Image Alt

Wielki a Maly Staw, Údolí Bílého Labe

ČESKO | KRKONOŠE
  /  Cestopisy   /  Wielki a Maly Staw, Údolí Bílého Labe

Wielki a Maly Staw, Údolí Bílého Labe

Unavené nohy z předchozího dne nevnímáme. Jsme v Krkonoších a potřebujeme toho projít co nejvíc! Dnes jsme si naplánovali trasu kolem horských jezer Wielki Staw a Maly Staw. Vybíráme si cestu přes Polsko, naplánujeme odjezd autobusu a můžeme vyrazit na cestu.

CESTA ZAČÍNÁ U ŠPINDLEROVY BOUDY

Naše dnešní trasa začíná u Špindlerovy… vlastně ne, naše dnešní trasa začíná dole ve Špindlerově Mlýně, kde necháváme auto a opět čekáme na autobus =) Silnice na Špindlerovu boudu je placená horská silnice, ale je možné nahoru dostat autobusem. Autobus je poněkud plný, Špindlerův Mlýn je očividně oblíbenější oblast než Pec pod Sněžkou.

Aby ne, Špindlerova bouda je rozcestníkem mnoha turistických tras a tak se plný autobus brzy rozprostře do hor. My dnes vyrážíme směrem na Wielki a Maly Staw.

A POKRAČUJE DIVOKOU POLSKOU PŘÍRODOU

Nechtěli jsme jít cestou Česko-Polského přátelství, ale odbočili jsme po ZTZ „Rozdroże Izerskie – Pielgrzymy„. Trasa nás překvapila. Nejenže se po zelené trase vydala jen hrstka lidí, tudíž jsme na trase byli téměř sami, ale vedla neporušenou přírodou polských Krkonoš. Každou chvíli jsme po dřevěném chodníku přecházeli rašeliniště a horské říčky vzniklé táním sněhu, které se valí přes kameny, které jim překáží v cestě. Nechyběly ani kleče a barevné rašeliniště..

přes WIELKY STAW

Neminul nás ještě výstup po ŽTZ k Polednímu kameni a pak už nás čekala panoramatická stezka nad jezery. Wielki a Maly Staw jsou jezera ledovcového původu, tzv. plesa, největší v Krkonoších z české i polské strany. Na obrázku za námi se nachází Wielki Staw. Stěna karu, čili kotle, ve kterém ledovec vznikal, je vysoká 180m a moréna, což je kamenný val složený z kamení, hlíny a písku, vzniklý ledovcovou činností, dosahuje výšky 30m. Toto pleso je staré asi deset tisíc let.

a maly staw

Po hřebeni jsme obešli Wielki Staw. Jezero vypadá malé, ale jeho hloubka dosahuje více než 7 metrů. Můžete se dostat dolů, přímo u jezera je Schronisko Samotnia. My tam ale dnes nemíříme. Pokračujeme směrem k Luční boudě.

údolím bílého labe zpět do špindlerova mlýna

A následně Údolím Bílého Labe klesáme k Boudě Bílého Labe. Odtud pak vede asfaltová stezka zpět do Špindlerova Mlýna. Bílé Labe pramení asi kilometr od Luční boudy a na své cestě vytváří úžasné přírodní scenérie s řadou vodopádů a malých peřejí. Na levé straně od Bílého Labe se nad námi tyčí Kozí Hřbety a pravé straně pak Stříbrné a Čertovo návrší. Podél celého toku vede modrá turistická stezka značená jako Weberova cesta.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

VZDÁLENOST 19 KM | PŘEVÝŠENÍ 1300 m | VODA NA TRASE – ANO | VHODNÉ PRO PSY – ANO

Napiš komentář