Image Alt

Nejlepší doplňky stravy pro turisty

ZDRAVÍ & WELLNESS
  /  Zdraví & Seberozvoj   /  Nejlepší doplňky stravy pro turisty
Nejlepší doplňky stravy pro turisty

Nejlepší doplňky stravy pro turisty

Bbuďme k sobě upřímní: když vyrážíme na náročné výlety nebo několika denní přechody hor či týdenní nebo měsíční expedice s batohem na zádech, nebývá naše strava zrovna prvotřídní. Abychom ulehčili svým zádům, saháme po nejlehčích variantách, případně velmi často saháme ať už z lenosti nebo nevědomosti k různým jídlům. Často to bývají různé trail mixy, bonbony maskované jako výkonnostní tyčinky, instantní nudle, případně velké množství dehydrovaných potravin, ve kterých nejsou zrovna všudy přítomné mikroživiny, po kterých unavené tělo lační, aby se mohlo zotavit z namáhavého trailu.

Chodíme mnoho kilometrů po horách, trávíme hodiny denně náročnou vytrvalostní prací, jsme mnohdy bičováni přirodními živly a přitom nás ani nezajímá, jak moc se člověk na takovém trailu vůbec může potit. Pokud po svém těle vyžadujeme, aby pracovalo tak tvrdě, že zvládne všechno naše dobrodružství, které mu přichystáme, bylo by fér poskytnout mu vitamíny a minerály, po kterých touží, aby mohlo podávat výkon a skvěle se regenerovalo. Nedovolte, aby vás brzdil nedostatečný přístup k čerstvým a nezpracovaným potravinám. Dopřejte tělu to, co potřebuje!

Prohlášení: Žádné informace na tomto blogu nejsou určeny k diagnostice, léčbě, léčení nebo prevenci jakékoli nemoci. Pokud jste těhotná, kojíte, máte zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky, poraďte se se svým lékařem.

Tento příspěvek může obsahovat některé přidružené odkazy. To znamená, že pokud nakoupíte po kliknutí na odkaz, mohu získat malou provizi, ale nebude vás to stát ani korunu navíc! Doporučuji jen to, co sama používám a o čem se roky vzdělávám. Děkuji za podporu práce, kterou dělám na amazing-dogs.cz. Klikněte sem a přečtěte si moje úplné zásady zveřejňování.

NEJUŽITEČNĚJŠÍ ViTAMÍNY A SUPLEMENTY

Pojďme si ukázat 6 nejdůležitějších vitamínů a suplementů, které na výletech a horských přechodech používám já. V první řadě mi vždy záleží na kvalitě a vstřebatelnosti. Jelikož tyto produkty používám řadu let, mohu je opravdu doporučit.

MAGNESIUM / HOŘČÍK

Hořčík je pro lidský organismus mimořádně důležitý minerál. Podílí se na více než 300 chemických reakcích a je důležitý při syntéze bílkovin, svalové a nervové funkci. To znamená, že po dlouhé túře je velmi prospěšné doplnění hladiny hořčíku. Pokud máte křeče nebo se špatně zotavujete, může vám tento životně důležitý minerál chybět. Já osobně doporučuji 👉 Performance Magnesium od BrainMaxu, 👈 které sama užívám mnoho let v maximální spojenosti.

Kvalitní hořčík

hořčík na treku?

 • Pomáhá bojovat proti bolesti svalů a únavě po dlouhém celodenním treku. Také pomáhá omezit hromadění kyseliny mléčné ve vašem systému.
 • Vyskytuje se hlavně v nerafinovaných rostlinných potravinách, jako je listová zelenina, ořechy, semena, fazole a celá zrna.
 • Vezměte si hořčík před spaním. Hořčík pomůže s uvolněním svalů a nervů a následnou regenerací.

JAK UŽÍVAT HOŘČÍK?

 • 1 až 2 kapsle před spaním.

elektrolyty, iontové nápoje

Elektrolyty jsou skupinou solí a minerálů, které jsou v těle důležité pro udržení rovnováhy tekutin, svalové funkce a neurotransmisi. Hovoříme zde o sodíku, chloridu, draslíku, malém množství hořčíku a vápníku. Já osobně používám 👉 BrainMax elektrolyty, 👈 které mají ve dvou příchutích. Třešeň je trochu více osvěžující, než meruňka, ale doporučuji vyzkoušet obojí. Osobně mám také ráda značku Edgar.

„Nestačí prostě vypít spoustu vody, abych se rehydratoval připraven na další dobrodružství?“

No, můžete… ale pokud jste ztratili slušné množství elektrolytů pocením, pouhé vypití většího množství vody může vést k nebezpečnému stavu známému jako hyponatremie alias přílišná hydratace. Zde klesá hladina sodíku v krvi kvůli horku, protože jej ředíte velkým množstvím vody. Výsledky zahrnují super zábavné příznaky jako zvracení, svalová slabost, zmatenost, bolesti hlavy a v extrémních případech smrt. Pokud se obáváte, že to můžete zažít, běžte pryč z tepla a dejte si slané občerstvení.

ELEKTROLYTY NA TREKU

 • Nezbytné pro udržení dostatečné hydratace v každé buňce vašeho těla, metabolismus, výkon a pro správnou funkci svalů.
 • Pokud byste si měli vzít s sebou na vaše dobrodružství na dlouhé vzdálenosti pouze jeden doplněk, elektrolyty jsou jednoznačně tím nejdůležitějším doplňkem, který si musíte vzít!

JAK UŽÍVAT ELEKTROLYTY?

 • Regulujte příjem v závislosti na teplotě. Pokud se potíte více, možná budete muset zvýšit příjem.
 • 2 odměrky zamíchat do 750 ml vody a pít během tréninku. Dvě odměrky odpovídají cca 14 g.

ŽELEZO

Železo, jedna z nejvíce deficitních látek v těle, která brzdila při výletech nejen mnoho lidí v mém okolí, ale také mě. Zadýcháváte se příliš při chůzi do kopce? Neodpovídá vaše tempo vynaloženému úsilí, i když jste trénovali? Vzpomeňte si na železo =)

„Železo přenáší kyslík do svalů prostřednictvím krve.

Pokud máte málo železa, vaše pěší tempo se dramaticky sníží, protože vaše svaly nebudou mít energii, kterou potřebují k práci.

Železo se vyčerpává cvičením, silným pocením a ztrátou krve. Takže pokud jste žena během menstruace, která se věnuje pěší turistice na dlouhé vzdálenosti, může být velmi chytrým krokem navštívit svého lékaře a požádat o kontrolu feritinu a hemoglobinu.

Já osobně užívám 👉 BrainMax Iroin Complex,👈 jelikož je ve formě bisglycinátu, zaručuje tedy vysokou vstřebatelnost a žádné zácpy =)

Existují samozřejmě i další varianty, odkud získávat železo, můžou to být například Mandle, Kešu ořechy, Hořká čokoláda, Pistácie, Slunečnicová semínka, Dýňová semínka, Rozinky nebo Meruňky

TIPY PRO UŽÍVÁNÍ ŽELEZA

 • Kofein blokuje vstřebávání železa, takže počkejte alespoň 1 hodinu před nebo po suplementaci, abyste si mohli vychutnat svůj ranní šálek kávy nebo čaje.
 • Konzumujte doplněk železa nebo potraviny bohaté na železo s vitamínem C pro optimální vstřebávání.

JAK UŽÍVAT ŽELEZO?

 • Užívejte 1 kapsli denně s jídlem nebo na lačno

RYBÍ TUK

Rybí tukje doplněk Omega-3 – jde o esenciální tuk, který tvoří strukturu každé buněčné stěny ve vašem těle! Z tohoto důvodu je důležitý. Pokud ho máte nedostatek, vaše tělo nebude fungovat optimálně. Pokud nejíte dostek kvalitních ryb, není jednoduché ho získat z přirozené stravy. Proto vřele doporučuji jej suplementovat.

Já osobně používám 👉 PROM-IN Native Omega 3 👈. Nemohu zaručit, že jej na lačno neucítíte, někomu to vadí, někomu méně. Podávám ho i svým psům jako důležitý doplněk stravy na klouby.

K ČEMU PŘESNĚ OMEGA 3 SLOUŽÍ? (3 VÝHODY)

 • Snižují riziko kardiovaskulárních chorob
 • Fungují jako prevence artritidy.
 • Udržují krevní tlak v normě.

Jak užívat omega 3?

 • Doporučené denní dávkování: 2‑6 kapslí ve 2 denních dávkách, ideálně s jídlem.

protein

V dnešní době již protein nebo whey protein není sprosté slovo, ani si pod ním už většina lidí nepředstaví steroidy a podobné záležitosti. Protein je jedním z nejčastěji používaných výživových suplementů pro regeneraci a budování svalů. Výběr ať už syrovátkového nebo třeba veganského proteinu je obrovský, kam se podíváte, všude protein. Každý z nás ma navíc různé chutě, a tak co může chutnat jednomu, nemusí chutnat druhému. Ochutnávejte a objevíte svého favorita.

U mě to na plné čáře vyhrál dánský 👉 Frontrunner 👈, který se vyrábí ve 4 příchutích a ani jedna nebyla zklamáním, právě naopak. Syrovátkový protein je mimořádně užitečný, protože jej můžete nosit s sebou ve formě prášku (je lehký) a v případě potřeby přidat vodu. Protein můžete získávat i za dalších zdrojů, jako jsou proteinové tyčinky, tuňák v konzervě, vajíčka a další.

Frontrunner whey protein

proč je protein na treku důležitý?

 • Obecně platí, že asi 10–35 % vašich kalorií by mělo pocházet z bílkovin. Čím aktivnější je váš životní styl, tím vyšší by měl být váš příjem.
 • Celodenní výstupy a sestupy hor s batohem vážícím zhruba 20 % vaší tělesné hmotnosti, klade extrémní nároky na vaše svaly a následnou regeneraci. Splnění těchto požadavků na bílkoviny vám pomůže zůstat silnými, rychleji se zotavit a lépe se pohybovat.
 • Syrovátkový protein je mimořádně užitečný, protože jej můžete nosit s sebou ve formě prášku (je lehký) a v případě potřeby přidat vodu. To znamená, že je velmi užitečný pro vícedenní túry, kde může být obtížné získat bílkoviny ze živočišných zdrojů.

SHRNUTÍ

Tak tady to je! Můj seznam vitamínů a suplementů, které můžete užívat, abyste se během výletu a po něm cítili lépe. Koneckonců, chodíme na túru, abychom se cítili dobře, takže chceme tento zážitek maximalizovat. Nezapomeňte ale, že suplementy by v běžné stravě neměly být alfa omega vaší nevyvážené stravy, ale pouze třešínkou na dortu.

Napiš komentář