Image Alt

V Montserratu na Sant Jeroni

ŠPANĚLSKO | KATALÁNSKO
  /  Cestopisy   /  V Montserratu na Sant Jeroni

V Montserratu na Sant Jeroni

Tenhle výlet jsem šla dvakrát, zkrátka, vždy při návštěvě Barcelony sem musím =D a to jsem v podstatě vůbec nevěděla, že tohle místo existuje. Když jsme si koupili letenky do Barcelony, přinesl náhodou do školky někdo krásný dětský ilustrovaný atlas světa. Tak si ho prohlížím a koukám právě na Španělsko, když mě zaujal obrázek hned vedle Barcelony. Byly tam skály a mezi tím klášter. Vyhledala jsem si místo na internetu a oči přecházely. Dostat se sem vlakem z Barcelony není vůbec složité, jezdí sem všichni =) a tak bylo rozhodnuto, jedeme na Montserrat!

vyrážíme na zubatou horu

Je jedno, jestli cestujete sami nebo s někým, výlet na Montserrat rozhodně nevynechejte! Budete si vychutnávat nádherné výhledy a skalní útvary, uvidíte panoramatické výhledy na Katalánsko, při dobrém počasí i na Pyreneje a uvidíte klášter. Výhodou je, že poblíž Barcelony máte velkou šanci, že bude krásné počasí a azurově modré nebe. My jsme ho měli na obou výletech (mezi kterými je časové rozmezí 2 roky). Když se blížíte, máte možnost vidět úžasný skalnatý tvar vystupující v podstatě z ničeho vzhůru, fascinující pohled!

příjezd do montserratu

Na Montserrat se můžete vypravit vlakem, autobusem nebo klidně autem. Podrobné informace, jak se dostat do Barcelony najdete pod tímto článkem, i tak si nezapomeňte zkontrolovat jízdní řády vlaků nebo autobusů. My jsme se pokaždé vypravili vlakem. Cesta vlakem z Barcelony trvá přibližně hodinu, finální stanici si musíte vybrat podle toho, jestli chcete ke klášteru od vlaku jít pěšky, jet lanovkou nebo zubačkou.

Pokud chcete jít ke klášteru lanovkou, musíte vystoupit ve stanici Aeri de Montserrat, odkud jezdí lanovka přímo nahoru. Pokud chcete jet zubačkou nebo jít pěšky, vystupte ve stanici Monistrol de Montserrat. Zde budete přestupovat na Cremallera de Montserrat, na zubačku, která vás vyveze okružní vyhlídkovou trasou přímo před klášter v Montserratu, případně můžete jít nahoru pěšky a vybrat si jednu z mnoha tras, které vedou též ke klášteru. Já se lanovek bojím, jsem z nich nervózní, takže pokud jste i vy, tak jízda zubačkou bude určitě lepší varianta =)

Monasterio de Montserrat

Při výstupu ze zubačky jako první vidíme benediktýnský klášter z 11. století, který je významným poutním místem Katalánska. Legenda praví, že klášter byl založen poté, co biskup s místními pastýři ve skále hory Montserrat nalezli sošku panny Marie (známá jako Černá Madona). Když ji chtěli odnést, soška ztěžkla, což pochopili jako znamení, že mají zůstat ve skalách. Na originální sošku se můžete jít podívat do kláštera, ale budete si muset vystát dlouhou frontu.

túra na Sant Jeroni

Dle tabule s mapou a seznamem všech turistických tras, je túra na Sant Jeroni hodnocena jako „snadná túra s převýšením 525 metrů“, která vám zabere přibližně hodinu a deset minut. Je to opravdu tak, nicméně nám cesta zabrala mnohem déle. Často se zastavujeme kvůli výhledům, fotkám a pokaždé si užíváme kouzlo přítomného okamžiku. Nejezdíme sem každý den, tak nač spěchat =) Na Sant Jeroni jde udělat okružní trasa, nemusíte chodit tam a zpět.

Pod vrcholem vás pak čeká asi pár desítek schodů přímo na vrchol =D takže když uvidíte schodiště tak víte, že na vrchol už je to za pár. Schodiště zde bylo vybudováno s největší pravděpodobností právě kvůli návalu turistů. Místo je ideální na svačinu, kterou si můžete vychutnat s nádherným kruhovým výhledem na Katalánsko. Při druhé návštěvě byl opar a viditelnost nebyla tak dokonalá, ale při první, únorové, návštěvě jsme dohlédli na zasněžené vrcholky pohoří Pyreneje.

Sant Jeroni je se svou výškou 1236 m.n.m. nejvyšším vrcholem Montserratu (nikoli Katalánska, to je Pica d’Estats se svou výškou 3143 a tvoří v pohoří Pyreneje přirozenou hranici mezi Katalánskem a Francií. Cestou zpět můžete jít jinou trasou, jen nezapomeňte včas odbočit. Cesta je technicky malinko náročnější než ta nahoru, vede kratší cestou, je tedy prudší a je hodně kamenitá, což byla ideální volba pro naše Vivo Barefoot =D Dojdete zadem zpět ke klášteru v Montserratu.

dechberoucí výhledy po celou cestu

Vřele doporučuji výlet na Montserrat každému, kdo navštíví Barcelonu. Panoramatické výhledy při pěší turistice ve španělském Montserratu jsou úžasné! Je to hodinu jízdy vlakem od stanice metra Pl Espanya v centru Barcelony. Více informací o cestování v Barceloně zde.


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 10 km | celkové převýšení 1450 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO

jak se tam tedy dostanU

autobusem

Existuje jeden přímý autobus do Montserrate, který odjíždí z autobusového nádraží vedle vlakového nádraží Estació Sants v Barceloně. Přesné časy najdete na webu společnosti AutoCars Julia.

vlakem
  • z vlakového nádraží Plaça Espanya jeďte vlakem R5 FGC buď na Aeri de Montserrat nebo Monistrol de Montserrat
  • Kombinované jízdenky (nazývané ToT Montserrat ticket) si můžete zakoupit na vlakovém nádraží v Barceloně.

autem

Mapy, trasy a informace o půjčovnách aut a parkování najdete na této webové stránce turistického průvodce Montserrat.

Napiš komentář