Image Alt

Údolí Plakánek, malebné Podkostí

ČESKO | ČESKÝ RÁJ
  /  Český ráj   /  Údolí Plakánek, malebné Podkostí

Údolí Plakánek, malebné Podkostí

Vyrazit na výlet na podzim a ještě k tomu ve všední den je nejlepší kombinace. Nejenže si užijete krásný a především barevný podzim, ale ještě k tomu na obvykle frekventovaných trasách narazíte jen na velmi málo lidí. Právě z tohoto důvodu jsme si pro dnešní výlet vybrali údolí Plakánek.

UZAVŘENÁ PODKOST

Naplánovali jsme si, že zaparkujeme pod hradem Kost ve vesničce Podkostí. Po příjezdu jsme ale zjistili, že to není možné. Na většině území Čr je vyhlášen nouzový stav a tak není možné navštěvovat žádné památky, restaurace, divadla, posilovny, ani nic dalšího. (A pevně doufám, že až si tento článek jednou budu pročítat, tak toto bude pouze dávnou minulostí). Kvůli tomu bylo parkoviště okolo hradu Kost uzavřeno. Našli jsme tedy parkování na kraji lesa u rozcestníku „Pomníky“. Cesta se příjemně klikatila lesem a prošli jsme kolem Bývalého panského dvora Zájezd, který můžete vidět na fotce. Dnes připomínají tři pilíře, které můžete vidět na fotografii.

ÚDOLÍ PLAKÁNEK

Údolí Plakánek se nachází od hradu Kost jen co by kostí dohodil. Traduje se, že název „Plakánek“ pochází od rodiny uhlířů, kteří zde pálili uhlí a měli od kouře uplakané oči. Samotné údolí je sevřené v náruči pískovcových skal a jehličnatých lesů. Na procházku sem může vyrazit opravdu kdokoliv. Cesta napříč Plakánkem je vhodná i pro kočárky nebo cyklisty. Malebné okolí určitě znáte z televize, natáčela se zde řada filmů, ale především pohádek =) jako třeba moje oblíbená pohádka – S čerty nejsou žerty, ale i další – Jak dostat tatínka do polepšovny, apod.

My se stejnou cestou nevracíme, ale odpojujeme se ze žluté trasy na modrou, vedoucí podél Veseckého potoka nádhernou přírodou do vesnice Vesec u Sobotky. Úsek podél potoka je označen cedulemi jako těžko průchodný a na vlastní nebezpečí. Ano, cesta místy klouže, jelikož sem nejspíš velmi málo svítí sluníčko a často budete přecházet spadlé stromy nebo obcházet různé větve, ale na podzim je to krásná a barevná trasa.

VÝHLEDY NA ČESKÝ RÁJ

Procházíme přes obec Libošovice a po ŽTZ se vracíme přes pole a louky zpět do Podkosti. Trasa vede volným prostranstvím a nabízí nádherné výhledy na Český ráj, který je zahalen do intenzivních podzimních barev. Na fotce je třeba nádherná dominanta Českého ráje – Trosky.

Na trasu v tomto ročním období rozhodně doporučuji nepromokavé boty, foťák a dobrou náladu =)


INFORMACE O VÝLETU

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 11 KM | celkové převýšení 260 m | voda na trase – ANO | vhodné pro psy – ANO

Napiš komentář