Image Alt

Adventní Salzburg, Hallstatt

RAKOUSKO | SALCBURSKO
  /  Cestopisy   /  Adventní Salzburg, Hallstatt

Adventní Salzburg, Hallstatt

Na okraji Alp najdete jedno z nejmalebnějších měst Evropy. Salzburg, jedno z největších rakouských měst, je vysněnou prázdninovou destinací nejen o Vánocích… Je proslulý svou barokní architekturou a má jedno z nejzachovalejších městských center, které severně od Alp vůbec najdete. Když se díváte na zasněžené střechy a posloucháte zvonění kostelních zvonů, přijde k vám vánoční nálada úplně sama.

PRŮZKUM SALZBURGU

Na Vánoční trhy jsme zatím vždy jeli do Německa, do Rakouska to bylo na Vánoce úplně poprvé. Jako místo pro dokonalou vánoční atmosféru jsme zvolili právě Salzburg a následně i Hallstatt. V Salzburgu se dá pohodlně parkovat (až překvapivě snadno) v několikapatrovém parkovišti přímo vedle hory Mönchsberg. Odkaz na parkování dávám ZDE. Celodenní parkování vyjde kolem 6 EUR a z parkoviště vede podzemí chodba téměř rovnou na vánoční trhy.

Největší dominantou Salzburgu je pevnost Hohensalzburg. Společně s výhledem na celé město je Hohensalzburg největší, plně zachovalý, hrad ve střední Evropě. Je to zároveň nejlepší místo k tomu, abyste si vychutnali jeden z nejlepších panoramatických výhledů. Když se budete dívat dolů, uvidíte neuvěřitelné budovy, které jsou přímo stvořené k průzkumu. Mezi nejpůsobivější místa patří palác Mirabell a zámek Hellbrunn

Samozřejmě nemůžete navštívit Salzburg a nevidět Hagenauer Haus. Domov, kde Mozart strávil své dětství před více než 250 lety. Mozart je jedním z největších rakouských velikánů a město je na to patřičně hrdé. V Hagenauer Haus můžete najít kromě informací o životě a dílech Mozarta nebo tematického obchůdku také některé jedinečné artefakty. My jsme se byli v Hagenauer Haus podívat a doporučuji vám udělat si na prohlídku dostatek času.

VÁNOČNÍ TRHY

Vánoční trh v Salzburgu je jeden z nejstarších trhů na světě. Jeho tradice sahá až do 15. století. Můžeme na něm najít přibližně 100 tradičních stánků, kde se prodávají vánoční pochoutky nebo řemeslné výrobky.

Vánoční trhy jsou ideálním místem na procházku. Popíjejte Glühwein (svařené víno) a přikusujte Kletzenbrot (rakouský ovocný chléb) a nezapomeňte si vychutnat kouzlo Vánoc, které je mezi Alpami opravdu nezaměnitelné.

ZASNĚŽENÝ HALLSTATT

Salzburg není úplně za rohem, a tak přespáváme do druhého dne. Cestou na hotel začalo v Rakousku velmi silně sněžit a tak jsme se druhý den probudili do pohádkového rána v horách. Doslova jsem očekávala, že se někde vynoří koně táhnoucí sáně. Jako první jsme navštívili malé, ale oblíbené městečko Hallstatt. Nemá vyloženě vánoční trhy, ale můžete zde najít mnoho obchůdků s vánoční tematikou. Jen dejte pozor, otevírají až někdy kolem desáté, takže ranní osamocená procházka super, ale nic moc zde nekoupíte.

ZÁVĚR DNE – HELLBRUNN

Hellbrunn jsme si nechali až na konec, v podstatě jsme odbočku zahlédli omylem, ale nakonec to bylo jedno z nejlepších míst tohoto výletu. Od poloviny listopadu vytváří nádvoří zámku Hellbrunn romantickou kulisu jednoho z nejkrásnějších adventních trhů v Salcburku, jemuž se právem říká „Hellbrunnské adventní okouzlení“. Více než 700 jehličnanů je ověšeno 10000 koulemi a světelnými řetězy. Podél příjezdové cesty jsou umístěny hořící pochodně. Okna hlavní fasády zámku zdobí obří adventní kalendář.

Když se začne stmívat a z oblohy se tiše snášejí sněhové vločky, zavládne zde nostalgická a vskutku okouzlující atmosféra. Návštěvu Hellbrunnu nevynechejte, na své si zde přijdou i děti. Pro ně je připravený speciální program. V dětské dílně mohou vyrábět vánoční dárky, v pekárně si upečou vlastní cukroví, u táboráku budou poslouchat vánoční pohádky a v malé zoologické zahradě se mohou nechat povozit na ponících. Kromě toho zde čekají na pohlazení malá domácí zvířátka. Na vánoční poště pak mohou děti odevzdávat své dopisy Ježíškovi. V mystickém Světě krampusů, který vytvořil folklórní spolek Anifských krampusů, se děti seznámí s originálními maskami, kostýmy a celou historií tohoto pohanského lidového obyčeje.

Napiš komentář