Image Alt

Výhled na Triglav z Viševniku

SLOVINSKO
  /  Cestopisy   /  Výhled na Triglav z Viševniku

Výhled na Triglav z Viševniku

Viševnik (2050 m.n.m.) je vrchol v Julských Alpách, poměrně snadno přístupný z náhorní plošiny Pokljuka. Díky jeho přístupnosti je oblíbeným turistickým cílem v Triglavském národním parku a to jak v létě, tak v zimě. Mezi místními obyvateli je to také oblíbené místo k pozorování východu slunce. My jsme na východ slunce nešly, ale i tak tento výlet doporučuji. Z Viševniku jsou nádherné výhledy na horu Triglav, Bohinjské údolí, Julské Alpy, Mali Draški vrch a hřeben Rjaviny.

výchozím bodem je pokljuka

Že vám ten název něco říká? No jasně, nachází se tady biatlonový stadion, který má své místo ve Světovém poháru. My začínáme na parkovišti Rudno Polje, které se nachází právě mezi biatlonovým stadionem a kasárnami. Na levé straně cesty najdete velkou informační tabuli „Policija Svetuje“, na které najdete pokyny pro cestu do hor a tři červené značky (Triglav; Viševnik; Blejska Koča), které vás nasměrují správným směrem. Jednoduše vyrážíme po silnici a necháme se vést dobře značenou cestou.

NAKONEC JE TO OKRUŽNÍ TRASA

Nemáme žádné fotky z cesty nahoru. Cesta se v podstatě klikatí chvíli lesem, chvíli po sjezdovce (kde se pasou krávy). Po nějaké době les vystřídají kleče a čeká nás závěrečné stoupání na vrchol Viševniku. Kolem sebe uvidíte mnoho horských štítů a hřebenů. Největší dominantou tyčící se nad všemi ostatními vrcholy je samozřejmě Triglav, ale až se podíváte kamkoliv kolem vás, všude budou hory. Uvidíte spoustu nejrůznějších klikatících se cestiček v údolích a po úbočích hor.

výhled na HŘEBEN rjavina

Vlevo se tyčí hřeben Rjavina, který z dálky připomíná motorovou pilu. Hřeben je tvořen výraznými vrcholy Julských Alp – Macesnovec, Dimniki, Luknja Peč a Rjavina. Nejlépe viditelná a obdivovaná z vesnice Dovje, je to odvážná túra pro nejnáročnější a vybíravé horské ‚gurmány‘. Užijete si lezení po neuvěřitelně malebném hřebeni spojujícím tři nezávislé vrcholy s cílem na vrcholu impozantní hory zvané Rjavina, soused Triglavu.

Dolů jdeme okružní trasou přes Srenjski preval. Vtipné je, že o rok později uvidím Srenjski preval znovu, jen z druhé strany, cestou na Vodnikov dom na Velem Polju. Ale to je jiná kapitola. Cesta přes preval (oprava textu mi to neustále opravuje na plevel) vede po úbočí Viševniku a v jedné části musíme snést psy, jinak je to pohodová, ale krásná cesta.

impozantní údolí

Cesta poměrně rychle klesá dolů a čeká nás trasa tímto malebným údolím. Na pravé straně budeme mít právě Viševnik, na levé Veliki Selišnik a za záda zbytek Julských Alp s Triglavem, který se nám ale schová za Draškimi vrchy. Cesta údolím je poměrně klidná, příliš mnoho turistů tudy nechodí. Napojíte se poté zpět na stejnou trasu a půjdete po sjezdovce dolů. Celá dnešní trasa byla klidná, bez nebezpečných úseků a vhodná pro psy. Jen pozor, na cestě není voda a na sjezdovce do vás v létě opravdu praží slunce, mějte vodu nejen pro sebe, ale i pro psy =)


informace o výletu

vzdálenost 8 km | převýšení 1400 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář