Image Alt

Karavanky, den 1.

SLOVINSKO
  /  Cestopisy   /  Karavanky, den 1.

Karavanky, den 1.

Znáte-li někoho, kdo navštívil Slovinsko, zeptejte se ho, kde vlastně byl. Většina odpovědí bude dost podobná, někdo řekne „byl jsem v Julkách“ a další „byl jsem na Triglavu“. Pokud se zeptáte na Karavanky, jediná reakce bude “jo to je tam, jak vede ten tunel?”. Přitom Karavanky toho mají tolik co nabídnout! Travnatá údolí, horské štíty, zelené hřebeny a hlavně – nádhernou samotu a klid. Měla jsem možnost si část Karavanek projít. A teď jimi provedu vás =) 

JAK LÉPE ZAČÍT DEN

Snídaně v 8:00. Páni, na to, že nás čeká několikadenní přechod, tak si vstáváme docela “na pány” =) To bylo tím úžasným ubytováním! Loni jsme zde trávili celý týden, a když letos přišlo na výběr ubytování na jednu noc, zvolili jsme právě Tourist Farm Anž’k. Večer poslední luxusní sprcha, pohodlná čistá postel a ráno výborná snídaně o několika chodech. Objednali jsme si všechno, co se dalo, a samozřejmě jsme to taky všechno snědli.

INFO UBYTOVÁNÍ BLED:

Představa “teď polezeme někam nahoru” byla po takové snídani více než děsivá =D No ale musíme stihnout taxi, a tak neleníme, balíme batohy, hole, loučíme se v ubytování, nasedáme do auta a míříme směr Begunje. Auto necháváme na tomto parkovišti. Je klidnější než parkoviště u hřbitova, skoro nikdo tu není a nejspíš tady auto 4 dny nebude nikomu překážet. Přesouváme se právě ke hřbitovu, kde nás vyzvedává paní z taxi Jesenice a odváží nás do vsi Planina pod Golico. 

INFO TAXI NA START:

jdeme nakonec jinou cestou

Zde máme malý zádrhel. My jsme si vybrali červenou turistickou stezku směr Hahnkogel/Klek, ale paní taxiářka nám doporučila jinou cestu na Golici.  Prý sem jezdí všichni, tak jsme vyrazili i my =). Šli jsme ale v podstatě “po slepu”. Cesta nejdříve byla, poté nebyla, pak se občas někde objevila značka a nakonec jsme ji objevili až pod sjezdovkou. Na naši původní trasu se napojila až poslední kilometr před chatou a museli jsme se v podstatě plazit po sjezdovce =D. Myslím, že tuto cestu využívají ti, kteří chtějí být na Golici nejkratší cestou, ale nemohu říct, cestu podle původního plánu jsme nešli =) Na mapy.cz ji ale nenajdeme ani jako značenou, ani jako neznačenou. Cesta končí u Planina Možine a dál na mapách nepokračuje. 

koča na golici na dohled

Když se konečně vyškrábeme na cestičku podél Golici, tak jediné co dokážeme říct je “wow”. Okamžitě se nám vykreslily nádherné výhledy na Julské Alpy. Sedíme a vychutnáváme si výhledy, které člověku vždy seberou dech.

Brzy pokračujeme dál a s jasnou oblohou nad námi přicházíme na Koču na Golici. Nejsme tu sami, ale nával tu rozhodně žádný není. Dáváme si lehké tekuté osvěžení a užíváme si kouzla okamžiku.

KOČA NA GOLICI REZERVACE:

Teda vlastně jak kdo =) Já jsem zamlouvala ubytování, tudíž jsem věděla, že na téhle chatě dnes spíme, a už nikam dál pokračovat nemusíme. Jenže v partě vznikl menší komunikační šum. Takže když jsem asi v půl třetí vyslovila dotaz “kdo jde se mnou nahoru na Golicu?”, padly na mě dvě vytřeštěné oči se slovy “a kdy chcete stihnout dojít na ten Stol?” =) Takže jsem ihned pochopila menší neklid, který okamžitě zmizel. Na Golici jsme se již bez batohů vypravili všichni! 

golica (1 835 m)

Golica se tyčí vysoko nad námi a vede na něj klikatá cestička. Tento travnatý vrchol je proslavený především narcisy, kterých jsou zde v květnu plné louky! V srpnu zde narcisy nekvetou, ale i tak je Golica oblíbeným turistickým cílem. Nejen díky horské chatě, ale nejspíš díky svým výhledům. Golica je součást hranice Rakouska a Slovinska, ale především rozděluje Karavanky a Korutany. Je odtud nádherný výhled nejen na Julské Alpy a Korutany, ale vidíme obě strany Karavanek. Rozhodně si jej nenechejte ujít =) 

My se vracíme zpět na Koču na Golici, kde si dáváme večeři a velmi brzy se zavrtáme do postele a těšíme se na další den. 


INFORMACE O VÝLETU

Pokud byste chtěli výlet absolvovat se psem, tak není žádný problém. Terén je pro psy bezpečný a dostanou se pohodlně až na Golicu. Jen je potřeba brát v potaz, že na Koče na Golici NENÍ možné se ubytovat se psem a po cestě není voda. Na mapy.cz také není možné zaznamenat naší skutečnou trasu, tudíž sem dávám původní plánovanou. Doporučuji obstarat si turistické mapy dané oblasti, cest na Golicu je mnohem více.

  • máte psa a milujete dobrodružství?
  • chtěli byste si užívat pohodovou turistiku se psem bez vodítka, aniž byste zažívali stres?
  • nevíte, jak se zachovat v případě úrazu
  • chtěli byste, aby váš pes byl v první řadě váš parťák a společník?

vzdálenost 10 km | převýšení 1603 m | voda na trase – NE | vhodné pro psy – ANO


pokračování…
Karavanky den 2.
Karavanky den 3.
Karavanky den 4.

fotogalerie
itinerář
youtube video

Napiš komentář