cestopisy   /  Víkend na rozhlednách

Víkend na rozhlednách

S našimi přáteli Veru, Lukym a borderáčkem Artíkem jsme vyrazili na víkend do Jizerských hor. Jelikož Artík je psí senior, rozhodli jsme se, že nebudeme dělat žádné velké výlety, ale uděláme si poznávací víkend po rozhlednách Jizerských hor, jelikož právě Jizerské hory nabízejí jedny z nejkrásnějších kamenných rozhleden v Čechách!

černá studnice

Kamenná rozhledna Černá Studnice s turistickou chatou na nejvyšším vrchu Černostudničního hřebene (869 m.n.m.) byla postavená roku 1905. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m. Nahoru vede celkem 91 schodů. Prosklenými dveřmi vstoupíte do čtyřech ochozů věže z kterých budete mít výhled na celý Jablonec, asi tři čtvrtiny Liberce, celý Ještědsko-kozákovský hřbet, významné části Jizerských hor a Krkonoš a dále také Český ráj s Troskami, Bezdězem a Ralskem. 

Je-li rozhledna zavřená, částečný výhled lze získat z 50m vzdálené skály, která byla již v roce 1885 upravena na vyhlídkový prostor. Nedaleko chaty se také nachází zbytky malé botanické zahrady. Na Černou Studnici se dá dojet autem z obce Dolní Černá studnice. Na kole nebo pěšky se na rozhldenu dostanete prakticky ze všech stran.

tanvaldský špičák

Kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák patří mezi ty nejznámější v Jizerských horách. Už proto, že se nachází na vrcholu známého a oblíbeného lyžařského areálu. Kromě výhledu do širokého okolí čeká návštěvníky také příjemné posezení a občerstvení v restauraci. Celý objekt pochází z roku 1909.

bramberk

Bramberk je 21 metrů vysoká kamenná rozhledna na 787 m vysokém stejnojmenném postranním vrcholu kopce Krásný v maxovském hřebeni Jizerských hor. Od května do září je rozhledna otevřena o víkendech, během letních prázdnin dokonce denně. V případě nepříznivého počasí a špatné viditelnosti může být rozhledna uzavřena.

Za jeden víkend jsme se vypravili na tři rozhledny Jizerských hor. Konečně byl dostatek času je obhlédnout a vychutnat si krásné výhledy do krajiny, které rozhledny poskytují. Na programu nám zůstává zatím stále nenavštívená rozhledna Štěpánka.

Napiš komentář