Image Alt

CO NAVŠTÍVIT V PRAZE: 20 nejzajímavějších míst (2023)

PRAHA - PRŮVODCE
  /  Průvodce Českem   /  CO NAVŠTÍVIT V PRAZE: 20 nejzajímavějších míst (2023)
Co vidět v Praze

CO NAVŠTÍVIT V PRAZE: 20 nejzajímavějších míst (2023)

Praha je oblíbenou turistickou destinací hned z několika důvodů. V průměru patří mezi levnější a dostupnější Evropská města, má mnoho turistických zajímavostí, které přitahují nejrůznější cestovatele a především má neuvěřitelnou historii, krásnou a historickou architekturu a chutná jídla. Po návštěvě Prahy se budete chtít vrátit znovu a prozkoumat její další skryté poklady, protože přesně to dělám já, která v Praze žiji celý svůj život. Stále je co objevovat a tento článek se bude snažit autenticky nastínit vše, co by pro vás mohlo být zajímavé.

Pokud hledáte nějaký itinerář, který by vám poradil, co v Praze navštívit, inspirujte se právě tímto článkem, který je aktualizovaný pro rok 2023 a plný osobních tipů a zkušeností.

20 TIPŮ NA NEJLEPŠÍ MÍSTA, KTERÁ V PRAZE NAVŠTÍVIT

V tomto průvodci, nebo možná itineráři, chcete-li, si ukážeme nejznámější památky, ale také se pokusím vám nastínit Prahu trochu netradičně. Věřím, že i vy si užijete každý kout tohoto nádherného a živého města.

1) Pražský hrad a katedrála sv. víta

  • Vstupné do Pražského hradu: Vstupné na okruh Pražským hradem je 250 Kč pro dospělé a 125 Kč pro děti 6-16 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Pokud navštěvujete Pražský hrad s rodinou, můžete si koupit zvýhodněnou rodinnou vstupenku za 500 Kč (zahrnuje 2 dospělé a až 5 dětí do 16 let). Vstupenky je možné koupit online a na místě jen oskenujete při vstupu do každého místa (jsou tu turnikety).
  • Otevírací doba: Areál Pražského hradu se otevírá každý den v čase 6:00-22:00 celý rok. Otevírací doba jednotlivých objektů se pak liší dle sezóny: duben-říjen 9:00-17:00 (v neděli otevírá katedrála svatého Víta až ve 12 h); listopad-březen 9:00-16:00.
  • Vyber si svou prohlídku pražského hradu, přeskoč frontu nebo si objednej průvodce!
Pražský hrad

TIP: Pražský hrad má rozlohu 7,28 hektarů, je třetím největším hradním komplexem na světě a je zapsán v Guinessově knize rekordů. Z toho vyplývá, že si na tuto památku musíte vyhradit dostatek času =)

Pár slov o Hradu… Pražský hrad je po bezpečnostní kontrole z části přístupný veřejnosti zdarma. Můžete si prohlédnout nádvoří, přilehlé zahrady a nakouknout do katedrály svatého Víta. Můžete také zajít na půlnoční mši, která je skvělým zážitkem. Pokud si budete chtít prohlédnout i další prostory, budete si muset zakoupit vstupenku. Takovými místy je třeba Svatováclavská kaple, Starý královský palác, bazilika svatého Jiří, nebo třeba Zlatá ulička u Daliborky.

2) karlův most

První kámen Karlova mostu byl položen 09.07.1937 v Praze.

Bylo to poté, kdy byl původní most stržen povodní. Panuje několik legend o tom, proč si císař vybral zrovna tento den. Pravděpodobně věřil numerologii a jedná se o palidrom, datum tedy můžeme přečíst stejně i pozpátku. Ale skutečnost nikdo neznamenal.

Do poloviny 19. stole byl Karlův most jediným mostem v Praze. Lemuje jej 30 replik barokních soch. Originály jsou uložené v Lapidáriu národního muzea, které nájdeme na Václavském náměstí.

Vstup na Karlův most je každý den 24/7 a neplatí se zde žádné vstupné, ale můžete vyzkoušet Virtuální realitu s mobilním průvodcem a vstupem do věže.

Pražský hrad

3) Staroměstské náměstí

Pravděpodobně jedno z nejkrásnějších náměstí v Praze. Ideální místo, kde můžete strávit odpoledne nebo dokonce celý den zkoumáním historie a zastavením se v kavárnách a restauracích, kde můžete ochutnat jídlo nebo načerpat historii.

Staroměstské náměstí je v podstatě historické jádro Prahy a zákulisí mnoha českých dějin. Najdeme zde Týnský chrám, kostel sv. Mikuláše nebo třeba Mariánský sloup.

Kostel sv. Mikuláše je zdarma a vstupné je dobrovolné.

Kromě toho zde samozřejmě najdete Pražský orloj a Staroměstskou radnici, na které se podíváme o odstavec níž.

Staroměstské náměstí

4) Staroměstká radnice a Pražský orloj

Pražský orloj je třetím nejstarším orlojem na světě a sloužil primárně pro astrologii. Najdete jej na věži Staroměstské radnice a každou hodinu sem přicházejí turisté, aby viděli na vlastní oči mechanické procesi apoštolů.

Pokud budete mít čas, navštivte i vnitřek samotné radnice. Nakouknete za apoštoly, do sálů, do kaple nebo třeba do podzemí. Ale nejvíce vás nejspíš bude fascinovat výhled z věže na Prahu.

  • Vstupné do Staroměské radnice: 250 Kč základní, 150 Kč snížené vstupné (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 5 let a ZTP s doprovodem zdarma)
  • Otevírací doba: leden-březen PO 11:00-20:00, ostatní dny 10:00-20:00; duben-prosinec PO 11:00-21:00, ostatní dny 9:00-21:00
  • Vstupenky: Přeskočte frontu a vydejte se na prohlídku s průvodcem! Pro mě to byl rozhodně zajímavý a vzdělávací zážitek.
Pražský orloj

5) Prašná brána

V této 65m vysoké gotické věži se dříve schovával střelný prach v Praze, právě z tohoto důvodu ji dnes říkáme Prašná brána, která je zároveň výchozím bodem Královské cesty, která poté pokračuje přes Staroměstské náměstí, přes Karův most až na Pražský hrad. Z Prašné brány si můžete užít poměrně krásný výhled na Prahu.

  • Otevírací doba: každý den, leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 10:00-19:00, červen-srpen 9:00-21:00, září 10:00-19:00, říjen-listopad 10:00-18:00, prosinec 10:00-20:00
  • Vstupné: základní vstupné 150 Kč, snížené (senioři nad 65 let, děti 6-15 let a studenti do 26 let) 100 Kč.
Prašná brána

6) Václavské náměstí a nároDní muzeum

Václavské náměstí, nejlepší veřejný prostor města pro oslavy a demonstrace. Václavské náměstí vzniklo za císaře Karla IV. a dříve bylo známé jako koňský trh. Od nepaměti tak bylo známým obchodním místem. Právě tady došlo v roce 1918 k vyhlášení Československé republiky a v roce 1989 také k pádu komunismu.

Václavské náměstí bylo pojmenováno po patronovi Čech, jehož sochu můžeme najít v horní části náměstí pod budovou Národního muzea.

NÁRODNÍ MUZEUM

  • je dominantou Václavského náměstí a také nejdůležitější muzejní institucí v Česku. V muzeu je také kopule, ze které je výhled na Prahu
  • Otevírací doba: 10:00 – 18:00
  • Vstupné: základní vstupné 250 Kč, snížené 150 Kč (senioři nad 65 let, mládež 15-18 let, studenti), děti do 15 let zdarma
  • Tip: objednejte si prohlídku města s průvodcem i se vstupenkou do muzea
Václavské náměstí

7) Strahovský klášter

Strahovský klášter je druhý nejstarší klášter v Praze. Poprvé byl postaven v roce 1140, ale musel být několikrát rekonstruován. Samotný klášter se může jevit poněkud obyčejně, ale místní knihovna je prostě ohromující. Je rozdělena do dvou sálů, které obsahují tisíce vzácných svazků náboženských a filozofických textů. A jakoby to nestačilo, stěny knihovny jsou mistrovsky vyzdobeny zářivými a krásnými freskami, které rozhodně musíte vidět.

  • Otevírací doba: 9:00-12:00 a 13:00-17:00
  • Vstupné: Zvýhodněné vstupné 280 Kč a snížené 140 Kč (za focení příplatek 80 Kč). Samostatná vstupenka na jedno z míst (knihovna nebo obrazárna) stojí 150 Kč a snížené 80 Kč (50 Kč příplatek za focení).
Strahovský klášter

TIP: Nahlédněte také do kabinetu kuriozit, které byly přivezeny z pozůstalosti Karla Jana Erbena v roce 1798. Obsahují části ptáka dodo, mořské exempláře, hmyz a antropologické artefakty a jsou trochu zvláštním, ale fascinujícím pohledem na lidskou posedlost.

8) Petřín a Petřínská rozhledna

Praha má mnoho parků a někdy rádi utečeme od ruchu města do přírody. Jedním takovým místem může být právě Petřín. Na Petříně můžeme obdivovat Růžový sad, Kinského zahradu nebo třeba Hladovou zeď, na jejíž stavbě se podílel i sám Karel IV.

Celým Petřínem vede pozemní lanovka s mezistanicí Nebozízek. Lístek stojí 60 Kč (bez nároku na slevu) nebo je v ceně s 24 či 72 hodinovou jízdenku, popř. v rámci předplaceného kuponu pro Prahu.

PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA

  • pokud vám připomíná Eiffelovu vež v Paříži, je to naprosto v pořádku, je v podstatě její volnou kopií. Měří ´58,7 m a stojí v nadmořské výšce 324 m, takže působí vyšší
  • Otevírací doba: leden-březen 10:00-18:00, duben-květen 9:00-20:00, červen-září 9:00-21:00, říjen-prosinec 10:00-20:00
  • Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč (děti 6-15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, ZTP). Rodinné vstupné 350 Kč (2 dospělí + až 4 děti do 15 let).
Petřín se psem

9) Čertovka a ostrov Kampa

Pražské Benátky.

Název vznikl díky tomu, že tímto uměle vytvořeným ostrovem protéká kanál Čertovka, který byl dříve využíván jako náhon pro zdejší mlýny. Z dnešních mlýnů už uvidíme jen Velkopřevorský. Kromě toho na Kampě můžeme narazit na Werichovu vilu nebo známou Lennonovu zeď.

Pokud si chcete Kampu užít z pohledu vody, máte dvě možnosti:

  1. Projedete se lodí
  2. Jednou za rok se otevírá centrum města pro všechny Paddleboardisty. Pokud máte alespoň trochu sportovního ducha, tuhle akci rozhodně nepromeškejte
    Napříč Prahou přes 3 jezdy na paddleboardu
Čertovka a ostrov Kampa

10) Chrám sv. cyrila a mEtoděje

Místo s mrazivou histori, které změnilo průběh 2. světové války.

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze není jen krásnou barokní stavbou a pravoslavným kostelem, je také místem, které dokumentuje české hrdinství. Zde se ukrývali a zde zemřeli čeští parašutisté, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha za 2. světové války. Atmosféra doby, kdy se měnila historie 20. století, je zde stále cítit.

V podzemní kryptě barokního chrámu sv. Cyrila a Metoděje se v současnosti nachází pietní místo s ponurou, zato hrdinnou minulostí. Právě zde se totiž ukrývali atentátníci na říšského protektora Reinharda Heydricha, po svém odbojářském činu v roce 1942. Úkryt sedmi parašutistů byl však vyzrazen. Než by padli do rukou nacistů, raději všichni zvolili smrt posledními sedmi kulkami, které jim po odrážení útoku nacistů zbyly.

Chrám sv. Cyrila a Metoděje

11) Jeruzalémská synagoga

Krásná synagoga postavená v Maurském stylu. Je krásně zdobená nejen zvenku, ale i zevnitř. Kromě bohoslužeb si můžeme synagogu prohlédnout v rámci prohlídek.

  • Vstupné do synagogy: 100 Kč, děti 6-15 let 60 Kč; v letní sezóně zvýhodněné vstupné spolu se Staronovou synagogou
  • Otevírací doba: 10:00-18:00, zavřeno v sobotu a o státních svátcích
Jeruzalémská synagoga v Praze

12) Vyšehrad

Vyšehrad je dominantou pravého břehu Vltavy a váže se k němu hned několik pověstí. Vyšehrad údajně založil král Krok a z pověstí známe Vyšehrad jako místo, kde bájná kněžna Libuše věštila slávu naší matičce Praze. Můžeme se také podívat na místo, kde věrný kůň Šemík zachránil svého pána Horymíra strašlivým skokem ze skály.

Na Vyšehradě najdeme také významný hřbitov s hrobou Slavín, na kterém se nacházejí významné české osobnosti, jako je Milada Horáková, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Josef Čapen, Jaroslav Vrchlický a další.

  • Otevírací doba: areál je přístupný 24/7
  • Vstupné: Vstup do areálu je zdarma, platíte jednotlivé prohlídky. Pokud máte rádi prohlídky s průvodcem, rezervujte si Prohlídku Vyšehradu
Vyšehrad

13) Tančící dům

Tančící dům, nebo-li také Fred a Ginger, je tvorbou architekta Franka Genryho. Tvar opravdu připomíná tančící pár a je obklopen budovami z 18. a 19. století, působí tedy trochu netradičně.

Uvnitř budovy jsou kanceláře, ale najdeme zde také oblíbený hotel a luxusní restauraci, která má střešní terasu. Pokud sem půjdete na oběd nebo večeři, rozhodně si nezapomeňte přibalit foťák.

Tančící dům

14) Olšanské hřbitovy – kde si v praze odpočinout

Možná si říkáte, že návštěva Prahy pro vás určitě neznamená návštěvu hřbitova. Přesto je to jedno z míst, kam čas od času zajdu.

V 17 století zasáhl Prahu mor a přeživší se rozhodli, že je nehygienické pohřbívat oběti ve městě, a tak vznikl tento hřbitov. O století později přišel další mor a oběti byly pochovány opět tady. Poté byl hřbitov využíván až do 20. století. Navzdory této děsivé historii je hřbitov ve skutečnosti krásným, klidným místem s řadou propracovaných secesních hrobových pomníků.

Tento největší hřbitov v Praze je rozdělen do 12 samostatných sekcí, které reprezentují různá vyznání a kulturní skupiny. Pokud se chcete o tomto místě dozvědět něco víc, jsou k dispozici Komentované prohlídky s průvodcem.

Je zde pohřbena celá řada slavných osobností, takže se nezapomeňte podívat na hroby Jana Palacha, studenta, který se upálil na protest proti okupaci Československa, a Pavla Roma, slavného bruslaře.

Olšanské hřbitovy

15) Muzeum alchymie

Strašidelný a fascinující pohled na dosud neznámou část pražské historie.

Toto tajné místo bylo objeveno teprve v roce 2002 díky záplavám. Čeká vás strašidelný a fascinující pohled na jiný způsob života. Obsahuje všechny nástroje, které alchymisté při své práci používali, třeba při snaze proměnit olovo ve zlato, a také řadu dalších kuriozit, které vás ohromí.

Uvidíte kůži černého medvěda, sportovní portréty a knihy, ale když otočíte malou sošku v knihovně, otevře se podzemní svět. Sejděte po schodech dolů a prozkoumáterozlehlou laboratoř pod ním. Muzeum je trochu nezvyklé a můžete si ho prohlédnout pouze s průvodcem, ale i tak je to fascinující pohled na temnější část pražské historie.

VSTUPENKY: http://www.alchemiae.cz/

Muzeum Alchymie Praha

16) Vrtbovská zahrada

Pokud se ptáte, kde si odpočinou v Praze, jsou to rozhodně Vrtbovské zahrady. Většina lidí navštěvuje Valdštejnskou zahradu, ale o Vrtbovské zas tolik lidí neví. Nebo možná ví, ale nechodí sem, jelikož se zde platí vstupné.

Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu od pražského architekta Františka Maxmiliána Kaňky, freskami od Václava Reinera a sochami od Matyáše Brauna.

  • Otevírací doba: duben-říjen 10:00-19:00
  • Vstupné: 120 Kč, děti do 15 let 85 Kč, senioři a studenti 95 Kč, rodinné vstupné 350 Kč
Vrtbovská zahrada

17) PALÁC Langhans

V této novorenesanční budově v roce 1880 založil Jan F. Langhans fotografický ateliér. Právě tady si spoustu známých osobností nechávalo pořizovat své portréty. V této tzv. „Galerii osobností“ bylo po první světové válce více než milion fotografických negativů. Po roce 1948 byly archivy zničeny, jelikož byl podnik znárodněn. Po „sametové revoluci“ byl objekt vrácen zpět do rukou Langhasovy rodiny, kde prošel rekonstrukcí.

V současné době se zde nachází jeden z největších a nejkomplexnějších obchodů Foto Škoda, zabývající se nejen fotografickými potřebami, ale fotografováním a světem kolem něj.

Palác Langhans

18) Jilská Absintherie

Domov zelené víly.

Absint byl kdysi jedním z nejoblíbenějších nápojů v Evropě a v tomto obchodě ho můžete vyzkoušet.

Nejlepší čas, kdy zajít do této absintherie, je o víkendu, kdy se každý drink podává s podívanou a humbukem. Ale bez ohledu na to, kdy jdete, požádejte o destilovaný absinth, protože macerované nápoje je jako pití ohnivé vody. Každý nápoj má svou vlastní bylinkovou chuť a pokud si nejste jisti, co vyzkoušet, zeptejte se barmanů na jejich doporučení. Jen si pamatujte, že tento nápoj obsahuje velké množství alkoholu, takže se nejprve ujistěte, že máte něco v žaludku a pijte to pomalu!

Jilská Absintherie

19) Cross Club – zábava v praze

Pražská všehochuť umění.

Tento klub vypadá jako zátoka průmyslových pirátů a je plný světla, barev a zvuků. Byl vytvořen v roce 2002 skupinou přátel, aby dali DJům a dalším kreativcům prostor ke cvičení. Informace o klubu se rychle rozšířila a nyní je to třípatrová továrna na umění všeho druhu a najdeme tu vzdělání, koncerty především elektronické hudby a také místo pro setkávání aktivistů.

ODKAZ: https://www.crossclub.cz

Cross Club Praha

20) Muzeum Franze Kafky

Muzeum věnované jednomu z jeho nejslavnějších a nejproblémovějších synů. Pokud se chcete seznámit se životem Franze Kafky, tak jste tady správně.

Franz Kafka se narodil v Praze v roce 1883 a zůstává jedním z nejpopulárnějších romanopisců z Prahy. Muzeum ukazuje nejen jeho život, ale i jeho děsivé představy o světě. Autor měl ve svých dílech nevšední talent kombinovat realitu s fantazií a muzeum jde v jeho šlépějích. Stírá hranice mezi skutečností a fikcí, aby ulistrovalo Kafkův život to, jak Praha změnila jeho tvorbu.

Muzeum využívá deníkové záznamy, zvukové plochy a 3D instalace k vytváření intelektuálních, uměleckých a nočních můr s využitím pražských ulic ke zkoumání Kafkova utrpení a nejistoty. K ilustraci jeho podivných nápadů se používají mechanické sochy a vše napodobuje strašidelný, snový svět, který vytvořilo Kafkovo pero. Dlouho poté, co opustíte toto muzeum, budete přemýšlet o věcech, které jste viděli, a to je známka skutečně mistrovské expozice.

VSTUPENKY: Muzeum Franze Kafky

Muzeum Franze Kafky

Napiš komentář