Image Alt

Výhody a nevýhody cestování

INSPIRACE & TIPY
  /  Zdraví & Seberozvoj   /  Výhody a nevýhody cestování

Výhody a nevýhody cestování

Miluji cestování a každý, kdo navštíví tento web to s největší pravděpodobností prostě pozná. Fakt, že cestování miluji ale neznamená, že si neuvědomuji, že i cestování má své „pro a proti“, stejně jako mnoho dalších věcí, které nás v životě potkají.

Rozhodla jsem se tedy sepsat článek, který bude na cestování nahlížet jak z té kladné, tak z té záporné stránky. Vy se poté můžete rozhodnout, která strana mince u vás převažuje.

výhody cestování

Cestování jako útěk. Cestování vám pomůže uniknout, ať už je to ze špatného vztahu, z práce, nebo prostě z nudného a sedavého života. Někdy máte pocit, že prostě potřebujete pryč, a právě cestování je skvělá forma úniku – dokonce mnohem lepší než sledování filmu nebo čtení knihy – především to znamená, že skutečně můžete opustit svou současnou situaci, což se po dočtení knihy nebo dokoukání filmu nestane. Změna prostředí je někdy přesně to, co člověk potřebuje. Je třeba si uvědomit, že pro někoho může slovo „útěk“ působit zbaběle, ale právě naopak. Když jste od svých problémů nebo stresu daleko, často se najednou na daný problém díváme jinýma očima. Najednou ho vidíme z povzdálí a nevypadá tak nevyřešitelně jako předtím. Na cestách můžeme najít odpovědi na své otázky, před kterými běžně utíkáme.

Cestování jako zkušenost. Vidět jiné části světa a ponořit se do světa cizích kultur nám otevírá zcela nové možnosti poznávání a objevování. Cestování samo o sobě může být poučné a může vám otevřít oči takovým způsobem, o kterém jste si nikdy nemysleli, že je vůbec možný. Setkáme se s kulturami a budeme rádi, že se vracíme domů, ale taky se můžeme setkat s kulturami, které naše myšlení ovlivní na tolik, že s nimi budeme chtít splynout, že tam možná zůstaneme na nějakou dobu žít.

Cestování jako průvodce sebepoznáním. Když se vydáte na cestu, nejenže poznáte nové lidi, ale především otevíráte cestu novým zážitkům. Možná zjistíte, že kromě světa objevujete především sami sebe. Možná chce vyplynout na povrch vaše skutečné já, které bylo mnoho let schované. Cestování může být osvobozující v mnoha ohledech, a právě sebepoznání je jedním z nich. Pokud jsme součástí cizí kultury bez vlastního komfortu a pohodlí domova, může to být náročné, ale právě tyto osobní výzvy nám pomohou vyrůst v nezávislého jedince a je jedno, kolik nám vlastně je.

Cestování jako příležitost k dobrodružství a spontánnosti. Cestování otevírá dveře k mnoha dobrodružství, která mohou být plánovaná, ale také spontánní. Nechte život jen tak plynout a neodmítejte to, co vám přinese do cesty. Půjdete kolem zajímavé cedule, která nabízí canyoning, vy jste o tom nikdy nepřemýšleli a teď vás malinko nahlodala myšlenka, že by to mohlo být super? Běžte do toho! Třeba objevíte úplně nové věci, které vás nadchnou!

Cestování může být finančně dostupné. Mnoho lidí si stále myslí, že musí být milionář nebo vlastnit svěřenecký fond, aby mohli konečně začít cestovat. Super, pokud prodáváte v obchodě nebo pracujete ve školství (jako jsem třeba pracovala já), s největší pravděpodobností nepoletíte hned na půl roku na Filipíny, protože na to prostě nemáte. Vybírejte si tedy dostupné destinace, hledejte levné letenky, vybírejte alternativní ubytování a příležitosti. Nejspíš zjistíte, že z vašeho platu se v jiných státech dá vyžít několik měsíců.

nevýhody cestování

Cestování jako útěk. Ano, cestování vám pomůže uniknout, může nám pomoct vidět věci z jiné perspektivy a můžeme díky němu najít odpovědi na své otázky. Ale pokud skutečně utečete a nebudete se ohlížet zpět (nebo se nikdy nepostavíte do konfrontace s problémem, kvůli kterému jste zvolili útěk), může cestování způsobit více škody než užitku. Útěk ze špatné situace je v pořádku, ale schovávat se za cestu, abyste se vyhnuli řešení problému, to není úplně nejlepší volba. Nakonec se vždy budete muset postavit svým démonům.

Cestování může způsobit stesk po domově. I když jste dospělí tak je pravděpodobné, že budete během svých cest (ať trvají týden nebo rok) pociťovat určitý stesk po domově. Možná vám bude chybět vaše drahá polovička, mamka s taťkou, sourozenec nebo třeba vaše kočka. Být daleko od domova může být skvělé, ale je naprosto přirozené, když čas od času zatoužíte „po domově“. Dobrou zprávou je, že dnes existuje Skype, Facebook a další platformy, které vám umožní snadný kontakt s tím, kým potřebujete.

Cestování vás připraví o rodinné události. Během toho, kdy budete dlouhodobě pryč, se možná zasnoubí vaše sestra, možná bude mít dítě. Možná vám umře babička. Možná bude blízkému příteli diagnostikována rakovina. Ano, je přirozené, že člověk by chtěl u všech těchto životních milníků být a poskytnout lidem svojí lásku a podporu jinak, než jen přes obrazovku počítače. Život doma ale půjde dál i bez vás, a to je jedna věc, se kterou se prostě budete muset smířit. Nikdo nebude čekat na to, až se vrátíte. Den každého z nás má 24 hodin.

Cestování může být drahé. Ano, cestování může být cenově dostupné, ale taky může být extrémně drahé. Mnoho evropských zemí, podobně jako třeba Austrálie nebo Nový Zéland, mají neuvěřitelně vysoké životní náklady. Totéž platí pro těžko dostupné destinace, jako je třeba Antarktida. Pokud tedy sníte o levném cestování, nejspíš budete muset ze svého Bucket listu vyškrtnout řadu míst.

Cestování může být návykové. Závislost na cestování není v nevýhodách jen tak pro nic za nic. Jakmile jednou přičichnete k cestování, může vás nakazit neukojitelnou touhou cestovat, která vás jen tak neomrzí. Jednou obvykle není dost, o čemž svědčí desítky cestovatelů, kteří svůj život tráví na cestách. Člověk je náchylný „stát se závislým na věcech, které mu dávají dobrý pocit“, a tak nečekejte, že když na pár měsíců odjede, bude pro vás jednoduché vrátit se do běžného pracovního procesu a každodenního života.

několik slov na závěr

Když se podívám na tento seznam, jsem si jistá, že nejsem sama, kdo se rozhodl, že „výhody“ výrazně převažují nad „nevýhodami“, pokud jde o cestování. S každým velkým dobrodružstvím nebo snahou v životě přijdou rizika a přijdou oběti.

Někteří lidé by na seznam nevýhod přidali ještě jednu položku, a tou je „cestování může být nebezpečné“, ale ve skutečnosti je nebezpečné každý den jen nasednout do auta a jet do práce. Cestování samozřejmě přináší rizika, zejména dlouhodobé cestování. Ale život sám o sobě je riziko.

Jaký je váš názor? Co byste ještě přidali na seznam výhod a nevýhod? Podělte se s námi v komentářích =)

Napiš komentář