Image Alt

Kranjska Gora: Letní a podzimní průvodce

SLOVINSKO - PRŮVODCE
  /  Průvodce Slovinskem   /  Kranjska Gora: Letní a podzimní průvodce
Slovinsko nejkrásnější místa

Kranjska Gora: Letní a podzimní průvodce

Kranjska Gora je alpské letovisko ležící v údolí Horní Sávy na severozápadě Slovinska, velmi blízko rakouských a italských hranic.

Kranjska Gora, která se nachází mezi majestátními Julskými Alpami a dlouhým pohořím Karavanky (Karawanken), funguje jako severní brána do Triglavského národního parku.

Každé léto Kranjska Gora přitahuje pěší turisty, cyklisty, kaňonáře a horolezce, kteří touží prozkoumat nejvyšší hory slovinských Alp. Městem prochází několik pozoruhodných dálkových turistických tras, včetně nové 16etapové stezky Juliana Trail a 43etapové stezky Alpe Adria Trail.

Pokud se chystáte do této lokality bez auta, doporučuji návštěvu především v hlavní letní sezóně, kdy jezdí sezónní autobusy. V hlavní sezóně jezdí autobusová linka, která spojuje Kranjskou Goru a Bovec přes horský průsmysk Vršič.

V konečném důsledku vám ale auto ve Slovinsku poskytne větši flexibilitu. Můžete tak prozkoumat údolí jako jsou Planica, Vrata, Kot, Krma nebo Radovna, která nejsou dostupná veřejnou dopravou. Já osobně jezdím do Slovinska vždy autem, ale pokud někam letíme letecky, jsem spokojená s rezervační platformou aut Discovercars.com. Navíc některé cesty třeba na Triglav začínají právě v údolí Vrata a v těchto místech je auto prostě nezbytnou součástí. Nebo je možné využít taxi, jako jsme to udělali my při přechodu Karavanek.


To nejlepší z Kranjske Gory


1. Na kole do přírodní rezervace Zelenci

Slovinsko Zelenci

Zelenci, jedno z nejznámějších míst ve Slovinsku. A ano, i když je to turisticky velmi frekventované místo, tak rozhodně stojí za návštěvu.

V podstatě se nacházíte uprostřed národní rezervace se smaragdově modrým jezírkem, ve kterém pramení Sava Dolinka. Stálá teplota vody je kolem 6 °C a jezírko v zimě nezamrzá. Okolo najdete vyhlídkovou věž a dřevěné chodníčky.

Porézní křídové dno bazénu umožňuje plynulé vzlínání spodní vody. Uvidíte proudy bublin vycházející ze dna.

Jak se dostat na Zelenci:

 • Nejjednodušší varianta je dojet autem na parkoviště někde u hlavní silnce vedle rezervace. Ideální místo je parkoviště u restaurace Gostilna Zelenci. Odtud je to poté pár minut pěšky jednoduchou trasou.
 • Druhá, krásnější varianta je kolo. V centru města si můžete půjčit kola, pokud si do Slovinska nevezete svoje vlastní. V Kranjske Goře je velké parkoviště, odkud je to k Zelenci asi 4 km. Cesta nevede po silnici. Pokud si chcete udělat delší cyklovýlet, můžete vyrazit až z Jesenice, odkud tato pohodová cyklostezka bez jakýchkoliv velkých stoupání vede. Trasa zde.

2. Jeďte autem nebo autobusem do SEDLA Vršič

Slovinsko nejkrásnější místa

Sedlo Vršič (nebo také Vršič Pass) je nejvyšší asfaltový horský průsmyk ve Slovinsku, který spojuje Kranjskou Goru s Bovcem. Můžete se sem dostat samozřejmě pěšky, ale mimo to také autem nebo v sezóně autobusem.

Během sezóny do sedla vyjíždějí autobusy v pravidelných intervalech 1 – 2 hodiny. Jízdní řády autobusů najdete zde. Během sezóny doporučuji krátkou procházku a oběd v horské chatě Poštarski dom na Vršiču. Po obědě můžete pokračovat horským průsmykem dále směrem údolí Trenta, nebo se vrátit zpět do Kranjske Gory.

Pokud byste brali sedlo Vršič jako výchozí trasu pro nějaký výlet, doporučuji výšlap na Slemenovu Špicu, což je travnatý pahorek a vyhlídkový bod uprostřed Julských Alp. Celý výlet by neměl trvat déle než 3 hodiny.

Jak se dostat na Slemenovu Špicu:

Od průsmyku Vršič se dejte směrem k Slemi. Po 30 minutách dorazíte na sedlo Vratica (1799 m), kde se cesta rozděluje. Můžete pokračovat na Malou Mojstrovku, což je ferrata, nebo pokračovat prácě na Slemenovu Špicu. Kdyby pro vás byl tento výlet krátký, můžete pokračovat dále na Planinski dom Tamar. Cestu zvládnete i se svými čtyřnohými horaly.


3. Navštivte vodopád Peričnik v údolí Vrata

Vodopád Peričnik

Jeden z nejkrásnějších vodopádu ve Slovinsku v údolí Vrata. Jedná se o nenáročný výlet, který má asi 1 km a nezabere víc než hodinu. Tedy pokud nebudete chtít zaznamenat vodopád ze všech stran, nebo se na něj prostě koukat.

Ve skutečnosti se jedná o dvě ramena. První rameno vodopádu dosahuje 16 metrů, to druhé 52 metrů. Kromě nízké turistické návštěvnosti je hlavní raritou tohoto vodopádu možnost se projít přímo pod ním. Za vodopádem totiž vede úzká římsa.

Od chaty Koča pri Peričniku trvá cesta strmou lesní cestou k vodopádu Peričnik 15 minut.


4. Udělejte si jednodenní výlet k jezerům Fusine v Itálii

Laghi di Fusine

Laghi di Fusine jsou dvě ledovcová jezera v severovýchodní Itálii, velmi blízko hranic Itálie a Slovinska. Pokud máte auto nebo rádi jezdíte na kole, vřele doporučujeme udělat si výlet k těmto dvěma krásným jezerům. Cesta autem do Laghi di Fusine trvá pouhých 20 minut (14 km).

Když přijedete, můžete zaparkovat auto přímo u jezera Laghi di Fusine Superiore (až téměř na konci cesty, mnoho lidí nedojede až sem a parkují zbytečně podél cesty. Kolem jezer vede okružní trasa s dechberoucími výhledy, ale udělejte si na ní dostatek času, budete lézt po kamenech a kořenech.

Pokud budete chtít pokračovat dále do hor, doporučuji navštívit chatu Rifugio Luigi Zacchi (1380 m). Od jezer se také dostanete až na Mangart.


5. Výšlap k vodopádům Martuljek

Vodopády Martuljek

Pokud jste někdy jeli autem přes Gozd Martuljek, s největší pravděpodobností si to budete pamatovat. Před městem je na silnici most, ze kterého se nám otevírá asi nejkrásnější pohled na Triglavský národní park. A právě tady se vyplatí zaparkovat a vyrazit na místo, které moc lidí nezná, jelikož tam nevede turistická stezka.

Jak se dostaneme k vodopádům Martuljek?

Zaparkujeme ve vesnici Gozd Martuljek, vydáme se k Oglarske kope, což je místo, což je v podstatě „výstava pálení uhlí“ a pokračujeme dál do soutěsky Martuljek. Projděte se okouzlující roklí a vystoupejte po schodech k vyhlídce Dolní vodopád Martuljek (Spodnji Martuljkov slap).

Cesta stoupá k chatě Brunarica pri Ingotu, která se nachází na malebné horské pastvině. Zastavte se na domácí guláš, drink nebo jednoduše na výhled na hory.

Zde můžete túru ukončit, nebo pokračovat v chůzi zhruba další hodinu k vodopádu Horní Martuljek (Slap Zgornji Martuljkov). Pokud se budete chtít dostat přímo k vodopádu, čeká vás dobrodružná cesta přes ferratu úrovně „B“, ale ve skutečnosti jde spíše o několik chodníčků a železných lan.


6. Navštivte jezero Jasna

Jezero Jasna

Jezero Jasna je název pro dvě propojená umělá jezera v blízkosti Kranjska Gora. Z centra města Kranjska Gora je to k jezeru asi 25 minut chůze. Můžete jít buď po silnici nebo lépe podél řeky Pišnica.

Podél jezera Jasná je několik kaváren, ale rozhodně navštivte restauraci Milka (nutná rezervace). Nejlepší doba k návštěvě jezera Jasna je v podvečer, krátce před západem slunce. Jak slunce zapadá, vrcholky Severních Julských Alp (hora Razor a Prisank) se rozzáří v jemných odstínech růžové a fialové. Je to okouzlující pohled.

Vedle jezer protéká právě řeka Pišnica, kde je velké koryto, po kterém se dá chodit. Pro psy, děti, ale i dospělé je to doslova kamenný ráj plný horských potůčků.


7. dejte si večeři v restuaraci milka

Restaurace Milka Jezero Jasna

Milka je luxusní restaurace a poměrně nově otevřený hotel, který se nachází přímo u jezera Jasná. Hosté si zde mohou vychutnat slovinskou kuchyni v romantickém prostředí s výhledem na Julské Alpy. Tato restaurace s jednou michelinskou hvězdou nabízí na oběd (pouze sobota) a večeři (středa – sobota) stálé menu.

Pro ten nejkouzelnější zážitek si zarezervujte stůl 1 hodinu před západem slunce. Pokud plánujete své výročí nebo líbánky, zvažte pobyt v Milka Boutique Hotel. Zkontrolujte sazby a aktuální dostupnost na booking.com.

Poznámka | Navštívili jsme Milku ještě před renovací. Naše fotografie před rekonstrukcí.


8. výlet na trojmezí itálie, slovinska a rakouska

Trojmezi Itálie Slovinska a Rakouska

Na Trojmezí vede hned několik cest, a to jak ze Slovinska, tak i z Rakouska nebo Itálie. My jsme pro náš výstup zvolili cestu ze Slovinské strany, konkrétně z zhraničního přechodu Korensko sedlo.

Cesta nahoru na vrchol není nijak technicky náročná, vesměs se jedná o lesní cesty a zpevněné cesty. Nahoře už vás čeká cesta převážně po pastvinách. U stanice lanovky Bergrestaurant Dreiländereck mimo sez=onu nenajdete prakticky živáčka. Můžete si tak vychutnat místo plné ticha a krásných výhledů.


KDE SE UBYTOVAT VE SLOVINSKU?


KRANJSKA GORA

 • HOTEL VANDOT – pohostinný B&B v centru Kranjska Gora s čistými a útulnými pokoji a parkováním (za příplatek). Domácí mazlíčci nejsou povoleni.
 • PRI MARUSI – penzion s mimořádně laskavými a pozornými majiteli. Pokoje jsou čisté a moderní. Výborná snídaně je v ceně.
 • GARNI HOTEL MIKLIČ – rodinný hotel uprostřed hor na úpatí Vitrancu hned vedle sjezdovky. Parkování zdarma s možností nabíjení elektromobilů.
 • HIŠA KOSOBRIN – moderní apartmány s plně vybavenou kuchyní na břehu řeky Sávy Dolinky, kousek od centra města. Hosté mají přístup do sauny a soukromého parkoviště.
 • BOUTIQUE SKIPASS SUPERIOR HOTEL – Ubytování v Kranjska Gora pro náročné. Rodinný hotel nabízí výhled na Julské Alpy, k dispozici je à la carte restaurace, která podává místní speciality. Sjezdovky jsou vzdálené cca 400m. Domácí zvířata zde nejsou povolena.

Najděte si ubytování v destinaci Kranjska Gora.


JEZERO JASNA

 • JASNA CHALET RESORT – zaujímá nejzáviditelnější polohu podél severního břehu jezera Jasna, s výhledem na Prisank a Razor. Většina pokojů má 2-3 ložnice, což je ideální pro rodiny. Právě tady jsme si opravdu užili alpské prostředí, plně vybavenou kuchyň a pohodlné soukromé parkoviště. Pejskové jsou vítáni a ubytování nabízí zdarma půjčení SUP na jezero.
 • MILKA BOUTIQUE HOTEL – nový a udržitelný alpský hotel se šesti pokoji s výhledem na jezero Jasna a Severní Julské Alpy. Architektonický návrh je ódou na nedotčené okolí hotelu. Tento bezchybný butikový hotel nabízí skvělou restauraci (otevřenou na obědy a večeře), ohromující výhledy na hory a bohatou snídani, na kterou se sbíhají sliny. Další vybavení: zabezpečená úschovna kol a lyží, bar a soukromá sauna (za poplatek). Domácí zvířata nejsou povolena.

Najděte si ubytování v destinaci Jezero Jasna


GOZD MARTULJEK

 • TRIANGEL BOUTIQUE HOTEL – je 4hvězdičkový hotel s pohodlnými, klimatizovanými pokoji a apartmány. Hotel se nachází přímo na začátku stezky k vodopádům Martuljek. Hosté mají přístup do wellness (za příplatek), fitness centra a soukromého parkoviště. Doporučuji jíst v hotelové restauraci, ve které se podává jídlo z tradičních slovinských surovin a z místních zdrojů.
 • HOTEL ŠPIK – jako největší přednost tohoto hotelu považuji možnost ubytování se psem. Hotel sousedí s alspkým wellness centrem Špik. Hosté mají volný vstup do tří krytých bazénů wellness centra, ale saunová část je za příplatek, i když zlevněná. Tento hotel nabízí skvělé výhledy a rozsáhlé lázeňské zařízení.

Najděte si ubytování v destinaci Gozd Martuljek

Napiš komentář